TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA BURSA Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

  

MEDIKAL ESTETİK UYGULAMALARI


Kliniğimiz; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi önderliğinde uzman kadrosu ile en modern teknolojiler ve trend uygulamalar ile hizmet veriyor.

COOLİFTİNG;  göz çevresi, alın, yanaklar ve dudak çevresi, boyun gibi yaşlılık etkilerinin en belirgin olduğu bölgeleri etkin bir şekilde tedavi etmek için tasarlanmış bir anti-aging uygulamasıdır. Kolay, etkili ve hızlı uygulama ile 5 dakikada non-invaziv uygulanan yüz gençleştirme sağlar.

INNOFACIAL; aynı zamanda temizleme, peeling, extraction, hidrasyon ve antioksidan korumayı kombine eden tek hydradermabrazyon işlemidir. Kadın-erkek her yaş ve cilt tipine rahatça uygulanan birçok farklı cilt sorununa çözüm sunan kombine bir bakımdır.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME; yüz ovalindeki sarkmalara, bozulmalara ameliyatsız, acısız, konforlu ve sosyal yaşantımızı etkilemeden uygulanan alternatif bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Sistemin en önemli özelliği 3 farklı teknolojiyi bir arada ve güçlü bir şekilde sunmasıdır.

MEDİKAL CİLT BAKIMI; Cildinizi güzelleştirmek, zamanın ve olumsuz faktörlerin cildimizde yaptığı tahribatı yumuşatmak ve geciktirmek elimizdedir. Bu cildinizi doğru tanımaktan başlayan ve cildin ihtiyaçlarına yönelik bakım ve uygulamaları içeren bir süreci kapsar. Medikal cilt bakımı; etkili bir yöntemdir. Medikal cilt bakımı ortalama 1,5 – 2 saat süren bir işlemdir. Cilt bakımı yapıldıktan sonra kişiler tenlerini yeni doğmuş gibi taze hissederler.

DERMAPEN, cilt sıkılaştırma, ince çizgi ve kırışıklıkların tedavisi, ağız etrafındaki sigara çizgileri, genişlemiş gözeneklerin azaltılması, akne izleri, operasyon ve yanık skarlarının belirginliğinin azaltılması, gebelik çatlakları gibi pek çok sorunun tedavisinde kullanılabilir

BOTOX; Kaş arası, göz çevresi ve alın çizgilerinin yok edilmesinde ağız kenarı çizgileri, dudak kenarı çizgileri, çiğneme kası (masseter) hipertrofisinde, boyun kırışıklıklarının yok edilmesinde,el ayak ve koltuk altı terlemelerinin önlenmesinde,burun dikleştirmede uygulanır.

YÜZ DOLGUSU; Nasolabial çizgiler, Ağız kenarında ve çeneye doğru uzanan kırışıklıklar, Elmacık kemikleri belirginleştirmekte, Dudak volümünün artırılması ve şekillendirilmesinde, Asimetrik bozukluklarının giderilmesinde, Kaş arası ve Alın bölgesinde ki kırışıklıklarda kullanılan geçici ameliyatsız çözümlerdir.
PRP VE MEZOTERAPİ; Yaşlanmış ve hasar görmüş cildin kolejen yapılandırılması ve üretimin artırılmasına bağlı ciltte elastikiyet artırılmasında, saç köklerini uyararak saçların dökülmesini durdurmak ve canlı görünmesini sağlamak, ciltte renk oluşumunu sağlayan melanin hücrelerinin çalışma sistemi normal sınırlarda tutularak cilt lekelerinin tedavisinde, Akne izi çeşitli izler, Skar ve Çatlak tedavisinde lezyonların iyileşmesinde PRP ve Mezoterapi tedavileri kullanılmaktadır.

SAÇ EKİMİ;. FUE yöntemi, lokal anestezi altında ense ve kulak üstü bölgesindeki saç köklerinin mikromotor yardımıyla tek tek alınarak ihtiyaç olan saçsız alanlara 0,6-0,8mm mikro punchlar ile kanal açılarak transfer edilmesi işlemidir. İşlemin ameliyathane ortamında ve lokal anestezi altında yapılması nedeniyle, işlem süresince hasta ile doktor iletişim içerisindedir ve kendini rahat hisseder.

