OMURGA CERRAHİSİNDEN KORKMAYIN!

Omurga cerrahisi gerektiren birçok hastalık mevcut. Bu hastalıkları kabaca daha sık olanlardan başlayarak; dejeneratif sorunlar (fıtık, kanal darlığı), travmalar (kırıklar, burkulmalar), deformiteler (skolyoz, kifoz), tümör-enfeksiyonlar ve romatizmal sorunlar olarak gruplayabiliriz.

Omurga cerrahisi gerektiren birçok hastalık mevcut.

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü

Fıtık, kanal darlığı ve bel kayması gibi hastalıklar nedeniyle ameliyat olan ancak başarısız omurga cerrahisi nedeniyle karşımıza gelen hastaların sayısı oldukça fazla. Gün geçtikçe hastalar, omurga ameliyatlarından daha fazla korkar oldu. Çünkü birçok kişinin yakın çevresinde böyle bir hastaya rastlamak mümkün. Özellikle omurga cerrahisine odaklanan hekimler olarak durum endişe verici.

Başarısız omurga ameliyatlarının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1.Gereksiz yapılan ameliyatlar: Omurga ameliyatlarının çoğunun geri dönüşü yok. Bir başka deyişle ameliyatla köprüler yakılıyor. O nedenle müdahale öncesinde tüm tıbbi (cerrahi olmayan) tedavilerin denenmiş olduğuna emin olmak lazım. Özellikle dejeneratif omurga sorunları dediğimiz bel fıtığı, kanal darlığı, bel kayması gibi sorunların oluşturduğu hastalık grubunda; ameliyat öncesi tüm tıbbi seçeneklerin denenmiş olması gerekiyor. Bu grup hastalarda tuvaletini tutamama veya kaslarda ilerleyici kuvvet kaybı gibi ciddi bulgular yoksa ameliyat geciktirilebilir.

2.Cerrahi sonucu oluşan komplikasyonlar: Yara iltihabından implant kırılmaları ve felce kadar giden birçok sorun olabilir. Dikkatli yapılan cerrahi ve iyi bir ameliyat sonrası bakımla bu sorunların çoğu engellenebilir. Ama şunu unutmamak gerekir ki; risk hiçbir zaman sıfır değildir ve her türlü önleme rağmen bunlar başımıza gelebilir.

3.Ameliyat sonrası yetersiz rehabilitasyon: Ameliyat sonrası zayıflayan omurga çevresi kaslarının güçlendirilmesiyle birçok sorun engellenebilir.

4.Hastanın beklentisiyle ameliyat sonucunun örtüşmemesi: Cerrahlar olarak görevimiz, ameliyat sonucunda hastanın neler kazanıp, neler kaybedeceğini açıkça anlatmak. Hastalar da ameliyata karar verme sürecinde aktif rol alarak, deyim yerindeyse bilinçli tüketici olmalı.

Yukarıdaki nedenlerin bir kısmı önlenebilir.  Bu aşamada cerrah ve hastanın işbirliği büyük önem taşır. Özellikle bel-boyun fıtığı gibi yaygın görülen sorunlarda yukarıda belirttiğim acil durumlar dışında cerrahi olmayan yöntemlerin denenmesi ve ameliyat karar sürecinde hastayla cerrahın iyi iletişim kurması çok önemli.

omurga cerrahisi fıtık kanal darlığı bel kaymasıContent

Content