ÖZELLİKLİ BRANŞLAR


+A A-

Organ Nakli Merkezi ve Nefroloji

Medicana Bahçelievler hastanemiz kurulduğundan beri güçlü akademik kadrolarımız ile böbrek nakli ve nefroloji alanında yoğun bir şekilde hizmet vermektedir. Organ naklinin önemi doğrultusunda sadece organ nakli ve nefroloji alanında hizmet veren akademik kadrolarımızın yanı sıra kendisini bu alana adamış onlarca çalışandan oluşan çok güçlü bir kadro ile hizmet vermekteyiz. Medicana Bahçelievler hastanemizde bu döneme kadar gerçekleştirdiğimiz binin üzerinde böbrek naklinde başarı oranımız son derece yüksek olup bu alanda gerek ulusal gerekse uluslararası standartların üzerinde hizmet verme çabamız sürmektedir. Sadece böbrek nakli hastalarımız için ayırdığımız özel klinik ve poliklinik alanlarımız ile hastalarımıza izole bir hizmet vermekteyiz.


KVC

Hastanemiz akademik ve uzman kadroları ile her türlü kalp ve damar cerrahisini uluslararası standartlarda gerek açık gerekse de kapalı teknikler ile yapabilmektedir. Kliniğimizde yeni doğan ve pediatrik cerrahi vakaları da son derece başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Doğumsal kalp anomalileri ve hastalıkları ile edinilmiş kalp ve damar hastalıkları üzerine uyguladığımız teknikler ve kullandığımız ekipmanlar ile başarı oranımız uluslararası standartların üzerinde yer almaktadır.


Kardiyoloji Merkezi

Öğretim Üyeleri ve Uzman hekim kadrolarımız ile her türlü kalp ve periferik damar anjiyografileri yapılmakta olup gerektiğinde aynı seansta, gerek koroner gerekse de periferik damarlara balon yapılabilmekte, stent takılabilmektedir. Günümüz koşullarında kapalı olarak yapılabilecek tüm kalp damar ve kalp kapak girişimleri başarı ile yapılabilmektedir. Kalp yetmezliği, tansiyon problemleri, kolesterol problemi ve akla gelebilecek her türlü kalp hastalığının medikal tedavisi titizlikle yapılmakta olup hasta takip sistemimiz ile hastalarımız kontrol altında tutulmaktadır.


Karaciğer - Safra Yolları - Pankreas Cerrahisi (Hpb Cerrahi) Birimi

Karaciğer-Pankreas ve Safra yolları cerrahisi (Hepato-pankreato-bilier, hepatobiliyer cerrahi = HPB cerrahisi) genel cerrahi uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra ağırlıklı olarak karaciğer, safra yolları, safra kesesi ve pankreas cerrahisi alanında eğitim alan ve sonrasında profesyonel uğraş zamanının büyük kısmını bu alanda devam ettiren genel cerrahi uzmanları tarafından hizmet verilen bir branştır. HPB cerrahlarının önemli bir bölümü karaciğer nakli (transplantasyonu) eğitimi alarak aynı zamanda bu alanda da çalışmaktadır.


HPB Cerrahisinde tanı ve tedavi uygulamaları gastroenteroloji-hepatoloji, anestezi, yoğun bakım, radyoloji, girişimsel radyoloji, gastrointestinal endoskopi, patoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, mikrocerrahi/plastik cerrahi, mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları bölümleri arasında oluşturulan harmoni ile mükemmeliyet seviyesine ulaşabilmektedir. MEDICANA grubu bu noktadan hareketle İstanbul Üniversitesi İstanbul (“Çapa”) Tıp Fakültesi ile imzalanan kurumsal sözleşme çerçevesinde Medicana Bahçelievler hastanesi bünyesinde görevlendirdiği Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahisi ve Karaciğer Nakli konusunda uzman olan Prof. Dr. A. Cem İBİŞ tarafından HPB Cerrahi Biriminin kurulmasına karar vermiştir.

