NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Pediatrik Rehabilitasyon Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi, Medicana Çamlıca Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ümit Dinçer kas ve eklem fonksiyonlarına FTR tedavisi ve Rehabilitasyon ile tedavisi; Nörolojik Rehabilitasyon hakkında bilgi verdi.

Nörolojik rehabilitasyon ne demektir, kimlere uygulanmalıdır?


Nörolojik rehabilitasyon Santral sinir sistemi (Beyin, beyin sapı, beyincik ve omurilik) ile periferik sinir sistemi hasarları veya hastalıklarından sonra kişinin mevcutta kalan potansiyelini kullanarak en üst fonksiyonellik ve iyiliği hedefleyen rehabilitasyon alanıdır. Temelde hedef eğer kişinin mevcut durumu elverirse olabildiğince bağımsız, topluma entegre ve üretken olması, toplumsal, bireysel ve aile içi rollerini tam olarak yerine getirebilmesidir. Hastalık bazında değerlendirmek gerekirse, İnme (Beyin felci), kafa travmaları, beyin kanamaları, omurilik yaralanmaları ile beynin tümöral hastalıkları, enfeksiyon sekelleri gibi pek çok hasta nörolojik rehabilitasyonun öznesi olurlar.

İnmeli hastalarda nörolojik rehabilitasyon gerekli midir,  Ne zaman başlanmalıdır?

İnme veya beyin felci beyin damarlarının bir sebeple tıkanması veya kanaması sonucunda gelişen oldukça karmaşık ve yer yer ağır sonuçları olabilen bir klinik tablodur. Kişiler bu hastalıktan dolayı beyin dokusunda kısmi zararlar görür ve hayata tutunur ise klinik tablo ne olursa olsun rehabilitasyon zorunludur. Herkes tarafından kabul edilen görüş o dur ki inmeli hastanın rehabilitasyon süreci “yoğun bakım ünitesinde”  başlar. Hasta nöroloji kliniğinden taburcu olur olmaz rehabilitasyon kliniğince takip ve rehabilite edilmeye başlanmalıdır.

Çocuklar da nörolojik rehabilitasyonun konusu olabilirler mi?


Tabiiki de  erişkinlerin yakalandığı nörolojik durumların tamamına çocuklar da maruz kalabilir. Dahası konjenital hastalıklar ve çocukluk çağının beyin felci pediatrik rehabilitasyonu bu branşın en önemli alanlarından biri haline getirmektedir. Erişkinler daha evvel kolayca yapabildikleri hareketleri ve fonksiyonları “yeniden” öğrenirken, çocuklar genellikle hiç yapmadıkları, daha evvel normalini hiç deneyimlemedikleri ve beyinde henüz karşılığı tam oluşmamış şeyleri öğrenirler veya çok aza deneyimledikleri fonksiyonları tekrar normal düzeylere çıkarmaya çalışırlar. Bu yönüyle erişkin rehabilitasyonundan oldukça farklıdırlar.  

Diğer nörolojik hastalıklarda da rehabilitasyon gerekli midir?

Sadece beyin veya omurilik hasarları veya kanamaları ile sınırlandırmak mümkün değildir tabii. Başta  multiple skleroz (MS), parkinson olmak üzere beynin diğer hastalıkları, Guillain  Barre sendromu, ALS gibi omurilik ve ön boynuz hastalıkları, periferik sinir yaralanmaları da nörolojik rehabilitasyonun elzem olduğu durumlardır.


Content

Content