MEDİKAL EL AYAK BAKIMI; Modern el ve ayak sağlığı bakımı, Diyabetik hastaların el ve ayak bakımları, Batık tırnak tedavisi, Nasırların giderilmesi ve bakımı, Deforme olmuş kayıp tırnak tedavisi, Mantarlı tırnak bakımı, Protez tırnak, Tırnak yemeye bağlı deformasyonunda yapılan protez tırnak tedavilerin de uygulanmaktadır.

MİKROBLADİNG; Cildin en üst tabakası olan epidermise atılan mikro kesilere bitkisel pigmentasyon uygulanarak yapılan bir işlemdir. Tasarlanan kaş şekline ve kaşta ki kılların doğal akış yönüne göre yapılan uygulama sonucunda işlem uygulanan bölgede üç boyutlu kıl görüntüsü elde edilir.

BÖLGESEL İNCELME; REFİT, dokuya eş zamanlı gönderdiği multi-polar RF,vakum ve led ile non invaziv olarak cilt gençleştirme ve vücut şekillendirmenin en konforlu halidir.SAS teknolojisi ( safe anti –spark teknology ) ile risk almadan (bölgesel zayıflama, popo dikleştirme, meme dikleştirme, selülit tedavisinde),REFİT etkili bir yöntemdir.

LAZER EPİLASYON; Kıl kökünün papilla denilen kısmının yok edilmesini amaçlar. Lazer epilasyon uygulamasında kişinin cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede cilde zarar vermeden kıl köklerini etkileyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Kliniğimiz de  Amerikan FDA onaylı CYNOSURE Apogee 5500 Elite Lazer Epilasyon sistemi kullanmaktadır.

KEPÇE KULAK NEDİR ?

   Baş ile kulak arasındaki açısının normelden daha geniş olması durumudur .Bu durumda kulak  normelden  daha  büyük görünür . Kulak kıvrımlarında bozulma da  buna eşlik edebilir .

   Kepçe kulak sağlık sorunu mudur.? Kepçe kulak fiziksel bir sağlık sorunu değildir. Ancak özelikle okul döneminde psikolojik ve sosyal problemlere  yol açabilir. Arkadaşları tarafından alay edilme ,kulakları saçlarına saklanması ,özgüven kaybı  ve bir takım psikolojik sorunlara neden olur.

    Kepçe kulak ne zaman tedavi edilir?. Kepçe  kulaklarda şeklinin düzeltilmesinin  yolu ameliyattır.Kulak gelişimin büyük kısmı 5-6 yaşlarında tamamlandığı için okul döneminden önce ameliyat önerilir . Böylece okulda oluşabilecek sosyal  ve psikolojik sorunların önüne geçilebilir.

     Kepçe kulak ameliyat nasıl yapılır?  Yetişkinlerde lokal anestezi , çoçuklarda genel anestezi ile operasyonları yapmak mümkündür. Kulak arkasında yapılan bir kesi  ile kulak şeklive açısı düzeltilerek. Arzu edilen kulak şekli oluşturulabilir. Ameliyat yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

  Hastalar kısa sürede sosyal hayatlarına dönebilir. Hastalar 3 ile 4 hafta kulak örtüsü ve koruyucu bandana takmaları önerilmektedir.

BURUN AMELİYATI

Burun fonksiyonel ve estetik bir organdır.

Burnun nefes almak ve koku almak gibi fonksiyonları vardır.

Nefes alma sırasında havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder. Hava yolları tıkanık olanlarda rahat uyuyamama, yorgun uyanma, sinirlilik ve uyku apnesi gibi semptomlar görülür.

Burun tam yüzün ortasında bulunur,  yüze ilk bakışta dikkati çeker ve yüzün karakteriztik görünümünde  önemli bir paya sahiptir.

