TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA BURSA Göğüs Cerrahisi

   


AŞIRI TERLEMEYE TERLETMEYEN ÇÖZÜM

Terleme; vücudun ısı dengesini kurmayı sağlayan normal bir fonksiyondur. İnsan vücudunda gelişen bazı toksinlerin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Egzersiz, heyecan ve stres gibi durumlarda terleme miktarında artma görülebildiği gibi sıcak havalarda vücut ısı artışını düzenlemek için de terlemede artış görülür. İnsan vücudunun fizyolojik bir fonksiyonu olan terleme, bazı kişilerde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiperhidrozis adı verilen hastalıkta; herhangi bir aktivite olmaksızın, hava sıcaklığından bağımsız olarak vücudun özellikle el, koltukaltı, ayaklar gibi belli bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülür. Endoskopik Torakal Sempatektomi ( ETS) yöntemiyle, el ve koltuk altı terlemelerinde %95’nın üzerinde başarı sağlanmaktadır.

Aslında fizyolojik bir durum olan terleme bazı hastalarda ciddi sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Özellikle sosyo ekonomik olarak aktif yaşayan insanlarda; koltukaltı ve ellerde aşırı terleme ve yüzde kızarma birçok psikolojik sorunu da beraberinde getirmektedir.

Bu nedenle aşırı terleme için mutlaka tıbbi yardımın alınması gerekmektedir.

Kimler ameliyat olmalı:

El sıkışmaktan çekiniyorsanız,

İş gereği elinizde kağıt tutarken ya da yazı yazıyorken teriniz kağıda geçiyorsa,

Klavyede çalışırken sıkıntı yaşıyorsanız,

Metal cisimleri (Kapı tokmağı gibi) kavramakta sorun yaşıyorsanız,

Sınavlarda sorun yaşıyorsanız,

Yedek kıyafet taşımak zorunda kalıyorsanız,

bu listeyi kişiselleştirip daha da uzatabiliriz.


Aşırı terleme için medikal ve cerrahi ve cerrahi dışı diyebileceğimiz tedaviler mevcuttur. ETS Yöntemiyle koltuk altından 1 cm estetik bir kesiyle yapılan ameliyat yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İşlemden hemen sonra koltukaltı ve/veya el terlemesi kesiliyor, hasta aynı gün taburcu ediliyor. Ameliyatı takip eden birkaç gün içinde de günlük yaşantıa geri dönmek mümkün olabiliyor.

Bursa Göğüs Cerrahisi Doktorları