Hidrosefali Tedavisinde Endoskopik Yöntem

Hidrosefali Rahatsızlığı Nedir?

Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının miktar ve basıncının artışı ile oluşan bir hastalıktır. Yeni doğan ve bebeklik döneminde başlıca, başın büyümesi ile kendini gösteren, erişkinlerde ise baş ağrısı, kusma, görme kaybı ve tedavi edilmediğinde ölüm ile sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Hidrosefali Neden Olur?

Kafa içi kanamalar, travma, merkezi sinir sistemi enfeksiyonu ve beyin tümörlerine bağlı gelişebilmektedir. Doğumsal nedenlerle de karşımıza çıkabilmektedir.

Hidrosefali Tedavi Yöntemleri Nedir?

Bu hastalığın tedavisinde en yaygın kullanılan yöntem şant adı verilen, beyin omurilik sıvısını beyinden alıp karın boşluğuna (bazen diğer boşluklar da kullanılabilir) sürekli boşaltan ve cilt altına yerleştirilen ince bir tüptür. Etkili bir tedavi olmasına karşın tıkanma, enfeksiyon, az ya da fazla beyin omurilik sıvısı boşalımı ve hastanın ömür boyu şanta bağımlı olması gibi sorunlar içermektedir. Bazı hastalara bu sorunlar nedeniyle tekrarlayan ameliyatlar gerekli olabilmektedir.

Hidrosefalide Endoskopik Yöntem

Endoskopik yöntem (endoskopik üçüncü ventrikülostomi ya da aquoduktoplasti) şant bulunmaksızın beyin omurilik sıvısının dolaşım yollarındaki tıkanıklığın açılması (aquoduktoplasti) ya da yeni yol açılması (ventrikülostomi) yöntemidir. İki santimetre uzunluğundaki bir cilt kesisinden yapılır. Kafatasına açılan 8 mm genişliğindeki bir delikten endoskop (ışıklı kamera) ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyat 30 dakika kadar sürmektedir. Ameliyattan sonra 1-2 gün hastanede kaldıktan sonra hastalar taburcu edilmektedirler.

Hidrosefalide Endoskopik Yöntem Kimlere Uygulanabilir?

Bu yöntem daha önce şant ameliyatı geçiren ve şantta problem bulunan ve tekrar ameliyat gerektiren hastalarda da uygulanabilmektedir ve hastaları şanttan kurtarabilmektedir. Ayrıca şant enfeksiyonu gelişen hastalarda enfeksiyon düzelmeden tekrar şant takılamamaktadır. Oysa endoskopik yöntemde enfeksiyon varlığında da bu işlem yapılabilmekte ve bu süre içinde sıvı artışının oluşturacağı olumsuz etkiler kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Endoskopik Yöntem Neden Tercih Edilmelidir?

Endoskopik yöntem şantın aksine oldukça fizyolojik bir tedavi yöntemdir. Yani beyinde ve beyin omurilik sıvısının yapısında değişiklik oluşturmaksızın normal akışını sağlamaktadır. Bu yüzden hidrosefalinin tedavisinde ilk tercih edilecek yöntem olmalıdır.

Randevu ve Bilgi için; 
TEL: 0 346 215 05 55 (1114)

Beyin ve Sinir Cerrahisi
Prof. Dr. Mustafa Gürelik
mgurelik@medicana.com.tr

Hekiminizle iletişime geçtikten sonra hekiminizin sizden talep ettiği tıbbi dosyalarınızı göndermek için tıklayınız.

Sizi Arayalım