BAHAR ALERJİSİ DEYİP GEÇMEYİN!

Alerji nedir? Bahar alerjisi nedir? Alerjik rinit tedavisi nasıl yapılır? Alerji aşısı kimlere yapılır? Medicana Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Selami Yavuz alerjiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Bahar alerjisi sizi hasta etmesin

Alerji mevsimi geldi... Çocuklarda bahar alerjisine dikkat!

Bahar geldi, havalar ısındı ama ne yazık ki bahar gelirken beraberinde polenleri de getirdi. Enfeksiyon kontrolünün artması ve hijyen koşullarının düzelmesiyle, günümüz insanı alerjen maddelere daha çok maruz kalıyor. Bu durum alerji hastalıklarının artış göstermesine neden oluyor. Buna baharla gelen alerji etkenleri de eklenince, başta alerjik rinit olmak üzere astım sorunları da sıkça ortaya çıkabiliyor.

Alerjik rinit nedir?


Halk arasında saman nezlesi olarak da bilinen burnun alerjik reaksiyonu, yıl boyunca görülmekle birlikte ilkbahar aylarında ağaç, çiçek ve çimen polenlerinin artması nedeniyle hız kazanır. Alerjik rinit solunum yolu mukozasının dışarıdan gelen ve solunum yoluna giren maddelere karşı aşırı reaksiyonu olarak tanımlanabilir. Hastalık genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Bir ileri aşamasında akciğerler de etkilenerek astım ataklarına sebep olabilir. Alerjik rinitli hastaların %20 ‘sinde astım varken astımlı hastaların %80’inde alerjik rinit vardır. Aslında alerjik rinit ve astım aynı havayolu mukozasının hastalığıdır.

Çocuğunuz alerjik rinit mi?


Alerjik rinit
genelde burunda kızarma, hapşırma, tıkanıklık, akıntı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi bulgularla kendini gösterir. Burun alerjileri çift taraflı olur ve her iki burun deliğinde de akıntı vardır. Hastalar, düzelmeyen grip şikayetiyle doktora gider ancak semptomlar tek taraflı ise başka hastalıkları da düşünmek gerekir. Mesela çocuk burun mukozasına herhangi bir yabancı cisim sokmuş olabilir. Geniz eti büyümesi olabilir, üzüm salkımı şeklinde büyümeler olabilir. Bunlar da aynı bulguları taklit edebilir. Bu yüzden şikayetin tek mi yoksa çift taraflı mı olduğu önemlidir.

Alerjik rinitten korunmak mümkün mü?


Alınacak bazı tedbirlerle, hastalığın etkisini azalmak mümkün olabilir:
  • Bahar aylarında mümkün olduğu kadar polenlerin olduğu ortamlarda bulunmamak
  • Mümkünse kapı ve camları açmamak
  • Burnun altına vazelin ya da rahatlatıcı bazı kremler sürmek
  • Çocuğun odasındaki halıları kaldırmak, yün eşya ve tüylü oyuncaklar bulundurmamak, hijyen kurallarına uymak, çarşafları 60 derecenin üzerinde sıcaklıkla yıkamak
  • İyi beslenmek... (Omega 3 eksikliği, katkı içeren yiyecekler ve obezite alerjik astımda artışa neden olur.)
  • Bebekleri özellikle ilk altı ay anne sütüyle beslemeyi tercih etmek
Alerjik rinit tedavisi nasıl olmalı? Aşı hangi durumlarda gerekli?

Öncelikle hastanın neye alerjisi olduğunu bulmak tedavi için hayati önem taşır. Alerjen madde bulunduktan sonra bundan kaçınmak alınması gereken ilk tedbirdir. Ancak çoğunlukla ev tozu akarı, polenler, sigara dumanı, mantar sporları gibi kaçınılamayacak alerjenler, alerjinin sebebi olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi devreye girer. İlaç tedavisine cevap vermeyen veya uzun süreli ilaç tedavisine rağmen problemleri düzelmeyen hastalarda alerji aşıları başlanabilir ve özellikle alerjik rinitte iyi sonuçlar verir. Astım gibi kronikleşmiş problemlerde ise aşı tedavisi nadiren uygulanır.

Son yıllarda alerji tedavisi için fototerapi (rhinolight) adı verilen bir yöntem de geliştirilmiştir. Hastanın her iki burun pasajına çeşitli dalga boylarında ışık verilerek buradaki alerji hücrelerinin 9-12 ay süreyle bloke edilmesi amaçlanmaktadır. İlaç kullanamayan hamile hastalarda, kanser ve diyabet hastalarında ve kemoterapi gören hastalarda başarıyla uygulanmaktadır.

Astım riskine dikkat!

Alerjik hastalık belirtilerinde aile öyküsünü ve çocuğun şikayetini iyi dinlemek gerekir. Çocukta geceleri ve sabahları öksürük atakları, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı varsa ve genellikle ilaçları aldıktan sonra rahatlıyorsa, annede veya babada bir alerjik astım öyküsü varsa tanıyı koyarken alerjik astımı düşünmek gerekir. Sadece annede alerjik astım varsa çocukta görülme sıklığı yüzde 35-40’tır. Eğer hem annede hem de babada astım varsa bu oran yüzde 70’lere yükselir. Çocukların alerjik astımı erişkin astımı gibi değildir ve  genellikle 5-6 yaşına kadar sonlanır. İleri yaşlara çok fazla uzamaz. Alerjik rinit tedavi edilmezse sinüzit, kulak iltihapları, sık tekrarlanan boğaz enfeksiyonlarına yol açabilir. Yine alerjik astım tedavi edilmezse ileride akciğer yetersizliği gibi çok ciddi hastalıkların kaynağı olabilir.


ETİKETLER

Alerji, bahar alerjisi, alerjik rinit, alerjik astım


Content

Content