Fonksiyonel ve estetik burun isteyen hastalar plastik ve estetik cerraha başvurmalıdırlar.

İlk görüşmede hastanın şikayetleri dinlenir. Travma alıp almadığı , ameliyat olup olmadığı, nefes şikayetleri  olup olmadığı değerlendirilir.

Burun kemeri, burun ucu, burun kanatları, burun derisi ve burun eğrilikleri değerlendirilir.

Daha sonra yüz değerlendirmesi yapılarak burun dudak açısı, burun yüz ilişkisi, burun göz ilişkisi ve alın ilişkisi değerlendirilerek hastanın yüzüne yakışan burun tasarlanır.

Hava yolu muayenesi yapılır. Hava yolunu tıkayan yumuşak dokular  kemikler ve kıkırdaklar değerlendirilir. gerekirse bilgisayarlı tomogrrafi  çekilir.

 Erkek ve kadın burnu farklı özellik gösterir. çok kalkık ve kavisli burun erkekte arzu edilmeyen feminen bir görüntüye neden olabilir.

Burun ameliyatları açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Yaklaşık 3 saat sürer. Burun  havayolları açılır-düzeltilir,  kemer düzeltilir , burun ucu şekillendirilir,  burun kanatları desteklenir. tampon ve atel konularak operasyon sonlandırılır.

Hasta ameliyattan 4 saat sonra beslenebilir. İlk gece soğuk uygulama yapılır. Hasta bir gün sonra taburcu edilebilir.  İkinci gün tampon çekilir. yaklaşık  1 hafta sonra ateli ve bandları çıkarılır.

 Hasta 10. gün rahatlıkla sosyal hayatına şişine ve okuluna dönebilir.

 Ödemlerin büyük kısmı ilk 0 günde geçerken tamamen geçmesi yaklaşık 6-8 aya kadar uzayabilir. hastanın göz lük takmasına 3 ay sonra izin verilir.

 Sonuç olarak estetik ve fonksiyonel bir burna 3 saatlik bir ameliyatla  kavuşabilirsiniz. Bunun İçin tek yapmanız gerek plastik ve estetik cerraha başvurmanızdır

MEME KÜÇÜLME AMELİYATI

 Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu iri ve sarkık memeler oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi bu sorunu daha da artırabilir.

Sağlık Sorunları Nelerdir

  Normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme  fiziksel  ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

 İri memeler sırt, boyun ve bel ağrılarına neden olabilir. Vücut posturunda bozukluğa yol açabilir. Ayrıca sütyen askısı yerinde basıya bağlı yaralar oluşabilir. Uyku sırasında meme ağırlığına bağlı nefes darlığı ve yorgun uyanma hali görülebilir. Özellikle yaz aylarında meme altında pişikler, yaralar, mantar enfeksiyonları gelişebilir ve kötü kokulara sebebiyet verebilir. 

 Kadının fiziki açıdan rahat edememesi, fiziksel aktivite kısıtlılığı yaşaması, kıyafet seçiminde yaşadığı problemler ciddi bir özgüven kaybına, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Plastik Cerrahi Muayenesi

 Meme küçültme ameliyatı düşünen hastalar plastik cerraha başvurmalıdır. İlk muayenede yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, ek hastalıklarınız ve beklentileriniz değerlendirilir.

 Memelerinizin mevcut büyüklüğü, şekli, derinizin durumu muayene edililir. Memeninin ne kadar küçültüleceği memenin mevcut büyüklüğü, hastanın beden yapısı değerlendirilerek hastayla birlikte karar verilir.

 Hastaya ameliyat süreci, yapılacak işlemler, ameliayat süresi, karşılaşılabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verilir. Meme küçültme ameliayatları 18 yaşından büyüklere ve emzirme sonrası 6. ayı tamamlayanlara yapılır.

Ameliayat Öncesi Süreç

 Ameliyat öncesi kan tahlilleri ve memenin radyolojik incelemeleri yapılır. Şeker hastalığı , yüksek tansiyon ve benzeri hastalıklar varsa kontrol altına alınmasına yönelik konsültasyonlar istenir. Sigara kullananlarda 2 hafta önce sigaranın bırakılması, kan sulandırıcı kullananlarda 1 hafta önce ilacın kesilmesi istenir.

