KURUMSAL HABERLER


+A A-

Obezite, Diyabet Hastalığına Neden Oluyor

Obeziteyle mücadele aynı zamanda şeker hastalığı ile de mücadeledir. Obezite ve şeker hastalığı arasında güçlü bir nedensellik bulunur. Medicana Avcılar Hastanesi Genel Cerrahi – Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kapu obezite cerrahisi hakkında önemli bilgiler verdi.


Uygun Cerrahi Yöntem Hastanın İhtiyacına Göre Değişiyor

Dr. Hüseyin Kapu, ‘’Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 500 milyon tip II diyabet hastası vardır ve bu hastaların %90’ı fazla kilolu ya da obez hastalardır. Çünkü obezite ve hareketsiz yaşam, vücuttaki insülin salınımında azalmaya veya hücrenin insüline karşı direnç geliştirmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla kan şekerinin yükselmesiyle tip 2 Diyabet ortaya çıkmaktadır. Diyabet hastalığının çözümü için ise genelde metabolik cerrahi tercih edilirken, obezite ameliyatıyla da diyabeti ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir. Fakat her diyabet hastasının kendine has semptomlar gösterebileceğini, bu nedenle hangi tür cerrahi müdahalenin uygulanması gerektiğine yapılacak detaylı muayeneden sonra karar verilmesi doğrudur. Hastaların obezite ameliyatıyla diyabetin yanı sıra hipertansiyon, kolesterol, uyku apnesi, nöropati gibi hastalıkları da ortadan kaybolabilmektedir. Uygun cerrahi yöntemin hastanın ihtiyacına göre doktoru tarafından belirlenmesi gerekir.‘’ diye ifade etti.

3 Gün Hastanede Yatışı Uygun Görülür

Ameliyat sürecinin net ve akıcı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini ifade eden Dr. Kapu, ‘’ Öncelikle hasta genel bir check up tan geçirilir. Kişi; anestezi, dahiliye, kardiyoloji ve psikiyatri birimleri tarafından muayene edilir. Beraberinde mide endoskopisi uygulanır. Eğer ki ameliyata engel bir durum yoksa ameliyat gerçekleştirilebilir. Ameliyattan sonra hastanın ortalama 3 gün hastanede yatışı uygun görülür. 3 günün sonunda ise herhangi bir problem yoksa hasta taburcu edilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci ise fazla kiloların verildiği ve yandaş hastalıkların ortadan kalktığı zamana kadar devam eder. Ameliyatın başarısı kadar, ameliyat sonrası süreçte çok önemlidir. Kişinin diyetisyen tarafından uygun görülen beslenme şekillerine uyması ve spor yapmasıyla birlikte hedefine çok daha hızlı ulaşabilir. Ayrıca kişinin motivasyonu da hedeflenen başarıya ulaşılması için büyük önem teşkil eder. Kiloyla nedeniniz varsa her şeyi başarabilirsiniz, dedi. Öte yandan Dr. Kapu, “Her ameliyatta olduğu gibi obezite cerrahisinde de riskler, hastanın kilo ve yaşı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Buna nazaran obezite cerrahisi başarı yüzdesi yüksek bir ameliyattır. Ameliyatlar kapalı yöntemle gerçekleştirildiği için ise ameliyat sonrası ağrılar minimum seviyededir ve unutulmamalıdır ki ölümcül olan obezite ameliyatı değil, obezitedir.” diye paylaştı.

Oluşturma: 10.03.2020 12:00
Son Güncelleme: 06.12.2021 03:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu