KURUMSAL HABERLER


+A A-

BASİT ÖNLEMLERLE BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ!

Medicana Çamlıca Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi doktorlarından Dr. Tansel Turan Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19) ile ilgili ozon terapi ile bağışıklığı güçlendirmenin, virüse yakalanmamak ve olası enfekte durumunda da önemli destekleyicilerden biri olduğunu belirtti.


Ülkemizde ve dünya genelinde görülen Coronovirüs’ün (Koronavirüs / Covid-19), mevsimsel ve/veya başka nedenlerden yaşadığımız virüslerden kaynaklı salgın hastalıklara dikkati çektiğini söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi doktoru, Dr. Tansel Turan, “Gerek Coronovirüs (Koronavirüs / Covid-19) enfeksiyonlarından, gerek influenza enfeksiyonlarından gerekse diğer gribal salgınların etkenlerinden korunmak veya hastalığı kolay atlatabilmek için birçok tedavi ve yöntemden bahsedilebilir. Düzenli beslenme, sıvı alımının arttırılması, grip aşısı olmak mümkün olduğunca toplu yaşam alanlarından uzak durmak gibi birçok önlemi artık hepimiz biliyoruz. Ancak zaman zaman yine de yeterli olmayabiliyor. Özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar için hastalığın içerdiği riskler ve komplikasyonlar daha şiddetli semptomlara neden olabiliyor. Bu noktada grip gibi salgınlardan korunmak için bağışıklığı güçlendirmek önemli bir fayda sağlayabiliyor.” dedi.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Tansel Turan, Coronovirüs’den (Koronavirüs / Covid-19) korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek il ilgili önerilerini şöyle sıraladı ve ardından ozon terapi ile ilgili bilgi verdi.

  • Artık herkes ezberledi ancak bir kez daha belirtmekte fayda var ki; elleri 20 saniye boyunca yıkamak, alkol bazlı el dezenfektanları kullanmak bu anlamda çok önemli.
  • Giysilere bulaşan virüs 9 saat civarında yaşıyor. Bu nedenle her gün giysilerimizi değiştirmek ve yıkamak koruyucu önlemler açısından önemlidir.
  • Bir başka bilgimiz de bu virusun ısıyı sevmediğidir. Bu nedenle sıcak içecekler tüketmek, soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durmak koruyucu önlemlerden sayılabilir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için stresin azaltılarak kortizol seviyesinin düşürülmesi, beslenmede probiyotik ağırlıklı beslenerek bağırsak florasının desteklenmesi çok ama çok önemlidir. Bu anlamda yoğurt, peynir, kefir, tarhana çorbası, turşu gibi probiyotik besinler ve baklagiller, lifli gıdalar, ceviz, fındık, elma  vb. prebiyotik besinler bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla yer almalı soframızda.
  • Bağışıklığı güçlendiren en önemli faktörlerden biri de gece uykusudur. Melatoninle birlikte bağışıklık sistemi daha da güçlenir.
  • Günde 2 gram C vitamini iki veya üç doza bölünerek alınabilir. Yüksek doz C Vitamini ve Ozonterapi kombinasyonu sadece korunmak için değil, Corona Virus Tedavisi için de şu an Çin’de, Küba’da yoğun kullanılıyor.
  • Günlük en az 3.000 IU D Vitamini, 30 mg Çinko alımı bağışıklık sistemini güçlendiren ve direnci sağlayan önemli destekler. Yine Omega 3 Yağ Asitlerinin alımı bağışıklığı destekleyen bir başka faktör.
  • Ülkemizde de bol bulunan Astragalus (Geven) günlük 1 gram ekstresi 3’e bölünerek alındığında çok güçlü antiviral etkisi olan bir destektir.
  • Karanfil, palmarosa, paçuli, nane, okaliptüs, nioli uçucu yağları virüsleri sizden uzak tutacak aromatik desteklerdir. Bunları hidrolat olarak bir sprey olarak veya bir diffuzor yardımıyla yayarak evde, işyerinde etkin koruma sağlayabiliriz. Bu spreyi özellikle toplu taşıma araçlarına binerken kullanmak bu tür alanlarda da sizi virüs bulaşından koruyacaktır.