Ameliyat Süreci

 Estetik meme küçültme ameliyatında meme çizimi ameliyat günü yapılır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer.

 Memenin mevcut büyüklüğüne göre I harfi, J harfi veya ters T harfi şeklinde iz kalabilir. Bu izler memenin altında kamufle edildiği için uzun vadede hastayı rahatsız etmez. Ameliayatta gerekirse dren konur ve memeyi stabilize edici sütyen korse takılır.


Ameliyat Sonrası Süreç

 Ameliyattan sonra hasta hafif oturur pozisyonda yatar. 4 saat sonra beslenebilir ve genellikle aynı günün akşamı destekle yürüyebilir. Ameliyat sonrası rahat geçer. Genellikle 1 gün sonra drenler çekilir. Pansumanları yapılarak hasta taburcu edilir.  

Hastane Sonrası Süreç

 Bir hafta koruyucu antibiyotik tedavisi alır. Banyoya 4. gün  izin verilir. Sosyal yaşama ise 7. gün dönebilir. Genellikle cilt altı ve eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma işlemi gerekmez. Koruyucu sütyen 3 hafta takılır. Hafif sporlara 3. hafta ağır sporlara ise 3. ay izin verilir.

Meme Küçültme Operasyonlarında İstenmeyen Sonuçlar

 Meme küçültme operasyonlarında komplikasyon riski düşük olmakla birlikte kanama, enfeksiyon, meme başı duyusunda geçici artma veya azalma, yara izi (daha çok yara iyileşme problemi olanlarda), memede sertlik, asimetri görülebilir.

Emzirme

 Emzirme fonksiyonu memenin mevcut büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle korunur. Aşırı büyük olmayan memelerde süt kanalları yeterince korunduğu için süt vermede sorun yaşanmaz.

Kanser Riski

 Meme küçültme ameliyatlarında meme kanseri riski artmaz. Hatta geriye kalan meme dokusu azaltıldığı için meme kanseri riskini göreceli olarak azalır. Ayrıca alınan meme dokusu patolojik incelemeye tabi tutulduğu için meme kanseri varsa erken teşhis ve tadaviye olanak sağlar.


  BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI


 Burun tam yüzümüzün ortasında duran ilk bakışta farkedilen, estetik ve fonksiyonel bir yapıdır. Estetik önemi dışında nefes almayı sağlayan havayı filtre eden, nemlendiren ve ısısını ayarlayan görevleri vardır.


 Burnun estetiğinden şikayetçi olanlar, hava yolu tıkanıklığına bağlı iyi nefes alamayanlar, horlama, uyku apnesi  gibi sağlık sorunu olanlar burun ameliyatı olabilirler. Çok önemli bir sağlık problemi yoksa burun ameliyatlarının 18 yaşından sonra yapılması önerilir.


 Dünya üzerinde en sık yapılan estetik ameliyat burun estetiği ameliyatlarıdır. Estetik burun ameliyatı isteyenler estetik cerraha başvurmalıdırlar.


 İlk muayenede burnunuzun şekli, ucu, burun-dudak açısı, genişliği, eğrilikleri, hava yolları değerlendirilerek yüzünüze yakışan burun planlanır.


 Her hastaya aynı burun değil, kişiye özgü, yüzüne yakışan, doğal (yapıldığı anlaşılmayan) estetik burun yapmak önemlidir. Erkek ve kadın burnu farklı özellikler içerir. Burun kavsi ve burun dudak açısı erkeklerde daha farklıdır. Erkek burnunda kriterlere uyulmazsa feminen bir görüntü ile karşılaşılabilir.


 Burun ameliyatları açık ve/veya kapalı yapılabilmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık 3 saattir. Ameliyatta kemik yapılar, kıkırdak yapılar ve yumuşak dokular yeniden organize edilerek burun yeniden şekillendirilir. İhtiyaca ve isteğe göre farklı ateller ve tamponlar kullanılabilir.


