KURUMSAL HABERLER


+A A-
GAPS Diyeti Bağırsakları İyileştiriyor

GAPS diyeti, bireylerin tahılları ve tahıl ürünlerini, pastörize süt ürünlerini, nişastalı sebzeleri ve rafine karbonhidratları kesmelerini gerektiren sıkı bir eliminasyon diyeti olarak tanımlanabilir. Medicana Avcılar Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı , Dyt. Havva Kılınç Gaps Diyeti hakkında önemli bilgiler verdi.

06.08.2020
Gençlerde Görülen Unutkanlık Nedenleri Nelerdir?

Unutkanlık deyince akıllara genellikle ileri yaşlarda görülen demans yani bunama geliyor. Gençler unutkanlık yaşamaya başladığını fark ettiğinde ilk korkuları demans hastalığı başlangıcı olup olmadığı oluyor. Ancak gençlerde demans görülme olasılığı oldukça düşük. Unutkanlık problemi, kişinin performansında herhangi bir düşüklüğe veya sosyal yaşamında belirli problemlere neden olmadığı sürece tedavi edilmesi gerekmiyor. Medicana Avcılar Hastanesi Nöroloji Uzmanı , Uzm. Dr. Sevinç Ümit gençlerde görülen unutkanlık nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında konuştu.

06.08.2020
Yaz Aylarında Çocuklarda Görülen Güneş Çarpmalarına Dikkat

Güneş çarpması sıklıkla yaz aylarında ve özellikle güneş ışınlarının dik şekilde geldiği öğle saatlerinde çok sık rastlanan bir durumdur. Çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla görülmesi ve daha ciddi belirtilerle ortaya çıkması açısından çocuklar için alınacak önlemler önemlidir. O nedenle de, bu durum yaşanmadan alınacak önlemleri, oluştuysa belirtilerini ve tedavisini bilmek gereklidir. Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız güneş çarpmaları hakkında konuştu.

06.08.2020
Yeni Normal Dönemde Hamilelere Öneriler

Sağlıklı beslenme, hamilelik döneminde hem anne adayının sağlığı hem de anne karnında büyüyen bebeğin büyüme ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hamileler, besin gereksinimlerini tam olarak karşılarken kontrolü elden bırakmamalı, fiziksel aktivite yapmaya ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeliler. Medicana Avcılar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arzu Kublay yeni normal süreçte hamilelere önerilerde bulundu.

06.08.2020
Aşırı Sigara Kullanımı Crohn Hastalığı Riskini Artırıyor !

Crohn hastalığı , İyileşme ve nükslerle seyreden kronik, tekrarlayıcı, etnolojisi bilinmeyen bir barsak hastalığıdır. Lokalize olduğu bölgelerde apse ve darlıklara sebep olabilir. Sigara içimi hastalığın seyrini daha da arttırır. Crohn Hastalığı tedavisinde 5-aminosalisilik asit türevleri, antibiyotikler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız Crohn hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

06.08.2020
Boyun ve Bel Fıtıkları Nasıl Tedavi Edilir

Halk arasında fıtık olarak bilinen herni, bir organın doğal pozisyonunda kalmasını sağlayan kas veya dokuların yer değiştirmesi olarak tanımlanabilir. Pek çok farklı türü bulunan hernilerin en yaygın olanlarından boyun ve bel fıtıkları, kişinin yaşam kalitesinin bir hayli düşmesine neden olur. Omurga üzerinde yer alan omurların arasında bulunan disklerin yer değiştirmesine bağlı olarak görülen bu fıtık türleri, kişinin hareket kabiliyetinin azalmasına, his kaybına ve şiddetli ağrıya yol açabilir. Medicana Avcılar Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Çakıcı, bel ve boyun fıtıklarının tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

06.08.2020
Çocuklarda Görülen Akut İshal; Şok Tabloları Oluşturabilir

Yaz aylarının başlaması ile birlikte başta akut ishaller olmak üzere bulaşıcı hastalıklarda ve enfeksiyonlarda artış görülmektedir. Akut ishal çoğunlukla 0-5 yaş grubundaki çocuklarda rastlanan ve en sık ilk 2 yaş içerisinde çocuk ölümlerine sebep olabilen bir hastalıktır. Medicana Avcılar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Adnan Sarı yaz aylarında çocuklarda görülen yaz ishalleri hakkında konuştu.

06.08.2020
Gençlerde Görülen Kalp Krizi Riskleri Nelerdir?

Kalp krizi toplumda genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinir. Oysa ki araştırmalar, kalp krizi vakalarının toplam sayısının yıllar geçtikçe azalmasına rağmen, gençlerde görülme sıklığının arttığına işaret eder. Medicana Avcılar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Naser Can gençlerde görülen kalp krizi riskleri hakkında önemli bilgiler verdi.

06.08.2020
Klima Çarpmasına Bağlı Olarak Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yaz aylarında pek çok farklı ortamda kullanılan klima, kişinin serinlemesini sağlayarak konforunu artırsa da zaman zaman farklı hastalıklara yol açabilir. Kişinin sürekli olarak dış ortamdan klimanın çalıştığı bölgeye girip çıkması, klimanın hava sirkülasyonunu doğru şekilde yapmaması, terliyken klimalı ortama girilmesi, klimanın bakımının düzenli olarak yapılmaması gibi pek çok etken, klima ve klima çarpmasına bağlı olarak görülen hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir. Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız yaz aylarında sık görülen klima çarpması hakkında önemli bilgiler verdi.

06.08.2020