Omurga Hastalıklarının Tedavisinde Yanınızdayız

Omurga, kuyruk sokumu hariç 24 kemikten oluşan mükemmel bir yapıdır. Ayakta durmamız ve hareket etmemiz için vazgeçilmezdir.

Omurgamız, iç organlarımızı korumanın yanında, hareket etmemizi ve yük aktarımını sağlayarak vücudumuzun çatısını oluşturmaktadır. Omurga kaynaklı ağrılar, polikliniğe başvurularda üçüncü sırada yer alan oldukça yaygın problemlerdir. Teknolojinin yaşamımıza yoğun biçimde girmesiyle de bu ağrıların oldukça yaygınlaştığını görmekteyiz.

Omurgamız ile ilgili bir sorun yaşamamız günlük yaşam aktivitelerimizi kısıtlar ve omurga sorunları her yaşta görülebilir. Çocuk yaşlarda daha çok skolyoz, kifoz gibi eğrilikler; orta yaşlarda daha çok fıtık, tanımlanamayan bel ağrıları gibi dejeneratif sorunlar; ileri yaşta ise yine dejeneratif sorunlar ve kemik erimesine bağlı problemler ön plana çıkar.

Erişkinlerin omurga ile ilgili doktora en sık başvuru nedeni olan bel ağrıları, genel polikliniklere başvuruda 3. sırada yer alır. Başvuru nedenleri arasında soğuk algınlığı, karın ağrısı gibi tüm yakınmalar mevcuttur. Bir başka istatistiğe göre toplumun %95’inden fazlası yaşamının bir döneminde bel ağrısı çekmektedir. Kısacası bel ağrısı erişkinlerde görülen en yaygın sorundur.

Çocuklarda görülen omurga eğrilikleri erişkinlerde de görülüyor. Hem kemik erimesine bağlı kamburluk hem de skolyozla karşılaşabiliyoruz. Kamburluk ardışık omurlarda kemik erimesine bağlı çökmelerle oluşuyor. Skolyoz ise ergenlik döneminde ihmal edilmiş olanların erişkin yaşlarda daha belirgin hale gelmesiyle veya omurga dejenerasyonuna bağlı ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda çoğunlukla başvuru nedeni vücutta oluşturduğu deformasyon iken, erişkinlerde baskın belirti ağrıdır.

Bunların yanında omurga, kanserlerin en çok sıçradığı kemik yapıdır. Hatta bazen kanserin ilk tanısı omurgaya yayılması sonucu ortaya çıkan ağrı ile konur.

Tedavi Alanları

 • İdiyopatik Skolyoz
 • Scheuermann Kifozu
 • Kompleks omurga deformiteleri
  • Doğumsal derformiteler
  • Erken başlangıçlı skolyoz ve manyetik çubuk uygulamaları
  • Veremsekelikifoz
  • Nöromuskuler deformiteler
  • Sendromik deformiteler
 • Omurganın dejeneratif sorunları
  • Ani gelişen bel ve boyun ağrısı için çözümler
  • Minimal invaziv girişimler
  • Bel ve boyun fıtığı
  • Bel kayması
  • Omurilik kanalı darlığı
 • Yaşlanan omurga,
  • Osteoporoz (Kemik erimesi) tedavisi
  • Osteoporotik omurga kırıkları
 • Omurga travması (kırık, incinme) ve buna bağlı geç deformiteler
 • Omurganın kendi tümörleri ve omurgaya sıçramış tümörler
 • Omurga enfeksiyonları

Sıkça Sorulan Sorular

Skolyoz nedir?

Normal insan anatomisinde gövdeye yandan bakıldığında bazı eğrilikler vardır. Örneğin sırtımızda dışa, boynumuz ve belimizde içe doğru kavis mevcuttur.  Ama ön–arka düzlemde bakıldığında omurgamız dümdüzdür.  Skolyoz bu planda omurganın S yada C şeklinde olması ve beraberinde dönüklük olması durumudur. Skolyozlu hastalarda bu olağan dışı eğrilik nedeniyle omuz asimetrisi,  kaburga kamburluğu, gövde kayması, bel kavsi asimetrisi görülebilir.

 

Bende/çocuğumda skolyoz olabilir mi?

