TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA BURSA Check-up

CHECK-UP

Sağlık Riski Taraması

Bu günün temel sağlık sorunları akut değil kronik hastalıklardır.Bunlar birden, aniden ortaya çıkan değil yavaş yavaş gelişen ve bulgu verebilmesi için belirli bir zaman alan problemlerdir.

Söz konusu kronik sağlık sorunlarını kanserler,romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, insülin direnci, obesite, kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalıkları, beyin damar hastalıkları, fibromyalji, migren, demans, parkinson hastalığını ve daha bir çoğunu erken dönemde sağlık riski taraması ile tespit edebilmek amaçtır.

Genetik yapıyı, yaşı, cinsiyeti, bireyin sağlık ile ilgili özgeçmişini, var olan hastalıklarını, kötü alışkanlıklarını,ruhsal durumunu,mesleğini de bir bütün halinde ele almak gerekir.

Bu temel verilere ilave olarak;kullanılan ilaçlar,uyku düzeni,beslenme tarzı,egzersiz kapasitesi bizim sağlık riski yönetimimizde dikkate aldığımız konulardır.

 Check-up için hedefimiz; iç rahatmak değil sonuca gidebilmektir.


HPV

  HPV öncelikle bir enfeksiyon sebebidir. HPV virüsü dünya genelinde en sık görülen enfeksiyonlardandır. Toplumda en az %70, bir kez bu virüs ile karşılaşmaktadır. Enfeksiyon ilk pikini 20 li yaşlarda, ikinci pikini 40-55 yaş aralığında yapmaktadır. Bulaşma cinsel yolla olmaktadır. Çok nadir horizantal veya vertikal bulaşma bildirilmiştir.

  Dünya genelinde 200'ün üzerinde HPV tipi mevcuttur. HPV 6/11 en sık rastlanan fakat servikal kanser riski en düşük olan serotipleridir. Yüksek riskli olanların 16/18//45/31/33/52/58 serotipleri başlıcalarıdır. Özellikle HPV 16 kanser riskini 500 misli arttırmaktadır. Tüm servikal kanserlerin %97sinde HPV pozitiftir.

  HPV Virüsü sebebi ile herhangi bir lezyon geliştiren ve tedavi alan hastaların uzun yıllar nüks yada diğer organlarda gelişebilecek lezyonlar açısından takip edilmeleri gerekmektedir. Servikal smear ile yakalanan kanserden fazlası HPV pozitifliği tayini sayesinde oluşmadan önlenmeye başlanmıştır. Çünkü tedavi ve aşı ile virüs etkisi azaltılır.

  HPV virüsünün neden olduğu en önemli enfekte lezyonlar anogenital  kondülomlar yani siğillerdir. Klinik olarak görülebilen boyutta olup tedavi edilseler bile subklinik dönemde bile bulaştırıcılıkları devam etmektedir. Anogenital siğillerin %90 ından HPV sorumludur.

  Türkiye'de 30-65 yaş arası kadınlarda genital siğiller ile ilgili yapılan çalışmada artış olduğuna işaret edilmektedir.

  Aşı ile bir enfeksiyon, üstelik de kansere gidiş durdurulabiliniyorsa çok önem arz eder.

  HPV aşısını ulusal aşılama programına alan ülkeler; Avustralya, Belçika, Kanada, ABD, Danimarka, Almanya, İsveç'tir. Bizim ülkemizde halen özel aşı olarak uygulanmaktadır.

Ulusal aşılama programına aşıyı alan ülkelerden Avustralya'nın 12 yıllık verilerine dayanarak yapılan çalışmalar sonucunda; HPV6/11716/18 enfeksiyonlarında %90 azalma; kadın, erkek genital siğillerde %90 azalma, yüksek dereceli servical sitolojik gradeli anomalilerde %85 azalma göstermiştir.

Şu anda Türkiye'de kuadrivalan HPV aşısı bulunmaktadır.

Aşı kimlere önerilir:

Tercihen cinsel ilişki başlamadan 9-14 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklarına en az 2 doz(3 doz da uygulanabilir)

14 yaş üstü tüm kadın ve erkeklere 3 doz uygulanmaktadır.

Aşıda kadınlarda yaş kısıtlaması yoktur.

Catch-up (telafi) Aşılamasında

13-26 yaş kız ve kadınlar

13-21 yaş erkekler hedef alınır.

Uygulama yeri kas içidir.

Emzirme döneminde güvenle aşılama yapılabilir.

Rapel yani tekrar dozuna gerek duyulmaz.


Bursa Check-up Doktorları