  Sonuç olarak belli kurallara disiplinli bir şekilde uyarsak ve her zaman olduğundan biraz daha dikkatli / duyarlı olursak bu virüsü ve etkilerini kolaylıkla atlatırız

CORONOVİRÜS (KORONAVİRÜS / COVİD-19) SALGINI VE OZON TERAPİ

Ozonterapi; Coronovirüs (Koronavirüs / Covid-19) Enfeksiyonlarının hem önlenmesinde hem de tedavisinde çok ama çok önemli. Bağışıklığı güçlendirerek, dolaşımı düzenleyerek öncelikle hastalığa yakalanmayı önlüyor. Öte yandan hastalığa kapılanlarda da etkin bir tedavi desteği olarak kullanılıyor. Ozonterapi bunu iki yolla yapıyor bunlardan biri virüslerin protein yapısını bozması, diğeri de virüs zarfını parçalaması.

Bu noktada da ozon tedavisi ile oldukça güzel sonuçlar alıyoruz. Eğer herhangi bir salgın hastalığa yakalanmadı ise ozon tedavisi, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirici ve bakteriosidal / virosidal (yani mikrop öldürücü) etkileri ile hastalığa yakalanmasını engelleyecektir. Veya gribal bir hastalığa yakalandı ise kişi, bu defa da aynı etkilerle hastalığı yenmeyi, analjezik ve antienflamatuar etkileri ile hastalığı kolay atlatmasını sağlayacaktır. Ozonun doku oksijenlendirmesini arttırıcı, dolaşımı düzenleyici ve antioksidan etkileri tedaviyi ve kişiyi güçlendirecektir.” dedi ve ozon terapi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Ozon Terapi Nedir?

Ozon gazı kullanılarak uygulanan yapıcı tedavilere "ozon terapi" denilmektedir. Oldukça eski bir tedavi yönetimi olan "ozon terapi" gün geçtikçe yararlarının ortaya çıkmasıyla günümüzde de fazlaca kullanılmaya başlamıştır. Almanlar tarafından "kan yıkama" olarak adlandırılan ozon tedavisi, pek çok hastalıkta kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. Ozon terapisinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olarak pek çok farklı yollarla verilebilmesidir. Ozon her ne kadar ülkemizde son birkaç yıl tıbbi amaçlı kullanılıyor olsa da dünyada 150 yılı aşkın süredir etkin bir tedavi ve sağlıklı yaşam unsuru olarak kullanılmaktadır.

Ozonun Tıbbi Etkileri Nelerdir?

 • Doku ve hücrelerin oksijenlenmesini arttırır. Alyuvarların (kandaki kırmızı oksijen taşıyan hücrelerin) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırarak oksijen eksikliğini giderir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve böylece vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Ayrıca dezenfeksiyon ve antimikrobik özelliği ile bakteri, virüs ve mantarları öldürür.
  • Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar. Damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak kan dolaşımını düzenler. Damar duvarına olan etkisi ile tansiyonun normalleşmesini sağlar.
  • Hızlı büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Kanser hücreleri üzerindeki etkisini tümör hücrelerinin zarlarını parçalayarak ve bağışıklık sistemi üzerinden etki ederek çoğalmasını ve yayılmasını engeller.
  • Dokulardaki oksijen ve metabolik dengeyi sağlayarak kemoterapi ve radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerine doku duyarlılığını arttırarak etkinliğini güçlendirir, yan etkilerini aza indirir.
  • Hücre içi solunumunu hızlandırarak, hücrenin fonksiyonları için gerekli enerji olan ATP’nin üretimini arttırır. Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur.
  • Karaciğer hücrelerini aktive ederek, böbrek süzmesini ve cildin detoks edici özelliğini arttırarak, vücudumuzdaki kimyasal maddelerin (Kronik kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilacı kalıntılarının atılmasını hızlandırarak) temizlenmesine yardımcı olur.
  • Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir.