 Operasyon sonrası kişisel farklılıklar göstermekle birlikte hafif ödem ve morluklar görülebilir. Morluklar yaklaşık 1 hafta sonra tama yakın kaybolur.


 Burun sırtına konulan atel yaklaşık 7-10 günde çıkarılır, hasta sosyal hayatına dönebilir. Hastanın ödeminin %80'i yaklaşık ilk 40 günde geçer ve burun son hali büyük oranda oturur.


MEME ESTETİĞİ AMELİYATLARI


MEME KÜÇÜLME AMELİYATI


 Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu iri ve sarkık memeler oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi bu sorunu daha da artırabilir.


  Normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme psikolojik ve sağlık olarak sorunlara neden olur. Kadının fiziki açıdan rahat edememesi, fiziksel aktivite kısıtlılığı yaşaması, kıyafet seçiminde yaşadığı problemler ciddi bir özgüven kaybına, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.


 İri memeler sırt, boyun ve bel ağrılarına neden olabilir. Vücut posturunda bozukluğa yol açabilir. Ayrıca sütyen askısı yerinde basıya bağlı yaralar oluşabilir. Uyku sırasında meme ağırlığına bağlı nefes darlığı ve yorgun uyanma hali görülebilir. Özellikle yaz aylarında meme altında pişikler, yaralar, mantar enfeksiyonları gelişebilir ve kötü kokulara sebebiyet verebilir. 


 Meme küçültme ameliyatı düşünen hastalar plastik cerraha başvurmalıdır. Memelerinizin mevcut büyüklüğü, şekli, derinizin durumu muayene edililir. Memeninin ne kadar küçültüleceği memenin mevcut büyüklüğü, hastanın beden yapısı değerlendirilerek hastayla birlikte karar verilir. Hastaya ameliyat süreci, yapılacak işlemler, ameliayat süresi, karşılaşılabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verilir.


 Estetik meme küçültme ameliyatında meme çizimi ameliyat günü yapılır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer.


 Memenin mevcut büyüklüğüne göre I harfi, J harfi veya ters T harfi şeklinde iz kalabilir. Bu izler memenin altında kamufle edildiği için uzun vadede hastayı rahatsız etmez. Ameliayatta gerekirse dren konur ve memeyi stabilize edici sütyen korse takılır.


 Ameliyattan sonra hasta hafif oturur pozisyonda yatar. 4 saat sonra beslenebilir ve genellikle aynı günün akşamı destekle yürüyebilir. Ameliyat sonrası rahat geçer. Genellikle 1 gün sonra drenler çekilir. Pansumanları yapılarak hasta taburcu edilirMEME BÜYÜTME AMELİYATI

 Meme tarih boyunca kadınlığın önemli bir simgesi olmuştur.  Asıl işlevi, emzirmek olmakla birlikte estetik memeler  kadının özgüveni açısından oldukça önemlidir.   

Meme gelişim defektleri, cerrahi ile meme dokusu alınması, emzirme,  hormonal değişikler gibi pekçok sebep memelerde küçüklük, sarkma ve hacim kaybına neden olabilir. 

Her kadının kendine yakışan, dolgun, simetrik ve estetik memeye sahip olma hakkı vardır.

Göğüs büyütme ameliyatlatlarına karar verildiğinde  hastanın beden yapısı, gögüs çevresi mevcut meme dokusu değerlendirilir. Hastanın gerekli laburatuvar ve radyolojik incelemeleri yapılır.

 Meme büyütme ameliyatı düşünen hastalar plastik cerraha başvurmalıdır. İlk muayenede yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, ek hastalıklarınız ve beklentileriniz değerlendirilir. Meme küçültme ameliyatlarının 18 yaşından büyüklere ve emzirme sonrası 6. ayda yapılması önerilir.

 Göğüs büyütme, silikon implant olarak da adlandırılan protezler göğüslerinin istenilen boyuta getirildiği ameliyatlardır.

