KALBİNİZDEN MESAJ VAR!

Çeşitli tavsiye ve önlemlere rağmen kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin önüne geçilemiyor. Uzmanlar, olumsuz etkileri kanıtlanan risk faktörlerini yinelerken, sigaranın kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin üçte birini oluşturduğunu hatırlatıyor.

hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve aşırı stres, kalp hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerin başında geliyor.

Gelişmiş toplumlardaki hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve aşırı stres, kalp hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerin başında geliyor.

Medicana Beylikdüzü Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sebahattin Ateşal, kalp hastalıklarının görülme sıklığı ve nedenleri hakkında bilgiler verdi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıkları en önemli ölüm sebebi. Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 25'i kalp ve damar hastalıklarından etkileniyor. Türkiye'de de önemli önemli bir sorun olan kalp damar hastalıklarının görülme sıklığı, 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde yüzde 12-15 arasında değişiyor. Kalp hastalıklarının yaş ve cinsiyetle yakın ilişkisi var. İlerleyen her 10 yaş, hastalığa yakalanma riskini iki kat artırır.

Kalp sağlığımızı tehdit eden etkenleri şöyle sıralayabiliriz: “Sigara içmek, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, HDL kolesterolün düşüklüğü, diyabet hastalığı. Aşırı şişmanlık, fiziksel aktivite azlığı, kötü beslenme, sosyal ve psikolojik faktörler, bazı kan değerleri de kalp sağlığında rol oynar. Sigara içmek, kalp ve damar hastalığına bağlı ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur."

Ağrı ne zaman tehlikelidir?

Medicana International Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Erdem Diker, kalp ağrısının ne zaman dikkate alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu: "Kalp hastalıklarını en sık görülen üç belirtisini sayarsak herkesi endişelendirmiş oluruz. Çünkü bu belirtiler, tamamen sağlıklı insanlarda da zaman zaman ortaya çıkabilir ve kalp hastalığıyla ilgisi bulunmayabilir. Bazı yakınmalar çok şiddetliyse ve geçmiyor veya artarak devam ediyorsa bir hekim kontrolünden geçilmesinde fayda var. Kalp hastalığında en sık görülen yakınmalar; nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çarpıntıdır.

Sıkıştırıcı, baskı tarzında ve şiddetli olan ağrı, beraberinde terleme ve bulantı da getirebilir. Çarpıntı, karmaşık bir sorundur çünkü bu şikayetin kalp hastalığıyla ilişkisini göstermek hekimler için zordur. Birçok çarpıntı yakınması kalp hastalığı ilişkisiz, çoğunlukla psişik nedenlerle olabildiği gibi, panik atak zannedilen pek çok vakada kalp ritm bozukluğu esas neden olabilir.

Kalp yetmezliği, kabaca kalbin kanı pompalama gücünün azaldığı durumlarda ortaya çıkan yakınmaların oluşturduğu bir tablodur. Kalbimiz hayatımız boyunca bitmek tükenmek bilmez bir enerjiyle kanı vücutta dolaştırır. Bir hastalık, bu düzeni bozabilir. Pompa teklemeye başlayınca, kan dolaşımının bozulmasına ait yakınmalar ortaya çıkar. Kalp yetmezliğinde yakınma, kanın akciğerde birikmesine bağlı olarak gelişen nefes darlığıdır. Hasta durumu, 'aldığı nefesin yetmemesi' ve 'havaya açlık duyulması' olarak tanımlar."

Kimler risk altında?

Medicana Samsun Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Hacı Akar, kalp ve damar hastalıkları açısından risk grubunda bulunanları sıraladı: “Kan basıncı ve kan kolesterol düzeyi yüksek, şeker hastalığı bulunan, sigara içen, ailede erken yaşlarda kalp ve damar hastalığı olan ve belli yaşın üzerindeki kişiler (erkeklerde 40, kadınlarda 55 yaş üzeri) kalp hastalığına adaydır. Bu klasik risk faktörlerinin yanı sıra; fazla hareket etmeyen, obez, karbonhidrat ve kırmızı et bakımından zengin beslenenlerde hem kalp hastalığı hem de buna bağlı kalp krizi ve felç gibi olumsuz olaylar daha fazla görülür.

