Kanserde Doğru Tanı ve Tedavi Şans Değil!

Kanserli hücreler, normal hücrelerden farklı olarak hızlı ve kontrolsüz çoğalırlar. Bu nedenle enerji ihtiyaçları da normalden fazladır; şeker ve bazı özel yapı taşlarını normalden fazla kullanırlar. Bu maddeler radyoaktif olarak işaretlenip görüntülemede kullanıldığında, kanserli hücrelerin yeri saptanabilmektedir. PET/CT cihazı temel olarak bu mantıktan hareket ederek çalışır.

PET CT DISCOVERY IQ

Kanserli hücrelerin kullandıkları şeker ve özel yapıtaşlarının radyoaktif radyoaktif işaretlenmesi, kanserin yerini, yaygınlığını (evre), tedaviye yanıt verip vermediği ile bölgesel nüks ya da uzak yayılım olup olmadığını görüntüler. Üstelik PET CT Discovery IQ ile artık çok daha kısa sürede ve daha yüksek doğrulukla...

 Medicana International Ankara Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü'nde kullanılan PET CT Discovery IQ, hastalara ve hekimlere son teknoloji çerçevesinde avantajlar sunuyor. Cihaz;

  • Daha kısa çekim süresi ile hastalara daha fazla konfor sağlar.
  • Çok daha detaylı görüntüleme imkanıyla yarım milimetrenin altındaki lezyonlarda bile doğru tanı ve evreleme imkanı sunar.

Kanser teşhisinden sonra kanserin vücuda ne kadar yayıldığını belirlemede (kanserin evrelenmesi) kullanılan teknoloji olan PET/CT, tedavi  sürecinde kemoterapi ya da radyoterapiye kanserin yanıt verip vermediğini belirlemede; tedavi tamamlandıktan sonra ise bölgesel nüks ya da uzak yayılımların saptanmasında etkin şekilde kullanılır. Cihaz, akciğer nodüllerinde tanı amaçlı kullanılır.

Tetkik, SGK kapsamında olup fark alınmamaktadır.


Ekibimiz

Uzm. Dr. Nalan Can (Nükleer Tıp)

Bizimle İletişime Geçin