Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti burun dış görünümünün değiştirilmesi üzerine yapılan operasyonel bir işlemdir. Açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Hangi tekniğin kullanılacağı özellikle burnun yapısına bağlıdır. Kırık veya daha önce operasyon geçirmiş burunlarda açık yöntem daha uygunken, ilk kez ameliyat olacak ve burunda ileri derecede deformite olmayan kişilerde kapalı yöntem uygulanabilir.

İster açık ister kapalı yöntemle yapılsın ameliyattaki en önemli nokta burunun normal fonksiyonlarının korunması (nefes alma, koku alma vs.) olmalıdır. Burun estetiği sonrası birçok hasta burundan nefes alamama sorunu ile KBB polikliniklerine başvurmaktadır. Bu sorunun önüne geçebilmek için kişinin burun analizi yapılırken sadece estetik yönlere değil içerideki deviasyonlara ve et büyümelerine de (konka hipertrofisi, polyposis, konka bülloza vs) odaklanılmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ise doğallıktan uzaklaşılmamasıdır. Kişinin ekstra bir talebi olmadığı sürece (barbie nose vs) burun doğal görünümü korunmalı ve mümkün olduğu kadarıyla operasyon geçirdiği belli olmamalıdır. Her buruna aynı tekniği uygulamak yerine problem neyse sadece oraya odaklanmak doğal görünümü bozmamak adına daha uygun bir yaklaşımdır.

Revizyon Rinoplasti:  Daha önce burun estetiği operasyonu geçirmiş burunun bir takım sorunlar sebebiyle tekrar ameliyat edilmesidir. Daha önce yapılan müdahale sebebiyle içerideki kemik ve kıkırdak desteği yetersiz olabilir. Bu sebeple kulak veya kaburgadan destek amaçlı kıkırdak almak gerekebilir. Operasyonun başarı yüzdesi ilk kez ameliyat olan bir buruna göre bir miktar daha düşük, komplikasyon oranı daha yüksektir.

Son zamanlarda burun sırtını koruyucu yöntemler geliştirilmiş ve uygun hastalarda yapılmaya başlanmıştır. Cerrahi bir işlem geçirmek istemeyen fakat burun şeklinde değişiklik isteyen hastalara burun dolgusu yöntemi diğer bir tedavi seçeneği olarak sunulabilir. Başarı oranı yüksek bir işlem olmasına rağmen yılda bir tekrar etmek gerekir. En büyük avantajı; yapıldığı anda etkisinin ortaya çıkması ve eğer hasta memnun olmazsa aynı anda dolgunun eritilebilmesidir.

Kulak Burun Boğaz
Op. Dr. Hayati Kale

Randevu ve Bilgi için; 
TEL: 0212 449 1 449 (2119)

Sizi Arayalım