 Hastanın ihtiyacı, mevcut durumu ve isteği göz önünde bulundurularak yuvarlak veya anatomik (damla) protez seçilir.

 Protez meme başı çevresinden, aksilladan(koltuk altından) ve meme altı oluktan yerleştirilebilir. Meme protezleri ihtiyaca göre kas altına ve kas üstüne konulabilmektedir. Ihtiyaç halinde aynı seansta meme dikleştirme ve yağ enjeksiyonu uygulamaları da yapılabilir.

Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2 saat olmakla birlikte hasta kendisini iyi hissederse ameliyat günü akşamı veya ameliyattan 1 gün sonra taburcu olabilir.

Meme büyütme ameliyatlarında süt bezleri ve duyu sinirleri korunduğu için emzirme fonksiyonu ve meme başı duyusu genellikle bu ameliyattan etkilenmez.

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) ve LİPOSUCTİON

 İlerleyen yaş, hamilelik ve kilo alıp vermeler sonucu karın bölgesinde belirginleşme, karın derisinde sarkmalar ve çatlaklar oluşur.

 Karın kaslarında gevşeme, karın derisi altında fazla yağ birikimi, karın derisinde yapısal bozukluklara bağlı fazlalık ve yer çekimi karın  bölgesinde istenmeyen görüntünün çıkmasına neden olur.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı ile sarkık gevşek estetik açıdan hastayı rakatsız eden görüntüden kurtulmak mümkündür.


Abdominoplasti ameliyatları karın alt kısmın , iç çamaşırı içinde gizlenebilen (sezeryan izi yerinden) bir iz ile yapılabilir. Kesinin uzunluğu deri fazlalığının durumuna göre planlanır.  Operasyon sırasında sarkan gevşek cilt, fazla yağ dokusu çıkarılar. Göbek deliği korunur. Kaslarda gevşeklik varsa onarım ve sıkılaştırma yapılır. Göbek, açılan bir kesiden çıkartılır ve yeni yerine adapte edilir.

 Ameliyat alanında biriken kan ve doku sıvısının dışarıya çıkarılması için dren yerleştirilir. Drenler genellikle 1 gün sonra çıkarılarak hasta taburcu edilebilir.. hastanın dikişleri eriyebilen cilt altı dikişlerdir. Hasta 3 hafta boyunca koruyucu korse kullanır.

  Eğer hastalarda problem göbek altındaysa sarkan kısım ve çatlaklar göbek ve üzerine dokunulmadan (mini abdominoplasti) çıkarılabilir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir.

 Karın germe ameliyatından 3 hafta sonra hafifi sporlara başlanabilir 3 ay sonra ise ağır egzersizlere izin verilir.  Hasta hayat tarzını değiştirmezse karında yeniden sarkmalar , yağ dokusu artışı ve çatlaklar tekrar edebilir. Bu durumda yeniden karın germe yapılabilir. Karın germe ameliayatlarından sonra tekrar hamile kalınabilir.

 İnsan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Kilo alma ile yağ hücresi sayısı artmaz, yağ hücrelerinin hacmi artar.  Diyet ve egzersiz yapanlarda bile kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Liposuction vücudun dirençli bölgelerindeki bu inatçı yağ birimlerinin vakum sistemi ile emilerek vücuttan uzaklaştırıldığı bir ameliyattır.

Liposuction daha çok yüz, boyun ve çene altı bölgesi kollar, uyluk, sırt bölgesi,  karın ve basenlerde uygulanır. Karın germe ve meme küçültme ameliyatlarına liposuction eklenmesi ameliyat sonuçlarını olumlu etkiler.

 Liposuction ameliyatı uygulanacak kişilerin cildinin elastikiyeti yeterli ise ciltte sarkma olmaz. Ameliyathane koşullarında genellikle genel anestezi eşliğinde yapılmalıdır. Lipsuction yapılacak alana göre ameliyat süresi değişir. Ameliayat sonrası hastanın 4 hafta korse kullanması önerilir.