Bu birimin hayata geçirilmesi ile karaciğer, safra yolları, safra kesesi ve pankreasın cerrahi hastalıklarının tanı ve tedavisinde “doğru, güvenilir ve üst düzey sağlık hizmetinin sunulması” amaçlanmaktadır.


Tüp Bebek Kliniği

Tüp Bebek Merkezimiz deneyimli doktorlar ve son teknoloji tıbbi altyapı ile en kaliteli sağlık hizmetini sunmaktadır. Tüp Bebek Merkezimiz, yardımcı üreme teknikleri alanında en son teknoloji ve tedavi yöntemlerini kullanır. Tüp Bebek Merkezimiz deneyimli kadın doğum uzmanı ekibi, Androloji (erkek kısırlığı) uzmanları, embriyologlar, biyologlar ve hemşirelerden oluşmaktadır.


Gastroentereloji

Medicana Bahçelievler Hastanemiz Gastroenteroloji alanında da akademik kadro ile hizmet vermektedir. Değişmeyen güçlü kadromuz ile her yıl yapılan binlerce endoskopik ve kolonoskopik işlemin yanı sıra safra yolu taşlarına yönelik yapılan ERCP tekniği de ilgili hekimimiz tarafından kusursuz bir şekilde yürütülmektedir. Gastroenteroloji birimimizde kurulmuş olan hasta takip sistemi ile hastaların aylar sonra yapılacak işlemleri ve tetkikleri de aylar öncesinde planlanarak gereken randevuları ayarlanmaktadır. Pankreas kanserleri sebebi ile oluşan tıkanıklıklarda farklı özelliklerde stentler başarılı bir şekilde kullanılarak hastalarımızın yaşam kalitesini arttırmak için gereken her türlü bilimsel işlem uygulanmaktadır.


Plastik Cerrahi

Hastanemizde güçlü plastik ve estetik cerrahi kadromuz ile hem estetik cerrahisi hem de rekonstrüktif cerrahide hasta memnuniyeti temelinde her türlü cerrahi operasyon ve diğer medikal estetik yöntemleri kullanmaktadır. Hastanemiz plastik ve estetik cerrahisinin geniş kadrosu ile rinoplasti (Burun estetiği), yüz germe, karın germe, meme büyültme, meme küçültme, meme dikleştirme, kalça estetiği, dolgu, botoks ve benzeri tüm işlemler yapılmaktadır.


Üroloji

Hastanemiz üroloji ekibi akademik kadrolardan oluşan, İstanbul Avrupa yakasının belki de en güçlü üroloji ekibidir. Hastanemizde gerek açık gerek kapalı olmak üzere tüm ürolojik operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Tüm böbrek ve ürolojik kanser ameliyatları hocalarımız tarafından yapılmaktadır. Her türlü prostat hastalığı ne kadar büyük olduğuna bakılmaksızın HOLEP yöntemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Hastanemizde şu an dünyada sayılı merkezde yer alan ESWL (Taş Kırma) sistemi bulunmakta olup hastalarımızı ağrısız bir şekilde böbrek taşlarından kurtarmaktayız. Yine belirli böbrek taşlarında gerektiğinde kapalı yöntem lazer ile böbrek taşlarını temizlemekteyiz.


Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız kadın hatalıkları ile alakalı tüm cerrahi işlemleri başarı ile yapmaktadır. Hastanemizde kadın hastalıklarını ilgilendiren tüm kanser türlerine karşı ameliyatlar yapılmaktadır. Tüm hekimlerimiz her gün onlarca gebe takibi yapmakta olup gebe takip sonrası tecrübeli doğumhane, bebek bakım odası ve yeni doğan yoğun bakım ile tüm gebelerimizin gerek doğum gerekse de sezaryenlerinde güven ile çalışmaktadır. Doğum sonrası düşük ağırlıklı bebeklerin takibi akademik pediatri kadromuz tarafından yapılmaktadır.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Hastanemiz çocuk sağlığı branşında öncelikle akademik kadro ile hizmet vermeyi hedeflemektedir. Bu branşta ilk işimizin hasta çocuğu tedavi etmek değil çocuğun sağlıklı kalmasını sağlamak olduğu bilinci ile çalışmaktayız. Bu sebep ile aile eğitimleri ve çocuk ile iletişim olmazsa olmazlarımızdır. Hasta çocukların tedavisinde her türlü radyolojik ve laboratuvar imkânları kullanılarak hızlı tanı koymak ve hızla tedavi etmek hastanemizin önceliklerinden olup bu bağlamda kurduğumuz yeni doğan yoğun bakım ünitemiz ve çocuk polikliniğimiz ile 24 saat kesintisiz hizmet vermekteyiz.


Çocuk Endokrinoloji

Çocuk endokrinoloji branşı son derece spesifik bir alan olup hastanemiz uzman kadrosu ile bu alanda hizmet vermektedir. Tüm çocukların gerek doğumsal, gerek edinilmiş endokrinolojik hastalıklarında, gerek tanı koyma konusunda, gerekse de tedavi etmede son bilimsel yayınlar çerçevesinde görev yapmaktayız. Toplumun sağlıklı gelişimi için sağlıklı çocuğun önemini biliyor ve bu noktada çocuklarımızın sağlığını korumayı hedef ediniyoruz.


Genel Cerrahi

Genel cerrahi branşımızda görevli hekimlerimiz akla gelebilecek her türlü açık ve kapalı ameliyatları 7 gün 24 saat boyunca yapabilmektedir. Gerek lokal anestezi ile yapılan ufak girişimlerden gerek iç organları ilgilendiren tüm cerrahi işlemler hasta için en uygun olan teknikler ile yapılmaktadır. Hastanemiz de Cerrahi polikliniği 24 saat boyunca sürdürülmekte olduğundan ameliyathane uzman kadromuzda 24 saat boyunca ameliyathanede hazır beklemektedir. Laparoskopik cerrahide kullandığımız teknoloji uluslararası standartta olup başarı oranımız da bir o kadar yüksektir.


Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi branşımız yıllardır uluslararası alanda savaş yaralılarının cerrahi tedavilerini üstlenen yüksek sayıda cerrahi müdahale yapan uzman bir kadrodan oluşmaktadır. Sadece savaş yaralısı değil her türlü travma sonrası oluşan kırık, çıkık ve yaralanmalar ile doğumsal ya da kazanılmış tüm ortopedik sorunlara kalıcı çözüm üretmeyi hedef edinen ekibimiz güncel yenilikleri takip ederek yeni tedavi yaklaşımlarını oluşturmaktadır.


Beyin Sinir ve Omurga Cerrahi

Beyin ve sinir cerrahisi son derece özel ve kapalı bir alandır, bu alanda yaşanabilecek tıbbi sorunlar kişinin hayatını direk ve hızla etkilemektedir. Bu sebep ile beyin ve sinir cerrahisini ilgilendirebilecek tüm rahatsızlıkların nöroloji uzmanlarımız desteği ile hızla tanınması ve tedavi edilmesi için hastanemizde ileri teknoloji radyoloji tetkikleri kullanılmaktadır. Gerek beyin gerek omurga ameliyatları yine ileri teknoloji ile kapalı olarak yapılabilmektedir. Hastanemizde navigasyon, radyo frekans, lazer gibi teknikler ve çok daha fazlası kullanılarak hastalarımızın tedavisi mümkün olduğunca minimal invaziv yöntemlerle yapılmaktadır.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi branşında uzman hekimlerimizin yanı sıra fizik tedavi ünitemizde de gerek yetişkinlere gerek çocuklara her türlü fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Çocukların doğumsal rahatsızlıklarında, hayata daha sıkı tutunması için fiziksel rehabilitasyonun yanı sıra yüksek iletişim ile tedavi programıyla uyumu arttırmak da temel ilkelerimizdendir. Fizik tedavi ve Rehabilitasyon birimimiz multi disipliner yaklaşım ile hastalarına yaklaşmak adına beyin ve sinir cerrahisi, nöroloji ve ortopedi ile entegre olarak çalışmaktadır.


