Hastalıkları önlemenin yolu CHECK UP

CHECK UP YAPTIRMAK ANCAK HASTALANDIĞIMIZDA AKLIMIZA GELİR. UZMANLAR BU ALIŞKANLIĞIMIZIN DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNE, HASTALANMADAN DA SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇMEMİZİN ÖNEMLİ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR. ZAMANINDA CHECK UP YAPTIRARAK, BİRÇOK HASTALIĞIMIZI HENÜZ ORTAYA ÇIKMADAN TESPİT ETME ŞANSIMIZ VAR.

Yaşınız kaç olursa olsun, ileride karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarından önceden haberdar olmak için check-up'ın önemlidir. Daha sağlıklı ve konforlu bir ömür yaşamak istiyorsanız, check-up'u düzenli bir şekilde yaptırın.

Medicana Hastaneler Grubu'nun çeşitli risk gruplarına göre düzenlediği özel check-up programlarıyla, sıcak yaz günlerine "merhaba" demeye ne dersiniz.

Bana birşey olmaz demeyin

Uzmanlar, "Bana birşey olmaz" düşüncesini hayatınızdan çıkartmanızı istiyor. Çünkü bugün çok iyi olabilirsiniz, ama yarın ne olacağımızın hiçbir garantisi yok. Check-up herhangi bir şikayeti olmaksızın kişinin yaşına, sahip olduğu genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak tüm sistemleriyle ilgili bilgi veren bir sağlık taramasıdır. Hastalıklarla savaşmanın en kolay yolunun erken tanı ve tedavi olduğu düşünülürse, check-up'ın ne kadar büyük bir önem taşıdığı açıkça anlaşılabilir. Check-up her yaş grubuna uygulanabilir. Yılda bir kez yapılması önerilen check-up programları kişinin yaşı, cinsiyeti ve sahip olduğu risk faktörlerine göre çeşitli gruplara ayrılır. Hatta uzmanlar, okul çağından itibaren check-up mutlaka düzenli bir şekilde çocuklarımıza da yaptırmamızı öneriyor. Ailede genetik hastalık olan kişilerin ise hayatı daha çok önemsemeleri ve kendilerine çok daha iyi bakmaları gerekiyor.

Çağın hastalıklarından check-up'la kurtulabilirsiniz..

Günümüzde çok sık görülen koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de yaşam kalitesi açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken dönem tanının ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Okul çocuklarında; öğrenme güçlüğü, sınav başarısı, büyüme geriliği çoğu zaman bir sağlık problemi ile bağlantılıdır.

Erişkinlerde Check-up

Hastalıkları ilerlemeden en erken devrede kişinin yaşam kalitesini bozmadan ve beklenen yaşam süresini kısaltmadan teşhis koyup tedavi olabilmesini sağlamak sağlıkta en önemli kuraldır. Check-up'u gözünüzde büyütmeyin. Yapmanız gereken çok basit...

Check-up yaptırmak isteyenler hastaneye aç olarak gelmelidir. Kişiler kendi isteği ile değil check- up yapan doktorların kontrolünde; (dahiliye yönetimindeki check up, kardiyoloji check up, çocuk hastalıkları check up) gibi doktor kontrolü yapılmalıdır. Yapılması gerekenleri irdeleyecek olursak birinci basamak mutlaka yapılması gerekenler, ikinci basamak ise hastanın anamnez bilgileri (hikayesi, özgeçmiş, soygeçmiş) ve taşıdığı risk faktörlerine göre ekstra yapılması gerekenler olarak ayrılabilir. Ayrıca check up yapan hekim gerek gördüğünde hastasına bilgi vererek diğer gerekli konsültasyonları yaptırması gerekir. Check-up sonuçları genellikle aynı gün biter ve sonuçlar aynı gün teslim edilir.

Check-up'da amaç hayat kurtarmak

Check-up ta ki amaç hangi cins, hangi hastalık olursa olsun erken teşhis ve tedavi ile hayat kurtarmak olmalıdır. Check-up'ları görüldüğü gibi belli başlı yakınması olmayanlar kendi isteği ile yaptırdığı gibi birde istese de, istemese de yaptırması gerekçelerde vardır. Çağımızda gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde en sık rastlanan ve en çok ölüm nedeni kardiyovasküler hastalıkların başında myokard infarktüsü (kalp krizi) gelmektedir. Riskli hastalar (hipertansiyon, diabet, hiperkolesterelomi, obezite ve sigara (+) olan kişiler) en kısa zamanda EKG, Eforlu EKG, myokard perfüzyon sintigrafisi ve uygun vakalarda angiografi çekilerek kalp krizi geçirmeden medikal ve girişimsel kardiyolojik tedavi yöntemleriyle gereken tedavi yapılmalıdır.

  • Kampanya detaylarını ve içeriği öğrenmek için buraya tıklayınız.

Contact Us

Contact form

Ayrıntılı Bilgi ve Randevu İçin :