TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA BAHÇELİEVLER Yenidoğan Yoğun Bakım

Yenidoğan Yoğun Bakım üniteleri, riskli doğumlarda dünyaya gelen bebeklerin yaşama kazandırıldıkları ve yoğun bakıma ihtiyacı olan tüm bebeklere gerekli desteğin sağlandığı birimlerdir. Yenidoğan yoğun bakım ünitemiz, modern tıbbi donanımıyla bebekleri kısa sürede ailelerine kavuşturmakta, ailelerin bilgilendirilmesinde ve eğitiminde gerekli kaynakları sağlamaktadır.Ünitemiz hastanemizde doğan yenidoğan bebeklerin dışında, yoğun bakıma ihtiyaç duyan tüm bebeklere bu sağlık hizmetini sunabilmektir. Bu amaçla, bir bebeğin doğduğu yerden ünitemize taşınma işlemi transport kuvöz aracılığıyla, ekibimiz tarafından yapılabilmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemiz, 24’üncü gebelik haftasından itibaren erken doğum, çoğul gebelik, şeker hastalığı olan annelerin bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum yutmuş bebek, zor doğum sonucu oluşan beyin ve diğer organ hasarı gibi yüksek risk taşıyan bebeklere gelişmiş düzeyde bakım sağlamaktadır.

 Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde; solunum desteği (ventilatör tedavisi), kan değişimi, fototerapi (ışık tedavisi), göbek kateteri ve perkütan katater (kol ve bacakta yer alan ince damarlardan kalbe uzanan ince damar yolu) uygulamaları, total parenteral nutrisyon (tamamen damar yolu ile beslenme) uygulamaları, toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), hasta başı EKO (Kalp ultrasonu), hasta başı USG (beyin ve diğer iç organların değerlendirilmesi için ultrason), retinopati muayenesi (erken doğan bebeklerin göz muayeneleri) de yapılmaktadır. Ünite; Çocuk Cerrahisi, Çocuk Kardiyolojisi, Çocuk Metabolizma ve Endokrinolojisi ve Çocuk Nörolojisinden 24 saat destek almaktadır.

Bahçelievler Yenidoğan Yoğun Bakım Doktorları