Geç Kalmadan Obeziteyi Önleyin! Çocuğunuzu Obeziteden Koruyun

Obezite Nedir?

Obezite  (şişmanlık), vücutta fazla miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanabilir.     Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasındadır. Yaşam sürecini kısaltan, yaşam kalitesini azaltan ve mutlak tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Obezite Çağımızın Hastalığı

Obezitenin, gelişmiş ülkelerde düşük sosyoekonomik düzeye, gelişmekte olan ülkelerde ise yüksek sosyoekonomik düzeye sahip kesimlerde daha sık olduğu gösterilmiştir. Obezite, yol açtığı hastalıklarla birlikte sağlık harcamalarında da önemli yer tutmaktadır. Bu açıdan, tedavisi yanında önlenmesi daha da büyük önem taşımaktadır. Çocukluk çağında şişmanlığın görülme sıklığındaki artışta genetik nedenlerin yanı sıra çevresel etkenler de rol oynamaktadır.

Günümüzün modern hayat tarzı; çocuklarımızın egzersize gittikçe daha az vakit ayırmalarına, tv, bilgisayar ve video oyunlarının karşısında oturarak daha fazla zaman geçirmelerine, dolayısıyla da aktivitelerinde azalmaya yol açmaktadır. Ev dışında yenen ve kolay erişilebilen hazır gıdalar,  enerji alımı ile harcama arasındaki dengesizliği artırarak şişmanlığın yaygınlaşmasında rol oynayan bir diğer etkendir.

Obezite
, Yanında Pek Çok Hastalığı da Getiriyor

Obezite pek çok kronik, metabolik hastalığın gelişmesi için önemli bir risk faktörüdür. Şişmanlığın neden olduğu sağlık sorunlarının başında kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, glikoz toleransında bozulma, tip2 diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi, karaciğerde yağlanma, uyku bozuklukları, eklemlere aşırı yük binmesi ile oluşan ortopedik sorunlar, bazı kanser türleri gelmektedir. Ayrıca obez çocuklarda ortaya çıkan psikolojik sorunlar; özgüven eksikliğine, sosyal ilişkilerden çekinerek içe kapalı bir yaşam sürmelerine ve akademik başarısızlığa da neden olur. Obez çocuklarda ergenlik normalden erken ya da geç gelişebilir, kıllanma ve adet düzensizlikleri görülebilir.

Çocuklarda Obezite


Çocuklarda Obezite Nasıl Teşhis Ediliyor?
Çocuk ve ergenlerde obeziteyi tanımlamak için yetişkinlerden farklı olarak yaş ve cinsiyet faktörlerinin göz önüne alındığı büyüme eğrileri kullanılabildiği gibi vücut kitle indeksi  (BKİ) de yaygın olarak kullanılmaktadır. BKİ vücut ağırlığının,  boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilen değerdir.

DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü)’ ye  göre uluslar arası obezite sınıflandırması

Sınıflandırma BKİ
Düşük Kilolu (Zayıf) < 18.5
Normal 18.5-24.5
Fazla Kilolu 25-29.9
Obez (Şişman) 30-39.9
Morbid obez(aşırı şişman) >40

Çocuğunuzu Obeziteden Korumak Sizin Elinizde

Çocuklarda obezite harcanan enerjiden fazla miktarda yiyecek tüketildiğinde ortaya çıkar. Bu noktada ebeveynlerin rolü çok önemlidir. Çünkü besinleri seçen ve çocuklarına model oluşturan anne babadır. Enerjisi fazla atıştırmalıklar yerine besin değeri yüksek, kalorisi düşük besinler tercih edilmelidir. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların beslenmesi aile bireylerinin beslenme alışkanlıklarının bir yansımasıdır.

Çocuk yaş grubunda obezitenin önlenmesinde ise okullarda buna yönelik eğitim programları uygulanması, okul yemeklerindeki kalori içeriğinin düzenlenmesi ve televizyonlardaki besin reklamlarına getirilecek sınırlamalar yarar sağlayacaktır.

Obezite Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

Obezitede en sık karşılaşılan durum enerji alımı ile harcama arasındaki dengesizliktir. Ancak ender olmakla birlikte hormonal nedenler, metabolik bozukluklar, kas ve iskelet sistemi hastalıkları da potansiyel nedenler arasındadır.

Tedavide dengeli ve az kalorili diyet uygulanır. Diyetle yavaş biçimde kilo verilmesi, kilo artışı olmaksızın boy uzamasının devamı, yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi hedeflenir. Kalori kısıtlamasının yanı sıra egzersiz de birlikte uygulanırsa daha fazla kilo kaybı sağlanır. Obezite tedavisinde çocuk yaş gurubunda farmakolojik ve cerrahi tedavi önerilmemektedir.

Aliye Sevil Sarıkaya Kimdir?

Biyografi

Uzm. Dr. Aliye Sevil Sarıkaya 02.08.1959  tarihinde İstanbul’da doğmuştur.  Sırasıyla İstanbul Kurtuluş İlkokulu, Atatürk Kız Lisesi, 1982’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini  bitirmiştir.
Mecburi hizmetini İstanbul’da yaptıktan sonra Cerrah Paşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ana bilim dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. İlk görevine Bakırköy Doğumevi, Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesinde başlamıştır. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ana bilim dalında yandal eğitimini tamamlayarak Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi ve Özel Avcılar Hospital’da Pediatric Endokrinoloji Bölümünde hizmet vermiştir.

Şuanda Medicana Bahçelievler  Hastanesi’nde çalışmaktadır. Yabancı dili İngilizcedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

İlgi Alanları:
Büyüme ve Ergenlik bozuklukları
Tiroid Bezi Hastalıkları
Obezite
Diyabet

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikler:
Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet DerneğiContent

Content