 Hastanede kalma süresi 1 gündür. Sosyal hayata kısa sürede dönülür. Ödem ve morluklar geçtiğinde vucut hatları oturur.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

 Yaşlanma ile dinamıklerini yitiren göz kapağındaki cilt kas ve yağ dokusu estetik açıdan kötü bir görüntüye yol açar. Sarkan cilt görme alanını daraltır. Daha iyi görmek için kaldırılan kaş alın kırışıklığına neden olur. Sürekli çalışan alın kasları baş ağrısı oluşturur. Sonuç olarak yorgun, kızgın, uykulu ve depresif bir görüntü ortaya çıkar. Alt göz kapağındaki sarkmalar ve torbalanmalar ise daha yaşlı bir görünüm oluştururlar.

 Bu görüntüden kısa bir işlemle kurtulmak daha genç ve dinamik görünmek  isteyen hastalar estetik cerraha başvurabilirler.

 Üst göz kapak ameliyatları yaklaşık 1 saat süren lokal anestezi altında yapılabilen ve hastaların aynı gün evine gidebildiği kısa süede oldukça etkili ameliyatlardır. Ameliyatta çizimler doğrultusunda fazla cilt çıkarılır, yağ dokusu ve kas ihtiyaca göre küçük müdahaleler ile yeniden organize edilir. Kesi göz kapağı oluğuna oturtulduğu için ve göz kapağının iyileşme potansiyelinden dolayı neredeyse hiç iz kalmaz.

 Alt göz kapağı ameliyatları ihtiyaca göre genel anestezi altında yapılan yaklaşık 1.5 saat süren göz torbalanmalarının düzeltildiği fazla cildin çıkarıldıği ameliyatlardır. Kesi göz kapağı içinden veya kirpik altından yapıldığı için iz görülmez.

Estetik göz kapağı ameliaytlarında göz çevresinde bir miktar ödem ve morlük olabilir. Daha ilk haftada bu şişlikler oldukça azalır.  Hasta hemen sosyal yaşantısına dönebilir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

 Kulak kepçesi öne doğru açılanma yaptığı için kulak olduğundan daha büyük gibi görünür. Oysa genellikle  normal boyuttadır. Kulak gelişiminin %80-90’ını 6 yaşına kadar tamamlar. Yani 6 yaşında erişkin kulağı boyutlarına yakın boyutlara ulaşır. Bu nedenle büyükmüş gibi bir görüntü oluşturur.

Kepçe kulak deformitesinde kulağın  arka tarafta kafa ile yaptığı açı genişlemiştir.  Özellikle arkadan bakılınca daha çok belirgindir. Kulağın üst kısmında kulak kepçesi kıvrımları tam oturmamıştır ve düz bir görüntü ortaya çıkar. Bu hastalar saç uzatarak veya bir takım üzerine geçirilen kıyafetlerle kulaklarını gizlemek isterler.

 Özellikle çocuklarda okul döneminde psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Kulak 6 yaşında büyük ölçüde gelişimini tamamladığı için bu yaşlarda ameliyat önerilir. 

 Ameliyat çocuklarda genel anestezi altında yetişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılabilir.  Kulak arkasından yaklaşık 2cm kesi yapılarak kulak kepçesinin kontürleri dikişlerle uygun şekle kavuşturulurken, kulak kıkırdağındaki bir takım değişiklikler yapılarak uygun estetik görünüm sağlanır. Yine aynı kesiden kulak kepçesi arka tarafa yatırılarak kulak arkasındaki artmış açı düzeltilir.

 Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. İşlem sonrası bir bandaj sarılır. Yetişkin hastalar aynı gün evine gidebilir. 2 gün sonra pansuman yenilenerek  hastanın 3 hafta koruyucu ve ameliyatı destekleyici bandana kullanması önerilir.. Kesi kulak arkasında olduğu için iz farkedilmez.

 Birkaç hafta içinde ödem ve kızarıklar geçer ve hasta kulak şekli düzelmiş olarak sosyal hayatına dönebilir.Bursa Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doktorları