HEMOROİD TEDAVİSİYLE KONFORLU BİR YAŞAM

Hemoroid (basur) şikayetleri neden yaz aylarında artıyor? Hemoroid ameliyatı yaz aylarında yapılabilir mi? Hemoroid hastalığından korunmak için neler yapılabilir?

Hemoroid yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebiliyor. Kesin çözüm ise ameliyat.

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid, yaz aylarında pek çok kişiye sıkıntılı günler geçirtebiliyor. Bunun en önemli nedeni mevsimsel değişiklikler.
Hemoroid (basur) daha çok toplardamar ağırlıklı submüköz venlerin genişleyerek dışarı sarkmasıyla oluşuyor. Peki hemoroid şikayetleri neden mevsimsel olarak artıyor? Şikayetlerin artmasındaki en önemli etken, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler. Fast food olarak adlandırdığımız ayak üstü hızlı tüketilen gıdalar, alkol, yoğun baharatlı besinler hemoroid hastalığını tetikliyor. Bahar ve yaz aylarında özellikle de tatil döneminde uyku düzeninin ve tuvalet alışkanlığının değişmesi, hastalığa bağlı şikayetlerin artmasına neden oluyor.

Yaz Aylarında Hemoroid Ameliyatı Yapılabilir

Makat bölgesinde ortaya çıkan varis yapısı olarak adlandırılabilen bu hastalık, kontrol altına alınmadığı zaman hastalar açısından yaşam kalitesinde ciddi düşüşlere neden olabiliyor. Bu tür durumların önüne geçmek için erken dönem hastalarda ilaç ya da tıbbi yöntemler tercih edilebilir. Ancak ileri durumlarda ilaç kullanmak yeterli olmayabilir. İlerlemiş hemoroid için kesin çözüm cerrahi yöntem. Hemoroid ameliyatı her mevsim yapılabiliyor

Hemoroidden Korunmak İçin Öneriler

  • Meyve ve sebzelerin kabuklarını soymadan tüketin
  • Günde ortalama 10 - 12 bardak su tüketin 
  • Düzenli dışkılama alışkanlığını ihmal etmeyin 
  • Yiyeceklerin iyice ve yavaşça çiğneyin
  • Fast food ve yoğun baharatlı yiyeceklerden kaçının
  • Yaz döneminde havuz gibi ortak alan kullanımlarında hijyen nedeniyle dikkat edin 

    ETİKETLER

    Hemoroid, hemoroid ameliyatı, basur


Content

Content