KURU GÖZ GÖRME KAYBINA NEDEN OLABİLİR…

Kuru göz hastalığı nedir? Göz kuruluğu nedir? Kuru göz hastalığının belirtileri ve tedavisi…

Kuru göz hastalığının görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Tedavi edilmeyen göz kurulukları görme kaybına neden olabilir.

Gözlerimizin rahat ve nemli kalabilmesi için gözyaşına ihtiyacı vardır, bazen gözyaşı çeşitli nedenlerle gözü yeterince ıslatamaz, bu durum gözde kuruluğa neden olur. Halk arasında “göz kuruluğu” olarak da bilinen kuru göz hastalığı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, çok ileri seviyede hastanın gözünü açamaz duruma geldiği, hatta görme kaybına neden olan bir hastalıktır...

Peki kuru göz hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi nasıl olmalıdır?

Kuru göz nedenleri nelerdir?

Kuru göz hastalığının pek çok farklı nedeni olabilir. Yaşlanma, bağ dokusu, cilt hastalıkları, diyabet, bazı sistemik ilaçlar, östrojen içeren hormon replasman tedavisi, kornea nakli, LASİK, radyoterapi ve kemoterapi, hepatit C, HIV, kemik iliği nakli, kontakt lens kullanımı, bilgisayar kullanımı, televizyon izlemek, araba kullanmak ya da kitap okumak gibi göz kırpmamızı yavaşlatan aktiviteler, göz alerjisi, göz tansiyonu, gözde yanık, klima, düşük nem, A vitamini eksikliği gibi birçok etken kuru göze yol açabilir.

Kuru göz hastalığı nasıl oluşuyor?

Göz kuruluğunda asıl sorun gözyaşı kalitesinin bozukluğudur. Sistem şöyle çalışır; kornea tabakası, damarsız bir dokudur ve sadece gözyaşıyla beslenir. Gözümüzü her kırptığımızda gözyaşı, göz kapağıyla birlikte kornea üzerinde ince bir film tabakası şeklinde dağılır. Kornea, açık kaldığı süre içerisinde beslenmesini, savunmasını ve nemlenmesini bu gözyaşından sağlar. Gözümüzü tekrar kırptığımızda da bu gözyaşı yenilenir. Korneanın, beslenmesini sağlayabilmesi için gözyaşının belli bir süre bu bölgede kalması gerekir. Gözyaşı yapısını oluşturan maddelerden birisi olan musin, gözyaşının kornea üzerinde 40-50 saniye boyunca kalmasını sağlar. Göz hiç kırpılmazsa bu süre içerisinde gözyaşı aşağı doğru kaymaya başlar. Ancak gözyaşında, musin maddesinin eksikliği gözyaşının korneadan daha hızlı bir şekilde akmasına neden olur. Musin eksikliğine bağlı olarak oluşan gözyaşı kalitesizliği sonucu gözyaşı, 10 saniyeden hızlı akarsa kuruluk sorunu başlar.

Göz kuruluğunun  belirtileri nelerdir?    

  • Kaşınma
  • Göze kum kaçmış gibi batma hissi
  • Sulanma
  • Tahriş
  • Yanma, batma
  • Kızarıklık
  • Okuma, TV izleme veya bilgisayarda çalıştıktan sonra artan bir rahatsızlık
  • Göz kırpma ile düzelen bulanık görüş
  • Nadiren göz açıp kapatırken takılma hissi

Göz kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Kuru göz hastalığı, tedavisi olan bir hastalıktır. Suni gözyaşları, hafif etkili steroidli damlalar ve jeller göz kuruluğu tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Suni gözyaşlarının farklı çeşitleri mevcuttur ve koruyucu madde içermeyeni tercih edilmelidir. Suni gözyaşlarının yan etkisi yoktur ve istenilen süre boyunca kullanılabilir. Eğer suni gözyaşı kullanımı yeterli olmazsa, topikalsiklosporin içeren damlalar kullanılır. Bu ilaçlara rağmen kuruluğu geçmeyen hastalarda, gözyaşının akıp gitmesini engellemek ve kornea üzerinde daha fazla kalmasını sağlamak için gözyaşı kanallarının ağzına bir takım tıkaçlar yerleştirilir. Özellikle ileri kuru gözde otolog serum yani kişinin kendi kanı alınarak hazırlanan damlalar fayda sağlayabilir.

kuru göz göz kuruluğu kuru göz hastalığı kuru göz tedavisi kuru göz hastalığı belirtileri suni gözyaşıContent

Content