YAĞMUR VE KARDA DÜŞMELERE DİKKAT

Sonbahar ve kış ayları yaklaştıkça mevsimsel yağışlara bağlı olarak yağmurda ve karda zeminin kayganlığının artması nedeniyle düşmeler artmaktadır. Bu düşmeler sonucunda çeşitli yaralanmalar meydana gelebilmektedir.

Sonbahar ve kış ayları yaklaştıkça mevsimsel yağışlara bağlı olarak yağmurda ve karda zeminin kayganlığının artması nedeniyle düşmeler artmaktadır.

Sadece yumuşak doku zedelenmeleri şeklinde yaralanmalar, özellikle ayak bileği burkulması, diz burkulması ve el bileğinde burkulma meydana gelebilmektedir. Fakat bunların kırık ve çıkıktan ayırımının yapılabilmesi açısından doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Harekette zorlanma ve ağrı varsa dikkate alınmalı

Kırıklar özellikle el bileği, dirsek, omuz ve kalça bölgesinde meydana gelmektedir. Bu kırıklara ilave olarak boyun, sırt, bel bölgesinde yaralanmalar oluşabilmektedir. Kırıklar çoğunlukla ileri yaş hastalarda kemik erimesinde ilave olması ile birlikte meydana gelebilmektedir. Ayrıca çocuk hastalarda da kırıklar oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan kırıklar el bileği ve kalça bölgesindedir. Kalça bölgesindeki şikayetler yürümeye engel olabilecek şekildeyse ve ağrının şiddeti artıyorsa dikkat alınmalı ve yine aynı şekilde el bileğinde şişlik morarma hareket ettirmede zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkmışsa acil servislere başvurularak tetkiklerin yapılması gerekir.

Bazı durumlarda kişi kaldırılmamalı sağlık ekibi çağırılmalı

Ayrıca düşmeler sonucu omurga hasarları da oluşabilir. Bel, sırt ve boyunda şiddetli ağrının olması, kollarda bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük benzeri şikayetlerin de buna eşlik etmesi ciddi bir omurga ve omurilik yaralanmasının habercisi olabilir. Bu nedenle düşme sonrasında bu ve benzeri şikayetleri olan kişilerin kendisi ya da başkalarınca hemen kaldırılmaya zorlanmaması, sağlık ekiplerinin olay yerine çağırılması uygundur.

Düşmelerin engellenmesi açısından özellikle yaşlı ve çocukların yağışlı havalarda yanlarında birileriyle dışarı çıkması, mevsim şartlarına uygun kavucuk tabanlı ayakkabıları giymesi uygundur.

karda düşme kaygan zemin diz burkulması el bileğinde burkulmaContent

Content