Tanısı için öne eğilme testi kullanılır. Bu testte şüphe duyulan kişinin dizlerini kırmaksızın öne doğru eğilirken ellerini kavuşturarak dizlerinin arasında tutması istenir. Bu sırada muayene eden kişi tam arkada durarak omurga ve sırtta bir asimetri olup olmadığını kontrol eder. Eğer asimetri varsa skolyoz olduğu düşünülür.  Ama daha sağlıklı bilgi alabilmek için bu konuda uzmanlaşmış bir omurga cerrahına başvurmak uygundur.

 

Skolyozun belirtileri nelerdir?

Omuz asimetrisi, bel kavsinin asimetrisi , kaburga kanburluğu skolyozun belirtileri olabilir.

 

Skolyozun nedeni nedir?

Skolyozun birçok nedeni olabilir. Doğuştan olan olgularda omurlarda oluşum veya ayrılma sorunları olabilir. Nöromuskuler olgular kas hastalıkları ya da serebral palsi gibi sinirsel hastalıklara bağlı olabilir. En sık görülen nedeni idiyopatik yani nedeni belli olmayan tiptir. Bu tip genelde ergenlik başlangıcındaki kız çocuklarında görülür. Genetik ve çevresel nedenler suçlanmaktadır.

 

Skolyozu önleyebilir miyiz?

Hayır, omurga uzmanınız ilerlemesini durdurabilmek  ya da dengeleyebilmek için önlemler alabilir.

 

Sırt çantası taşımak ya da bilgisayarla oynamak neden olur mu?

Ağır kaldırmak ya da kambur oturmanın skolyoza neden olduğu kanıtlanabilmiş değildir.  Ama özellikle bilgisayar kullanırken ya da ders çalışırken düzgün oturmak omurga kaynaklı ağrıların ortaya çıkmasını önler.

 

Skolyozum var, ne yapmalıyım?

Endişe etmeyin; skolyoz tedavisi olan bir sorundur. En kısa zamanda bu konuda uzman bir omurga cerrahına başvurun.

 

Skolyozum varsa ne tür spor yapmalıyım?

Herhangi bir spor kısıtlaması yoktur. Sırt kaslarını çalıştıran yüzme, voleybol, basketbol, pilates gibi sportif etkinlikler gövde dengesini ve kontrolünü iyi sağladığı için daha çok önerilir.

 

Skolyoz tedavisi nedir?

Eğriliklerin açı değeri ile hastanın yaşı ve vücut gelişim düzeyine göre tedavi planlaması yapılır. Açısı düşük ve erken dönemlerde tanısı konan olgularda doktorunuz size korse ve egzersiz seçeneklerini sunarak takip altına alacaktır. Ancak bu tip tedavi yöntemlerinin etkinliği bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değildir. O nedenle yine eğriliğiniz artabilir. İleri eğriliklerde (45o nin üzerindeki eğrilikler) cerrahi tedavi önerilir. Cerrahi tedavi omurlara yerleştirilen vidalar ve bunları birleştiren çubuklarla yapılır. Cerrahi risk, bu işte uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapıldığında azalmaktadır. Ayrıca gelişen teknoloji de bu konuda bize önemli imkanlar sunuyor. Ameliyatta yerleştirilen vidaların doğru yerleştirilerek çevredeki hayati dokulara (omurilik, atardamarlar, akciğerler vb) zarar vermesini önlemek için üç boyutlu (3D) yazıcılardan faydalanmaktayız.

 

Ameliyat sonrası hastayı ne bekler?

Her skolyoz  tipinin ameliyat sonrası bakımı farklıdır ama en sık  görülen idiyopatik tipin ameliyatı sonrasında kendiliğinden emilen estetik dikişlerle yara kapatılır. Ağrı için ilk 2 gün hasta kontrollü ağrı kesme yöntemi uygulanır. Her şey olağan seyrederse ameliyat sonrası ortalama 3-4 günde hastaneden çıkılabilir. 10 gün sonra yıkanmaya izin verilir. Ortalama 3 hafta sonra okula tekrar başlanabilir. Genelde ameliyat sonrası korse kullanmaya gerek yoktur.

 

Ekibimiz

Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü (Omurga Cerrahisi)
Doç. Dr. Hakan Emmez (Omurga Cerrahisi)

Bizimle İletişime Geçin