Aşırı terleme kadın ve erkek herkesi zor durumda bırakan, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bir durum. Aşırı terleme yaşayan bazı kişiler için özellikle yaz ayları kabusa dönebiliyor. Terden ıslanmış kıyafetler, koltuk altları iz yapmış bluzlar ve terlemeyle beraberinde gelen kötü koku…  Tüm olumsuz sonuçlar elbette ki kişileri sosyal ilişkilerden uzaklaştırıyor ve depresyona sokuyor.   Sadece 20-30 dakika sürecek kapalı ameliyat teknikleri ile gerçekleştirilecek bir operasyonla aşırı terlemeden kurtulmak ve terleme kaynaklı depresyonuz bir yaşam sürmek mümkün.

Bölgesel Aşırı Terleme (Hiperhidrozis)

Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda görülmektedir. Toplumda yaklaşık binde bir ila üç sıklıkla görülür. Şikâyetler yazın artmaktadır. El ve ayaklarda daha yoğun olan terlemenin belirtileri, özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülmektedir. Kişinin günlük yaşam, mesleki aktivite, sosyal ilişkiler ve kişiliğin etkilendiği terleme vakalarında ameliyat yöntemi gündeme gelmelidir. Tedavisi, kapalı ameliyat yöntemi ile göğüs cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Başarılı bir işlem sonrası hasta aynı gün ya da sonraki gün normal yaşamına döner.

Aşırı Terleme Mutlaka Bir Hastalığın Habercisi Midir?

Aşırı terleme, tüm vücutta veya bazı bölgelerde olabilir. Tüm vücutta görülen aşırı terleme mutlaka bir hastalıkla ilişkili olmak zorunda değildir. Aşırı terleme bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bazen de bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir (tiroid bezinin fazla çalışması, bazı enfeksiyonlar, bazı kanser hastalıkları, bazı tür romatizmal hastalıklar, menapoz, şeker hastalığı gibi).

Aşırı Terleme Bozukluğundan Tamamen Kurtulmak Mümkün

Botoks, iontoferez gibi tedavi yöntemleri el, koltuk altı ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorununu tamamen çözmemekte, geçici süre azaltabilmektedir. Bu nedenle bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir. Sistemik olarak kullanılan ilaçların da yan etki oranlarının yüksek olması nedeni ile kullanımları çok tavsiye edilmemektedir. Kişinin günlük aktivitelerini olumsuz etkileyip psikolojik sorunlara yol açarak toplumdan uzaklaştırabilen bir hastalık olan hiperhidrozis, yani aşırı terleme bozukluğundan cerrahi müdahaleyle kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Aşırı Terleme Hastalığının Cerrahi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Aşırı terleme bozukluğunun tedavisinde geçerli olan en etkili ve kesin tedavi şekli cerrahi uygulamadır. Ancak bu şekilde sempatik sinir bütünlüğünün belli seviyelerde bozulmasıyla, bu sinirler tarafından etkilenen vücut bölgelerinin aşırı terlemesinin normal terleme düzeyine indirilmesi söz konusudur. Eğer el, koltuk altı ve yüz bölgesi etkilenmiş ise göğüs cerrahisi uzmanı tarafından, genel anestezi ile göğüs yan duvarına yapılacak bir veya iki adet yarım santimlik kesiler ve bu deliklerden girilerek özel aletler ve teknikler yardımı ile sempatik sinirin bu bölge için olan aşırı etkisi ortadan kaldırılmaktadır. Kapalı ameliyat teknikleri (endoskopik sempatektomi) kullanılarak kolaylıkla ve sorunsuz gerçekleştirilen operasyon 20-30 dakika sürmektedir. Hasta, ertesi gün taburcu edilmekte ve bundan sonra aynı gün günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilmektedir.

Ekibimiz

Op. Dr. Serdar Özkan (Göğüs Cerrahisi)

Bizimle İletişime Geçin