CHECK UP SAĞLIK KONTROLÜNDEN FAZLASIDIR

Check up ile ilgili merak edilen soruların cevapları, nasıl yapılır? Hangi hastalıklara bakılır? Check-up erken teşhis ilişkisi ve erken teşhisin hayat kurtardığına ilişkin bilgi içerir

Check up birçok hastalığın erken teşhisinde hayati bir önem taşıyor

Check up Hayatınızı Kurtarabilir

Bazı hastalıklarda, özellikle de kanserde erken teşhis son derece önemlidir. Check up taramaları, bu tür hastalıkların erken teşhisini sağlar ve tedavisinde başarı oranını artırır. Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon, kadın hastalıkları, şeker hastalığı ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi hem de yaşam kalitesi açısından son derece büyük önem taşır.

Check up Nedir? Hangi Hastalıklara Bakılır?

Check up, sağlıklı bireylerin durumlarının genel değerlendirilmesi ve henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Standart bir check up taramasında, kan sayımı, açlık şekeri, metabolizma göstergelerinin ölçümü, tam idrar analizi, göğüs hastalıkları muayenesi, göz ve kulak, burun, boğaz muayeneleri, akciğer grafisi, elektrokardiyogram (EKG), kadınlarda jinekolojik muayene, smear testi, meme USG, mammografi, erkeklerde üroloji muayenesi, üriner sistem USG, PSA total, PSA serbest gibi pek çok önemli hastalığın teşhisini sağlayacak test ve görüntüleme tekniği kullanılarak tam bir vücut taraması gerçekleştirilir. Check up yapılırken, kişinin yaşı, genetik yapısı ve çevresel faktörler de göz önünde bulundurulur. Erken teşhis konusunda check up’ın faydaları tartışılmazdır.
 
Check up Kimlere, Nasıl Yapılır?

Yaşla birlikte artan hastalık riski nedeniyle check up’ın da önemi artar. 40 yaşını geçmiş herkesin yılda bir kez check up yaptırması önerilir. Standart testlere ek olarak,  ailesel risk olmasa dahi, göz muayenesi, kardiyolojik incelemeler ve kanser taraması için ek tetkiklerin yaptırılması önerilmektedir. Ailesel riski olanlar ise bu testleri yaptırmak için 40 yaşını beklememelidir. Risk grubunda olanlar 30'lu yaşlarından itibaren taşıdıkları risklerle ilgili gereken testleri yaptırmalıdır. Peki check up nasıl yapılır? Check up randevunuzun alınmasıyla başlayan süreçte, bu konuda uzmanlaşmış bir doktor önce sizi muayene eder ve aile öykünüzü öğrenir.  Ardından tüm bu süreçte yanınızda olacak ve sizi yönlendirecek olan doktorunuz, tüm tetkikleriniz ve tahlillerinizin, belli bir sıra içinde gerçekleştirilmesini sağlar. Check up taramanızın tamamlanmasının ardından doktorunuz sonuçları değerlendirir ve eğer gerekli görürse sizi ilgili servise yönlendirir.

Check up İle Kanser Önlenebilir mi?


Check up ile yeni gelişmekte olan kanserlerin %50'si önlenmekte veya erken safhalarda yakalanabilmektedir. Tüm bilimsel çalışmalar, erken teşhisin hayat süresini uzattığını kesinlikle ortaya koymaktadır. Check up kapsamında vücudun kanser riski taşıyan organlarına ilişkin yapılan test ve incelemeler, kan ve idrar tahlili taramaları, vücuttaki anomalinin henüz kanser aşamasına geçmeden fark edilmesini sağlar. Bu da bize erken müdahale ve kanseri önleme şansı verir.

Check up Öncesinde Bunları Yapmayın

  • Son 24 saat içerisinde alkol vb. maddeleri kullanmayın.
  • Hamile iseniz veya şüpheniz varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka bildirin.
  • Randevu günü ve saatinde mutlaka en az 10-12 saat bir şey yememiş olun.
  • Eforlu EKG için yanınızda koşuya uygun ayakkabı, çorap ve eşofman bulundurun.
  • Daha önce yaptırmış olduğunuz kan tetkikleri ve diğer sonuçlarınızı yanınızda getirin.


ETİKETLER

Check up faydaları, check up fiyatları, check up nedir, Check up nasıl yapılır, Check up neleri kapsar, Check up hangi hastalıkları kapsar, Check up hangi bölümde yapılır


Content

Content