Hemodiyaliz

Diyaliz ünitemiz, diyaliz hekimleri ve uzmanları eşliğinde toplam 19 yatak ile haftanın her günü hizmet vermektedir. Sadece standart diyaliz seansları değil gereğinde gece, hafta sonu ya da resmi tatillerde de diyaliz çalışanları ve hekimleri ile beraber diyaliz hizmeti vermekteyiz. Diyaliz ünitemizin hedefi hastalara sadece diyaliz yapmak değil aynı zamanda onların hayat biçimine destek olmaktır. Nakil olabilecek tüm hastaların eğitimleri ve organ nakli birimi ile iletişimi canlı tutulmaktadır.


Havacılık Tıp Merkezi

Medicana Bahçelievler Hastanemizde bulunan Havacılık Tıp Merkezimiz 07.02.2014 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkilendirilmiş olup bu tarihten beri faal olarak hizmet vermektedir. Havacılık tıp merkezi işlerinde uzman 2 hekim, 1 koordinatör ve 1 hasta danışmanı eşliğinde yürütülmektedir. Havacılık tıp merkezinde görevli hekimlerimiz gerek Avrupa gerek Amerika havacılık otoriteleri gibi uluslararası sivil havacılık otoritelerinin, gerekse de Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün genelge, talimat, sağlık gerekliliklerini yakinen takip etmektedir. Merkezimiz sadece pilot ve kabin memurlarının değil hava trafik kontrolörü, uçuş harekat uzmanı, uçak bakım ekipleri ve benzeri alanda çalışanların yanı sıra havacılık yönetimi, havacılık ulaştırma gibi yer ve ofis ortamında çalışan diğer tüm havacılık personeline hizmet vermektedir.


Uyku Laboratuvarı

Gündüz yorulan bedenin gündelik işlere ara vererek; gece boyunca biyolojik ve kimyasal fonksiyonları sayesinde, fiziksel ve ruhsal durumunun yeniden yapılanmasına uyku adı verilmektedir. Hayatımızın üçte birinin uykuda geçtiği düşünüldüğünde, ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Zira vücut, uyku sayesinde dinlenerek kendini yenileme imkânı bulur.


Uyku halindeki bozukluklar, aşırı uyuma ya da hiç uyuyamama, uyku esnasında ortaya çıkan ve uyanıklık fonksiyonlarının bozulmasına sebep olan rahatsızlıklar ile uyku durumunu etkileyen diğer hastalıklar uyku tıbbının ana çalışma alanını oluşturmaktadır. 80'i aşkın farklı uyku ve uyanma problemi mevcuttur. Hastanemizde uzman kadromuz ve uzman teknisyenimiz ile tüm uyku bozukluklarının tanısı konularak tedavisi düzenlenmektedir.


EEG – EMG

EEG, beyinde bulunan sinir hücrelerine ait elektriksel faaliyetlerin, saç derisine yapıştırılan elektrotlar sayesinde algılanması ve bilgisayarlar ile voltajının yükseltilerek kaydedilmesidir. EEG, kişiye rahatsızlık vermeyen basit bir testtir. Ortalama 10-15 dakika içinde tamamlanır. Merkezî sinir sisteminin ilerleyici olan veya olmayan hastalıklarında güvenilir ve bilgi verici araştırma yöntemi olarak EEG kullanılmaktadır. Hastanemiz uzman kadrosu ile EEG den yararlanarak beyin ve merkezi sinir sisteminin tüm rahatsızlıklarını tespit edebilmektedir.


