BEBEKLERDE YEMEK BORUSU TIKANIKLIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR

Özafagus nedir? Yeni doğanlarda yemek borusu tıkanıklığı, belirtileri, tedavisi...

Yenidoğan bebekte görülen yemek borusu tıkanıklığı cerrahi yöntemle çözülebiliyor.

Yemek borusu tıkanıklığı (özafagus atrezisi) nedir?

Yemek borusu, yutakla mide arasında geçişi sağlayan tüp şeklindeki organdır. Yemek borusu tıkanıklığı ise özofagusun bir kısmının oluşmamasıdır. 2000-3000 doğumda bir görülen bir durumdur. Hastaların çoğunda, kalp hastalıkları ve kromozom anomalileri gibi ek hastalıklar görülebilir.  
Yemek borusu tıkanıklığının birkaç tipi vardır;

  • Yemek borusu tek başına kapalı olabilir
  • Yemek borusu kapalı olup soluk borusuyla arasında ince bağlantılar olabilir
  • Yemek borusu iyi gelişmiş olup soluk borusuyla arasında köprü gibi bağlantı olabilir.

Yemek borusu tıkanıklığı anne karnında tespit edilebilir mi?

Gebelik sırasında yapılan ultrasonografilerde bazen özafagus atrezisinden  şüphelenilebilir. Ultrasonografide midenin görülmemesi akla öncelikle yemek borusu tıkanıklığını getirir. Ancak bu vakaların büyük bölümünde soluk borusu ile yemek borusunun alt bölümü arasında fistül dediğimiz ince bir bağlantı olduğundan ve bu fistül sayesinde soluk borusundan yemek borusuna ve dolayısıyla mide ve bağırsaklara hava geçişi olduğundan midede hava/sıvı görülebilir. Dolayısıyla tanı gebelik sırasında koyulamayabilir.
Anne karnında yemek borusu tıkanıklığı öntanısı konulmuşsa, doğum yenidoğan yoğun bakım imkanı olan, çocuk cerrahisi uzmanının bulunduğu ve yenidoğan cerrahisinin yapılmasına uygun olan merkezlerde yapılmalıdır.

Bebeklerde yemek borusu tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Yenidoğan bebek tükürüğünü yutamaz ve beslenemez. Tükürükleri hem ağzından dışarı akar, hem de zaman zaman soluk borusuna kaçar ve bebeğin soluk almasını güçleştirir. Yemek borusu tıkanıklığı yaşayan bir bebeğin ağzından ince bir plastik tüp (sonda) yerleştirmeye çalıştığımızda, sondanın ilerlemediğini fark ederiz. Röntgenle bakıldığında ise bu sondanın, ucu kapalı olan gelişmemiş yemek borusunun içinde kıvrıldığını görürüz.

Bebeklerde yemek borusu tıkanıklığının tedavisi nasıl yapılır?

Bebeğin yaşamını devam ettirmesi için cerrahi müdahale gereklidir. Ancak tıkanıklığın tipine göre ameliyatın şekli ve zamanı farklı olabilir. Bebeğin ameliyata alınmasını engelleyecek akciğer enfeksiyonu, ağır kalp hastalığı gibi ek bir problem yoksa bebek birkaç günlükken ameliyat gerçekleştirilebilir.

Yemek borusu tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

Yemek borusu tıkanıklığı ameliyatı, tıkanıklığın tipi doğrultusunda açık veya laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir. Cerrahi müdahaleyle göğüs boşluğuna girilir, yemek borusunun üst ve alt uçları bulunur. Soluk borusuyla arasında fistül varsa önce bu ayrılır ve soluk borusu tamir edilir. Daha sonra yemek borusunun uçları  birbirine dikilir. Bu uçlar arasında çap farkı olduğundan onarım sonrası yemek borusu kabaca bir kadehe benzer. Yemek borusunun içinde ince bir beslenme sondası bırakılabilir. Ayrıca oluşabilecek kaçağı boşaltmak için göğüs boşluğuna da bir tüp yerleştirilebilir.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası hasta yenidoğan yoğun bakım servisinde izlemeye alınır. Yapılan ameliyatın durumuna göre birkaç gün solunum cihazına bağlı olarak hastanın durumu takip edilir. Hastanın kendi solunumu yeterli olduğunda makine desteği sonlandırılır. Bu süreçte bebek yemek borusuna takılı tüpten beslenebilir. Yemek borusunun ucuna eklenen tüpte tükürük kaçağı olup olmadığı takip edilir. Bir hafta sonra bebeğe ilaçlı bir film çekilir, ağzından verilen ilacın göğüs kafesine kaçmadan mideye geçebilmesi halinde, yemek borusundaki beslenme sondası çekilir. Daha sonra göğüs tüpü de çekilir ve hasta taburcu edilir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Yemek borusu tıkanıklığı ameliyatı olan bebekler, anne sütü veya sıvı mamayla beslendikleri dönemde pek bir sorun yaşamazlar. Ek gıdalara başlandıktan sonra tüm yiyeceklerin püre haline getirilmesi gerekir. 1,5-2 yaşından sonra sert gıdalar çatalla ezilerek verilmeli, çocuk 4-5 yaşına gelince iyice çiğneyerek yemek yemesi öğretilmelidir.

Ek anomalisi olmayan yemek borusu tıkanıklığı hastalarında yaşama oranı yüksektir. Ancak bu çocuklar hayatlarının sonraki dönemlerinde yemek borusu hareket bozukluğu, reflü, nefes alırken akciğere ağızdan veya mideden gelen içeriğin kaçması, yemek borusundaki dikiş hattında daralma ve yutmada güçlük, yemek borusuyla nefes borusu arasında tekrarlayan fistül gibi sorunlarla karşılaşabilirler. 

Reflü için medikal tedavi çoğu zaman yeterli olur ancak dikiş hattında daralmalar bir veya birçok kez endoskopi ve balonla genişletme ameliyatı gerektirebilir.


ETİKETLER

Bebeklerde yemek borusu tıkanıklığı, yemek borusu tıkanma ameliyatı, yemek borusu tıkanıklığı, özofagus


Content

Content