EGZAMA VE TEDAVİSİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Egzama (Dermatit) nedir? Egzamanın belirtileri nelerdir? Egzamadan korunmak için neler yapmak gerekir? Tedavisi nasıldır?

Egzama yaygın olarak görülen, tedavisi mümkün bir cilt hastalığıdır. Egzama Nedir?

Egzama; diğer adıyla dermatit, sıklıkla cildin bir çok maddeyle temas etmesi sonucu duyarlı hale gelmesiyle ya da çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan iltihaplı ve alerjik (genelde) bir deri hastalığıdır. Egzamada deride şişkin, pütürlü, kırmızı renkte, kaşıntılı ve kabuklanmış döküntüler görülür. Vücudun bir çok bölgesinde ya da sınırlı bir yerde egzama oluşabilir. Bazı egzama vakalarında sulu yaralar, mikrop kapma sorunları da ortaya çıkabilir. Bu durum tedavi edilmez ise ciltte soyulma, kalınlaşma olup, cildin rengi koyu bir hal alabilir.

Egzamanın Nedenleri


Birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen egzamanın farklı tipleri ve belirtileri vardır. Nedenlerinden en çok karşılaşılanı alerjidir. Bu şekilde görülen egzamaya atopik dermatit denir. Bebeklik, çocukluk ve erişkin dönemi atopik dermatiti olmak üzere üçe ayrılır. Astım ve saman nezlesi olan hastalarda egzama sık görülür.
Sık kaşınma da egzama oluşumunu tetikleyebilir. Genellikle ellerde ve ayaklarda görülür. Bu şekilde ortaya çıkan egzama tipine nörodermatit denir. Bunların dışında genetik nedenlere bağlı olarak, yağlı ciltlerde ve saçlarda egzama görülebilir. Bazı egzama vakalarında cildin altında sıvı birikmesi söz konusudur. Kötü sağlık koşulları, stres, makyaj malzemeleri de dermatite yol açan nedenler arasında yer alır.

Egzamanın belirtileri

Atopik dermatitte, yani alerjik maddelerin yol açtığı egzamada, ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın olmak üzere kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık vardır. Dirseklerde sık görülür. Göz altında koyu bölgenin oluşması, el ve ayak taban çizgilerinin belirginleşmesi atopik dermatite eşlik edebilir. Çeşitli alerjen ya da tahriş edici maddelerle doğrudan temas sonucu görülen temas dermatitinde ise alerjenin etkinliğine göre çeşitli derecelerde kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Yağlı cilt ve saçlarda görülen egzamada, kepek tarzında kaşıntı vardır. Çocuklarda kabuklu döküntü şeklindedir. Makyaj ya da kremlerin yol açtığı ve genelde kadınlarda görülen dermatitte ise sivilce tarzında bulgular vardır. Yüzde, burun, yanak ve ağız çevresinde oluşur.

Kaçınılması Gerekenler
  • Döküntüyü daha kötü ve kaşıntılı hale getireceğinden, ovma ve kaşıma
  • Cildi kuruttuğu için sabun, deterjan ve parfümlü ürünler kullanma
  • Cildi kuruttuğu için, egzamalı yerleri su ile çok fazla yıkama
  • Cildi daha fazla tahriş ettiği ve kuruttuğu için, uzun süre sıcak su banyosu veya sıcak duş yapma
  • Aşırı sıcak ya da soğuk
  • Çocuğun terlemesine ve kaşıntıya neden olduğundan yorgan kullanm
  • Yün gibi vücuda batan giysiler giyme
  • Battaniye, halı ve koyun postlarındaki yünle doğrudan temas
Egzamanın Tedavisi

Egzamanın ağır olması durumunda, doktor cilde sürmeniz için kortizonlu krem verebilir. Genellikle, egzama aktif hale geldiğinde hafif kortizonlu krem ya da merhemler kullanılmakta, hafiflediğinde ise bu ürünler bırakılmaktadır. Egzama kontrol altına alınsa bile, nemlendirici kullanma sürdürülür. Egzamanın enfekte olması halinde, doktorun antibiyotik vermesi gerekebilir.
Kaşıntının giderilmesinde, özellikle gece meydana gelmesi ve uykusuzluğa neden olması durumunda, antihistaminik şurupların yararı olabilir. Egzamanın tedavisinde diyetin rolü henüz açıklığa kavuşmamış olup birçok çocukta özel diyet uygulama başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Diyet konusunda bilgi edinmenin herhangi bir zararı olmamasına karşın, bu konuda bilgi, egzama ve küçük çocukların beslenme ihtiyaçları konusunda uzman olan bir kişiden alınmalıdır.  

ETİKETLER

Egzama, Egzama tedavisi, Egzama krem, dermatit, atopik


Content

Content