EMG testi iki bölümden oluşmaktadır. Bu test ile hem kasın hem de kaslara gelen sinirin ve ilgili sinir ile kas lifleri arasındaki bileşke bölgelerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Testler ortalama 20 ila 30 dakika sürmektedir. Bu test sayesinde uzmanlarımız vücudunuzun her hangi bir yerinde bulunan sinirlerde harabiyet olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit ederek gereken tedaviyi almanızda sizlere yardımcı olmaktadır.


Yoğun Bakım Hizmetleri

Hastanemiz 2 dahili ve 2 cerrahi yoğun bakım ünitesi, 6 KVC yoğun bakım Ünitesi, yeni doğan yoğun bakımda 6 Kuvöz ve 4 Koroner Yoğun Bakım Ünitesi yatağı ile hizmet vermektedir.

Yoğun bakım ünitelerimiz hasta yakınları için bekleme, bilgilendirilme ve dinlenme alanlarına sahiptir.


Çok Fonksiyonlu Acil Servis

Medicana Bahçelievler Hastanesi’nin Acil Servisi’nde 7 gün 24 saat boyunca tüm hizmetler, ayaktan ve yatan hastalarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. Acil Servis’te; dekontaminasyon, canlandırma, acil müdahale, radyolojik görüntüleme ve 9 yataktan oluşan gözlem odalarının yer almaktadır. Bunun yanı sıra hızlı müdahale gerektiren durumlar için acil servisimiz ameliyathanenin hemen üst katında konumlandırılmıştır.


Klinik Laboratuvarlar

Gelişmiş ülkelerde en iyi örneklerini gördüğümüz tıbbi uygulamalarda, yetenek ve olanakları artmış laboratuvarın, bilgili ve gelişmeleri en iyi takip eden klinisyen ve bilinçli hasta ile oluşturduğu dinamik hizmet üçgeni sayesinde, kaliteli, anlamlı ve olabildiğince maliyet-etkin bir sağlık hizmeti verilmektedir.


Medicana Bahçelievler Hastanesi’nin klinik laboratuvarları söz konusu hizmet üçgeni içerisinde, kendi üzerine düşen görevin bilincindedir. Yüksek standartları elde etmek ve kaliteli hizmet düzeyini artırmak üzere hastane laboratuvarı gerek iç kalite gerekse dış kalite kontrol programları dahilinde yer alan kalite belirteçleri doğrultusunda günlük, haftalık ve aylık olarak izlenmektedir.


Bu çalışma süreçleri klinik laboratuvarın ölçüm doğruluğunu ve aynı zamanda analiz öncesi ve sonrası süreçleri takip etmeyi sağlamaktadır. Laboratuvar çalışanlarının ve laboratuvardan hizmet alan diğer personelin eğitimleri düzenli olarak yapılmaktadır.

Eğitimi, deneyimi, dinamik ruhu, ekip çalışmasına inancı, insan haklarına saygılı ve hoşgörülü elemanları ile klinik laboratuvarlar, 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

• Biyokimya Laboratuvarı

• Mikrobiyoloji Laboratuvarı


Beslenme ve Diyet

Beslenme ve diyetten toplumun anladığı temel öge kilo verme olsa da, bizim bu konuya yaklaşımımız kişiye doğru beslenme alışkanlığı katarak kalıcı bir değişim sağlamaktır. Biz biliyoruz ki, kilo verdirme son derece kolay bir olaydır ancak önemli olan kişinin sağlıklı kiloda kalabilmesidir. Uzmanlarımız bu sebep ile diyet hizmetinin yanı sıra hayat koçluğu misyonunu da üstlenmektedir. Bu bağlamda ilk yaptığımız şey muayene değil seans hizmetidir. Hastalarımıza kilo verdirdiğimizde değil mentalitelerini değiştirdiğimizde mutlu olmakta ve bu noktada kendimizi başarılı addetmekteyiz.