KURBAN KESERKEN YARALANMALARA DİKKAT!

Kurban keserken oluşan kesik ve yaralanmalarda nelere dikkat etmeli? El ve parmak kesiklerinde, uzuv kopmalarında ilk yardım olarak ne yapılmalı?

Kurban kesimi sırasında sıklıkla yaralanmalarla karşılaşılabiliyor. Kalıcı bir hasar oluşmaması için uzman desteğine başvurmak gerekiyor.

Bazı kesikler kalıcı hasarlar bırakabilir!

Kurban kesimi esnasında parmak, el, el bileği ve ön kol yaralanmaları başta olmak üzere, baş boyun bölgesi travmalarının da dahil olduğu her türlü yaralanma çok sık karşılaşılan durumlardır. Elimiz özel ve karmaşık bir sisteme sahiptir ve her türlü kesik, yaralanma, uzuv kopması gibi durumlarda, acil ve doğru müdahale çok önemlidir. Kurban kesimi sırasında sık karşılaşılan tüm travmalar kalıcı hasar bırakma riski taşıdığından aynı hassasiyetle yaklaşılmalı ve uzman desteğine başvurulmalıdır.

Kurban kazalarında ilkyardım çok önemli

El yaralanmaları, basit cilt yaralanmaları ile sınırlı olabileceği gibi tendon, sinir, kemik, damar, eklem yapıları da içeren komplike yaralanmalar şeklinde olabilir ve hatta organ kopmaları oluşabilir. Hayvan darpları sonucu el, kol, ayak, bacak, yüz kırıkları oluşabilir.

  • Yaralanma sonrasında olay yerinde ilk müdahale ile temiz bezle kanama durdurulmalı, yabancı cisim batmış ise çıkarılmalıdır.
  • Ciddi kanamalar olduğunda iki üç tane bez üst üste kullanılmalı, 10-15 dk yaranın üzerine bastırılmalıdır.
  • Yaralanmalar ve kesiklerin oluştuğu ortamın ve yaralanmanın kirli olduğu unutulmamalıdır. Yaranın enfeksiyon kapmaması için acil müdahalenin yanı sıra kullanılan malzemenin temiz olması önemlidir. Kesiğin öncelikle sabun ve suyla temizlenmesi, hayvan tüyü ya da çıkarılacak herhangi bir yabancı madde varsa onların çıkarılması gerekir.
  • Yaraya müdahale eden kişinin de eli temiz olmalı, mümkünse eldiven giymelidir. Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi birçok hastalığın kan yoluyla bulaştığının unutulmaması gerekir.
  • Yaralanma bileğe doğru olmuş ise kanamayı durdurmak zor olabilir ve acilen bir sağlık merkezine başvurmaları gerekir.
  • Acil bir sağlık merkezine ulaşıncaya kadar el kalp seviyesinde tutulmalıdır.
  • Yaralanmalara kısa sürede ve doğru müdahale edilmesi kas, sinir ve tendon yaralanmalarının tedavisinde en iyi sonucu almak açısından önemlidir.
  • Yaralanan bölgenin uç noktalarında hareket kısıtlılığı, uyuşma ve hissizlik oluşabilir.
  • Bazı yaralanmaların tedavisi için mikrocerrahi gerekebilir ve bu yüzden mikrocerrahi için gerekli alt yapının olduğu hastaneler tercih edilmelidir.
  • Kas, sinir ve tendon yaralanmalarında ameliyat sonrası rehabilitasyon gereklidir ve fizik tedavi takibi ve uygulamaları, onarım sonrasında iyileşme sürecinde etkili ve fonksiyonlarının tekrar kazanılmasında gereklidir.

Kopan organın yerine nakledilmesi için zamanla yarışmak gerek

Kurban kesimi sırasında meydana gelen yaralanmalarda zaman zaman organ kopması da yaşanabilir. Bu tip durumlarda kopan organın steril şartlarda, gazlı beze sarılarak, nemli ve soğuk tutulması gerekir. İlk müdahale çok önemlidir, kanamanın durdurulması için basınç yapılmalı, kişinin solunumu ve dolaşımı için sağlıklı bir ortam oluşturulmalıdır. Kopan organ temiz suyla temizlenmeli, nemli bir bez ile sarılmalı, temiz bir torbaya koyulmalı, su ve buz parçaları olan bir kap içinde muhafaza edilmelidir ancak kopan parçanın doğrudan su ya da buzla temas etmesi yanlış bir taşıma yöntemidir. Unutmayın! 24 saat içinde ve uygun koşullarda hastaneye başvurulması durumunda kopan organ geri kazandırılabilir.


ETİKETLER

Kurban, kurban kesme, kurban keserken yaralanma, kurban kaza


Content

Content