Erkek Cinsel Sağlığını Olumsuz Yönde Etkileyen Nedenler

  • Ereksiyon yokluğu ve yetersizliği
  • Boşalma sorunları
  • Peniste sertleşme esnasında eğrilik veya ağrı ve cinsel isteksizlik olarak sıralanabilir

Erkekte penisin sertleşme sorunu (Erektil disfonksiyon):

Sağlıklı bir cinsel ilişki için yeterli sertliği başlatamama, sağlayamama ve devam ettirememe sorunudur. Erkeklerin hayatlarının bir döneminde hafif, orta yada ileri düzeyde bu sorunla karşılaşmaları olası olup ilerleyen yaşlarda sıklığı giderek artmaktadır. Yapılan çalışmalarda erkeklerin yaklaşık %69‘unda bu sorunun ortaya çıktığı ve bu hasta gurubundan yaklaşık %2'lik kısmının tedavi aldığı tespit edilmiştir. Erektil disfonksiyon çok sayıda nedene bağlı olabilir. Organik ve psikojenik kökenli olabilir. Organik nedenler; damarsal, sinirsel, hormonal veya penise bağlı nedenler olabilir. Genç erkeklerde günümüzde yaşam koşullarının ağırlaşmasına bağlı olarak psikojenik kökenli bozukluklar daha çok görülmeye başlamıştır.
Erkekte penis sertleşme sorununa neden olan risk faktörlerini sıralamak gerekirse;

  • Sistemik hastalıklardan diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer yetmezliği olanlar,
  • Nörolojik hastalıklardan beyin damar hastalıkları, multiple skleroz, parkinson, alzheimer hastalığı olanlar,
  • Endokrin hastalıklardan troid bozuklukları, erkek üreme hormonu bozuklukları olanlar,
  • Penil faktörlerden peyronie hastalığı, penil damar bozuklukları olanlar,
  • Psikiyatrik hastalıklardan depresyon olanlar,
  • İleri yaş, kan yağları yükseklikleri, obezite ve en yaygın olarak sigara kullanımı olarak sıralanabilir.

Nasıl teşhis konulur?

Doktorunuz öncelikle rahatsızlığınızla ilgili öyküyü aldıktan sonra genel sağlık durumunuz, kişisel alışkanlıklarınızla ilgili değerlendirmeleri yapacak ve bazı laboratuvar testleri isteyecektir.

Ereksiyon bozuklukları ile ilgili ne gibi tedaviler yapılmaktadır?

Günümüzde en yaygın olarak ağız yolu ile alınan ilaç tedavileri kullanılmakta olup bunun yanında cinsel organ yoluyla yapılan enjeksiyon  tedavileri de kullanılmaktatır. Bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda ise tek parçalı veya çok parçalı penil protezler başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Benim için hangi yöntemin en uygun yöntem olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Öncelikle doktorunuzla birlikte mevcut tüm tedavi yöntemleri hakkında konuşunuz ve sizin için en uygun yöntemin ne olduğunu birlikte kararlaştırınız. Bazı durumlarda, özellikle son cinsel deneyimleriniz üzerinden uzun zaman geçmişse tedavi erken dönemde tatminkâr bir sonuç vermeyebilir. Eğer bir tedaviden yeterli bir sonuç alınamadığında muhtemelen başka bir yöntemle daha iyi sonuçlar alınabileceği akılda tutulmalıdır. Yani asla vazgeçmeyin! Üroloji uzmanınız size bu yolda rehber olacaktır.

Boşalma Sorunları

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma durumunda, boşalma ereksiyondan hemen sonra veya cinsel birleşmeden hemen önce meydana geldiğinde söz konusudur. Normal boşalma süresinin rakamsal bir süresi yoktur. Kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Erkeğin ve partnerin cinsel tatmininden önce gerçekleşen boşalma, erken boşalma olarak değerlendirilmelidir. Genellikle genç erkekler de daha sık olarak izlenir.

Erken boşalmanın tedavisi, boşalmanın nasıl önleneceğine dair tekniklerin öğretildiği bir davranış tedavisidir. Boşalma kontrolünün sağlanmasına yardımcı ilaçlar (ağızdan alınan ilaçlar, kremler vs.) tedavi başlangıcında oldukça olumlu neticeler vermektedir. Dirençli vakalarda işinde profosyonelleşmiş bir cinsel terapistten de yardım alınabilir ve olumlu sonuçlar alınabilir.

Erken boşalma hem erkeği hem de partnerin cinsel hayatını ve buna bağlı olarak sosyal ilişkilerini ve ailesel ilişkileri olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür. Bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, tedavi yöntemleri hakkında konuşmak için mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

Libido (Cinsel İstek) Sorunu

Libido, cinsel arzu ya da cinsel ilişkiye duyduğunuz istektir. Libido düşüklüğü yaşayan erkeklerin ereksiyon bozukluğu konusunda değil, sadece cinsel güdüleri konusunda sorunları vardır. Erkek libidosu aynı kadınlardaki gibi hormonlar tarafından uyarılır. Düşük cinsel güdünün en sık görülen nedenlerinden biri testosteron seviyesinin düşük olmasıdır. Bu durum bazı testis hastalıkları, beyindeki hormon salgılayan hipofiz bezi hastalıkları, yaşlanmayla birlikte ve aynı zamanda bir depresyon tarafından da meydana gelebilir.

Düşük libidonun tedavisinde eksik olan hormonun yerine konması tedavisi uygulanmaktadır. Testosteron tedavisi testosteron seviyesini arttırır ki bu da cinsel güdüyü yeniden oluşturur. Ancak testosteron tedavisi mutlaka bir üroloji uzmanı denetiminde ve prostat kanseri testleri kontrolünde verilmelidir.

Ekibimiz

Doç. Dr. Umut Gönülalan (Üroloji)

Op. Dr. Ümit Özdemir (Üroloji)

Bizimle İletişime Geçin