Ozon Terapi Yöntemleri / Ozonla Tedavi Yöntemleri

  • MAJOR OTOHEMOTERAPİ –KAN YIKAMA-YÖNTEMİ: 50–200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmesidir.
  • MİNÖR OTOHEMOTERAPİ - KAS İÇİ-YÖNTEMİ: Kişiden alınan 2–5 ml kan, belirlenmiş doz da ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.
  • VÜCUT BOŞLUKLARINA UYGULAMA YÖNTEMİ: Rektal (makat), vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilir.
  • EKLEM İÇİ VE ÇEVRESİNE UYGULAMA: Ozon gazının eklem içine veya çevresine uygulanmasıdır.
  • TORBALAMA: Ayak veya ellerin, bir plastik torba içine alınarak ozon gazı verilmesidir.
  • KUPA YÖNTEMİ: Eskilerin “bardak basma” adı verilen yönteme benzer şekilde ozon uygulamasıdır.
  • KİTLE İÇİNE VE ÇEVRESİNE UYGULAMA: Tümör, yağ bezesi gibi kitlelerin içine ozon uygulanmasıdır.
  • TOPİKAL OTOHEMOTERAPİ: Kişinin kendi kanının ozonlanarak yara tedavisinde kullanılmasına dayalı bir yöntemidir.
  • PRP ve OZONTERAPİ:  PRP, kişinin kendi kanının santrifüj ve özel maddelerle muamele edilerek kök hücre (trombosit) açısından zengin serum elde edilmesi ve bu serumun ozonlanarak, cilt, eklem içi yada hastalıklı bölgelere enjekte edilmesine dayalı hücre tamiri ve yenilenmesinde etkili bir yöntemdir.
  • OZONLANMIŞ ÜRÜNLERİN –YAĞ ve SU UYGULANMASI: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanır.
  • SAÇ OZONLAMA: Kafanın saçlı bölgesine cilt altına ozon gazı veya kuaförlerdekine benzer bir cihaz ile ozon uygulanmasıdır. Saç hastalıkları ve dökülmelerinde kullanılır

Ozon Terapinin En Sık Kullanıldığı Hastalıklar

Ozon Terapi bir çok hastalıkta tedavi edici veya mevcut tedaviyi destekleyici yöntem olarak başarı ile kullanılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanları sıralayacak olursak ilk akla gelenler;

Herhangi bir hastalığı olmayan hastalarda wellness amacıyla, preop ve post op hastaların ameliyata hazırlanmasında, doku ve organ oksijenlenmesinin artırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kan dolaşımının düzenlenmesi, doku iyileştirilmesinin hızlanmasının sağlanması

Cilt bakımı ve güzelliği, vücudun sıkılaştırarak forma girmesi, diri bir görünüm kazanması, göğüslerde dikleşme, göbek çevresi ve gıdık yağlarının eritilmesinde etkinliği kanıtlanmıştır. Yorgunluğa bağlı gözaltı torbalarının ve morluklarının giderilmesinin sağlanması

 • Lipoliz (Bölgesel Zayıflama)
 • Genel Zayıflama metabolizmayı hızlandırarak yağ yıkımını artırır zayıflamayı ciddi ölçüde destekler.
 • Akne Tedavisinde
 • Selülit tedavisinde
 • Dolaşım bozuklukları ve damar tıkanıklıklarının tedavisinde
 • Saç Dökülmesinde (Mezoterapi ile kombine edilir)
 • Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma
 • Deri hastalıklarında; Ozon, virüs bakteri, egzama, sedef ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır.
 • Detoks (Toksinlerden Arınma)
 • Demans ,  Alzheimer gibi dejeneratif beyin patolojilerinde
 • Otizm’de
 • Sportif performansın artırılmasında
 • Kronik Kabızlık, Kronik İshal Sorunlarında; gerek detoks gerek zayıflama gerekse genel vücut sağlığı için bağırsakların sağlıklı çalışması en önemli komponentlerden birisidir.
 • Rektal ozon uygulaması Crohn, Ülseratif Kolit gibi bağırsak hastalıklarında bile büyük başarı elde edilmektedir.
 • Diabetik Yaralar; majör otohemoterapi ile diyabetin kontrolü ve torbalama ile tedavi

(antienfektif + dolaşım düzenlenmesi ) beraberinde akupunktur + fitoterapi + mezoterapi + kupa uygulanmaktadır

 • Dirençli Genital Enfeksiyonlar: Vaginal Insuffiassyon uygulanmaktadır (özellikle mantarlar , gr+ bakteriler ve zarflı virüsler )

Hepati , AIDS gibi hastalıklarda virüs eleminasyonu ve hastalığın kontrolü için yüksek doz majör uygulama

 • Vertebral Disk Patolojileri: Ağrılarda paravertabral enjeksiyon (ozon + mezoterapi) ve intradiskal uygulama (skopi altında)

Oluşturma: 16.03.2020 12:00
Son Güncelleme: 03.04.2020 01:49
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu