DİYABETTE ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

GİZLİ ŞEKER, DİYABETİN BİR ADIM ÖNCESİ VE HASTALIĞIN TAHRİBATI DA BU DÖNEMDE BAŞLIYOR.

Diyabetin Ortaya Çıkması

Kan şekerini düzenleyen insülin hormonu pankreasta üretiliyor. İnsülin hormonunun yetersizliği şeker hastalığına sebep oluyor. Pankreasta insülin hormonu tamamen sıfırlanmış, hiç üretilemiyorsa biz "Tip 1" diye sınıflandırıyoruz. Tip 1 diyabeti daha çok gençlerde görüyoruz. Tip 1’in sebebi henüz bilinmiyor. Geçirilmiş bazı enfeksiyonların bunu tetiklemiş olabileceği söyleniyor. Tip 2 diyabette ise, pankreas insülin üretiyor ama bu insülin kan şekerini regüle edecek kadar yeterli ve düzenli değil. Açlık ve tokluk şekerlerini yeterince düzenleyemiyor, görevini yaparken bir dirençle karşılaşıyor. Bunu daha çok ileri yaşlarda görüyoruz. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin yüzde 90’ı Tip 2’dir.

Yılların getirdiği teknolojik hayat, stres, beslenme biçimleri, diyabet yaşını erkene çekti. 15 yaşlarında da Tip 2 diyabeti görülebiliyor. Gittikçe de diyabetin görülme sıklığı dünyada da bizde de artıyor. Bunun, tanı konmadan önceki dönemine Halk arasında "Gizli şeker" (erken diyabet) deniyor. Açlık şekerleri normal olduğu halde, tokluk şekerinde dalgalanmalar vardır. Diyabet tanısını konulmasından 5 ile 20 yıl öncesinden başlayan bir erken dönem var. En önemlisi, diyabeti bu dönemde yakalayabilmektir.

Gizli şekeri olan kişiler spor yaparsa, kilo verirse, diyetine devam ederse Tip 2 diyabet olmaktan kurtuluyor, insülin kullanmasına da hiç gerek kalmıyor. Bu dönemde yakalanması o yüzden çok önemli.

Risk altındakiler;

Ailede diyabet öyküsü olanlar, sigara kullananlar, kalp ve tansiyon hastaları, bel çevresinin geniş olanlar, kilolu olanlar, gebeliğinde dört kilonun üzerinde çocuk doğurmuş olanlar, bu tür doğumlarda hem anne hem de çocuk risk altındadır, hareketsiz yaşam sürenler, stres altındakiler, şehirlerde yaşayanlar risk altında.

Diyabet öncesi dönem;

Açlık kan şekeri normal olsa bile şeker hastalığının tüm tahribatı gizli şeker döneminde başlıyor. Damarlarda, böbreklerde, sinirlerde, gözlerde tahribat yapıyor. Bu dönemde yakalanırsa kontrol edilebiliyor. Can alıcı nokta, daha sonrası için geç kalmamanın sağlaması.

Gizli şekerin belirtileri;

Hastalarda şeker dengesizliğine bağlı olarak, ayaklarda uyuşma, yanma ve karıncalanma hissi, çarpıntı, huy değişikliği, sinirlilik, tahammülsüzlük, kilo alma, sürekli açlık hissi, gece yemek yeme isteği, terleme, kaşıntı, bulanık görme gibi birçok ipuçları olabiliyor. Erken dönemde, şekerde ani iniş ve çıkışlar olabiliyor.

Contact Us

Contact form

Ayrıntılı Bilgi ve Randevu İçin :