TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA BURSA Girişimsel Radyoloji

NanoKnife: Lokal ileri pankreas kanseri tedavisinde yeni bir umut!


Nanoknife Irreversible Electroporation (IRE) teknolojisi ile çalışan bir tedavi aracıdır. Uzun yıllardır beyin tümörü tedavisinde kullanılmış,  son 5 yıldır da dünyada ameliyat edilemeyecek derecede ileri pankreas kanseri cerrahi tedavisinde kullanılmaktadır.

IRE çalışma prensibi; tümor dokusu çok güçlü  elektrisel alanlar içine alınır. Bu elektriksel alan tümor hücre duvarında nano boyutunda delikler açar.

Bütünlüğü bozulan tümör dokusu canlılığını yitirir ve sonrasında vücut hücreleri tarafından hedef yok edilir. Damar ve sinir gibi tümor dokusuna göre farklı duvar yapısına sahip dokular bu kuvvetli elektriksel alandan çok daha az etkilenir. Nanoknife'ın en büyük avantajı

burada ortaya çıkar, tümor dokusu kenarındaki sağlıklı ve hayati yapıların bütünlüğü bozulmaz. Cerrahi ile çıkartılamayacak olan damar, safra kanalları ve diğer hayati organlar korunarak cevresindeki tümöral doku Nanoknife ile hedeflenebilmektedir.

Nanoknife  cerrahi veya mikrodalga ablasyonla kombine edilerek çok etkili sonuçlar alınabilmektedir. Tüm işlemlerde cerrahi ekip tarafından karın boşluğu açılmalı, pankreas ve etraftaki dokular hazırlanmalı, girişimsel radyoloji ekibi tarafından da Nanoknife işlemi uygulanmalıdır. Uygun durumlarda cerrahi rezeksiyon veya mikrodalga ablasyon işleme eklenmektedir.

 

Bursa Girişimsel Radyoloji Doktorları