KALP HASTALIKLARI SICAK HAVAYI SEVMİYOR

Hava sıcaklığının 32 dereceyi, nemin %60’ı aşması ile birlikte sıcağa bağlı olumsuz etkilerin gözlendiği “sıcak sendromları” gelişmektedir. Sıcak sendromları, vücudun henüz sıcaklara uyum sağlayamadığı, sıcakların ilk günlerinde daha fazla görülmekte ve daha tehlikeli olmaktadır. Vücudun, dış ortam ısısının yükselmesine karşı korunmak amaçlı ilk tepkileri terleme ve derideki damarların genişlemesidir. Nem oranı yükseldiğinde, terleme ile olan sıvı kaybı azalmaya başlar ve böylece sıcak çarpması ihtimali artar.

Aşırı sıcak ve nem ile birlikte artan su ve tuz kaybının yerine konamaması halinde, kanın koyulaşması ve pıhtılaşması eğiliminde artış ile birlikte kalp krizleri tetiklenir. Kalp yetmezliği olan hastalarda sıcağa adaptasyon zorluğu ile birlikte, hayati organlara kan akımında azalma sonucu hayatı tehdit edici durumlar( kalp krizi, ritm bozukluğu gibi) gelişebilir.

    SICAK HAVALARDA KALP HASTALARI İÇİN ÖNERİLER
  • Açık renkli, bol, rahat, terlemeyi arttırmayan kıyafetler giyilmeli,
  • 11:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı,
  • Ağır, yağlı, yüksek kalorili yemeklerden kaçınmalı, bol sebze ve meyveye tüketilmeli. Az miktarda ve sık öğünler halinde yemek yenmeli,
  • Sıvı kaybını önlemek için günde 2.5-3 litre su içilmeli. Soda, kola, kahve gibi içecekler kan basıncını ve kalp hızını arttırabileceği için aşırı tüketilmemeli. Alkol az tüketilmeli, özellikle öğle saatlerinde içilmemeli.
  • Aşırı sıcak ve nem vücut metabolizmasını etkilendiğinden kullanılan ilaçların etkinliklerinde de farklılıklar olabilir; Özellikle tansiyon düşürücü, idrar sökücü, kalp hızını etkileyen, kanı sulandıran ilaçların kullanımlarını doktorunuzla gözden geçirmek gerekir. Çünkü ilaçların aynı dozları, yaz aylarında daha fazla tansiyon düşmesine ya da nabızda daha fazla düşmelere yol açabilir, aşırı terleme nedeni ile idrar sökücü ilaç gereksinimi azalabilir.

Bilgi ve randevu için lütfen yandaki iletişim formunu doldurunuz


Contact Us

Contact form

Ayrıntılı Bilgi ve Randevu İçin :