Ritm bozuklukları ise, hiçbir risk faktörü veya hastalığı olmayan sağlıklı kişilerde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilir. Stres, kalbi en çok yoran ektendir. İş yaşamında sürekli stres yaşayanlar, kapalı ortamda çalışanlar, sigaraya maruz kalanlar, düzenli uyku ve yemek düzeni bulunmayanlar, kalp hastalıkları açısından risk altındadır.

Mutlaka düzenli spor yapın

Günümüzde teknolojinin sunduğu otomobil, yürüyen merdiven ve asansör gibi imkanlar nedeniyle daha az hareket etmeye başladık. Oysa fiziksel aktivite azlığı ve kondisyon yetersizliği kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlar.
Düzenli egzersiz ve spor, koroner kalp hastalığında değiştirilebilir risk faktörlerini ortadan kaldırabilir. Düzenli yapıldığı takdirde sporun kalp sağlığı açısından yararlı etkileri kanıtlandı. Kilo kaybını sağlaması, kan basıncı kontrolünü kolaylaştırması, diyabette kan şekeri kontrolünü iyileştirmesi, kan lipitlerini olumlu etkilemesi, bilinen yararlı etkileri arasında.

Bebeğim kalp hastası olabilir mi?

Medicana Beylikdüzü Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, doğumsal kalp hastalıklarının anne karnında teşhis edilmesinin çeşitli avantajlar sağladığını anlattı: "Her 100 doğumdan birinde doğumsal kalp hastalığıyla karşılaşılır. Hamilelikte kızamıkçık gibi enfeksiyonlara maruz kalmak, ilaç kullanmak, sigara içmek ve akraba evlilikleri riski artırır. Bazı kromozom anomalileri ve genetik sendromlara eşlik eden doğumsal kalp hastalıkları da var. Hastaların büyük kısmında ise belli bir neden tespit edilemez.

Anne veya babasında doğuştan kalp hastalığı olan çocuklarda aynı sorunun görülme ihtimali, diğer çocuklara göre yüksektir. Bu risk, doğumsal kalp hastalığının türüne göre değişmekle birlikte, 20 kata kadar çıkabilir. Annedeki kalp hastalıkları çocukta daha sık görülür. Bebek yapmaya karar veren ailelerin bu durumu göz önüne alması gerekir. 

Morarma belirtilerden biri

Bebeklerde görülen kalp hastalıklarının belirtileri arasında morarma, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme, iç çekme tarzında nefes alma ve süt emerken çabuk yorulma var. Bebek büyüdükçe, gelişmesinde ve kilo almasında problem görülebilir. Yürümeye, oynamaya başladığındaysa arkadaşlarından çabuk yorulur.

Teşhis; fizik muayeneyle başlar, göğüs filmleri çekilir, biyokimya tetkikleri yapılır ve kalp elektrosu incelenir. Bazı özel durumlarda bilgisayarlı tomografi ve MR anjiyo da yararlı olabilir. Günümüzde gelişen görüntüleme yöntemleri sayesinde anne karnında teşhis konulmuş hastalarla giderek daha fazla karşılaşıyoruz. Problemin doğum öncesinde teşhis edilmesi büyük avantaj yaratabilir. Bazen doğumun kalp yönünden müdahale edilebilecek bir merkezde yapılması bebeğin hayatını kurtarabilir.

Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının tedavisi üç grupta toplanır: İlaç, invazif kardiyolojik yöntemler ve cerrahi tedavi.

Gençlerde ani ölümler

Ani ölümle karşılaşan sporcular üzerinde yapılan araştırmalar, hepsinin ciddi bir hastalığı, özellikle de kalp rahatsızlığı  olduğunu gösterdi. Travma olmayan hallerde, gençlerde ani ölüm nedeni genellikle doğumsal kalp hastalıklarıdır. Bunların arasında kalp duvarlarının kalınlaşmasına yol açan ‘hipertrofik kardiyomiyopati’ denilen kalp kası sorunu en sık görülenidir.  Ailesel geçiş gösteren bu sorunda, sebebi bilinmeyen bayılma, özellikle efor sarf ederken kendini kaybetme ve ani ölüm hikayesi bulunur. Göğüs filmi, EKG çekilmesi ve eko yapılması teşhis için yeterlidir. Toplumda görülme sıklığı 500 kişide birdir.

kalp kalp damar hastalıkları kardiyoloji sigara hipertansiyon kolesterol yüksekliği aşırı şişmanlıkContent

Content