KURUMSAL HABERLER


+A A-

GLOBAL ÇAPTA BİR RİSK: CORONAVİRÜS!

Medicana Çamlıca Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Kadir Göktürk, son günlerde dünya çapında endişe yaratan Coronavirüs (Koronavirüs) hakkında bilgi verdi.


GLOBAL ÇAPTA BİR RİSK: CORONAVİRÜS!

Uzm. Dr. Göktürk, “Belirtileri soğuk algınlığı ve/veya grip ile benzer olsa da, virüsün çoğalmasına engel olacak bir antiviral ajan, virüsü etkileyecek bir ajan maalesef yok. Ülkemizde henüz risk görülmese de hayvanlardan insana geçmesi (zootonik) ve insandan insana hızla yayılım göstermesi solunum yetmezliği, zatürre gibi daha şiddetli ve ölüm riski daha yüksek olan tablolar haline gelmesi açısından hafife alınmaması gerekiyor.” dedi.

Coronavirüs (Koronavirüs), hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubu olduğunu, solunum yolu enfeksiyonlarına yol açtığını söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Kadir Göktürk, “Coronavirüs (Koronavirüs) grubu birden fazla virüsün bulunduğu grubun genel adıdır. 2000’li yıllarda mutasyona uğrayan bir grup Coronavirüs (Koronavirüs), insanlarda üst solunum yolunda nezle, soğuk algınlığı; alt solunum yolunda zatürre, bronşit, pnömoni gibi hastalıkların görülmesine neden oldu. Mutasyona uğrayan virüs türlerini ve yarattıkları etkiyi şöyle örnekleyebiliriz: Aynı zamanda solunum problemlerine neden olan, MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edildi. Hastalık Kontrol Merkezleri’nin verdiği bilgiye göre semptomları çok daha şiddetli olan MERS ile enfekte olan her 10 hastanın üçte dördü ölmüştür. SARS olarak da bilinen Şiddetli Akut Solunum Sendromu, diğer türlerine göre daha ciddi semptomlara neden olabilen diğer bir coronavirüsü türüdür. İlk olarak Güney Çin’deki Guangdong Eyaleti’nde tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre solunum problemlerine neden olmasının yanı sıra ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden oldu. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50’si arasında değişmekte olup, yaşlılar en riskli ve savunmasız durumda olan hasta grubudur. Şu an gündemde olan coronavirüs grubuna ait virüsün, zatürre yapma kapasitesiyle ortaya çıktığı üçüncü atak olarak görüyor. Bu virüs 2019-NcoV olarak adlandırıldı.” dedi.

Coronavirüs (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs’ün (Koronavirüs) genel olarak solunum sıkıntısı ile belirti göstermeye başladığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Kadir Göktürk, 65 yaş üstü kişilerin, kronik böbrek, karaciğer hastalıkları olanların, kanser tedavisi görenlerin, hamilelerin, bebek ve küçük çocukların ayrıca sigara içenlerin riskli grup olarak sayılabileceğini önemle vurguladı. Uzm. Dr. Göktürk,”Geçtiğimiz yıllarda Coronavirüs (Koronavirüs) kaynaklı salgınlarda görülen belirtilerin en başında öksürük, nefes darlığı, ateş ile birlikte; iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, durgunluk; karın bölgesinde şişkinlik, görme sorunları, gözlerde sulanma, denge problemleri ve genel psikolojik durumda değişim yer alıyor. Bazı hastalarda ishal, bulantı kusma şeklinde sindirim sistemi belirtileri de görülmesinin yanı sıra birçok hastada zatürre, böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar gelişiyor.” dedi.

Coronavirüs (Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?

Coronavirüsleri (Koronavirüs) hayvanlarla insan temasından yayılabileceğini, kuluçka süresinin tam olarak bilinmediğini  söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Kadir Göktürk, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre MERS’in develer arasında, SARS’ın ise misk kedileri arasında yayıldığını söyledi. Uzm. Dr. Göktürk “Coronavirüslerinin (Koronavirüs) insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün oluyor. Ancak virüsün ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, öksürük, hapşırık veya el sıkışma gibi durumlar da virüse maruz kalmaya neden olabilir. Virüs, enfekte olmuş bir kişinin temas ettiği bir yere ve/veya eşyaya dokunmanız, ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize temas ettirmeniz halinde size de bulaşabilir. “ dedi.

Coronavirüs (Koronavirüs) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özel bir tedavi yöntemi henüz olmadığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Kadir Göktürk, “Çoğunlukla enfekte olan hastaların semptomlarına yönelik teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulanır. Yaşam alanlarındaki oda neminin dengelenmesi ve ılık duş ile boğaz ağrısı ve/veya öksürüğün hafiflemesine destek sağlanabilir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı olacaktır. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir. Bağışıklığı zayıf ve vitamin eksikliği olan kişilerde hastalığın seyri şiddetli ilerleyebilir. Bu açıdan tedavi sürecinde sıvı desteği çok önemlidir. İstirahat kesinlikle gerekir.” dedi.

Coronavirüs’den (Koronavirüs) Korunma İçin Neler Yapılabilir?

Henüz Coronavirüs (Koronavirüs) ailesine karşı koruma sağlayacak bir aşı bulunmadığını ifade eden Uzm. Dr. Kadir Göktürk,  MERS aşısı için deneme süreci devam ettiğini, korunmak için basit önlemlerin oldukça faydalı olacağının önemle altını çizdi.

 • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınma,
  • Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkama,
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınma,
  • Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırıken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılması, ellerin yıkanması; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınma,
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesi,
  • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesi,

Uzm. Dr.
M. Kadir Göktürk
Enfeksiyon Hastalıkları
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 24.01.2020 12:00
Son Güncelleme: 03.04.2020 01:09
Oluşturan: M. Kadir Göktürk