KURUMSAL HABERLER


+A A-

Annesin yüzüğünü yuttu, altı gün sonra çıkarabildi

Annesinin 3 bin lira değerindeki yüzüğünü yutan 1.5 yaşındaki bebek yüzüğü 6 gün sonra doğal yollarla çıkardı


Kent merkezinde yaşayan F.G ve C.G çiftinin 1.5 yaşlarındaki M.G adındaki bebekleri oynamak için annesinden yüzüğünü istedi. Bir süre yüzükle oynayan M.G annesinin farkına varmadan yüzüğü yuttu. Çocuğunun yüzüğü yuttuğunu fark eden anne ilk müdahaleyi yaptıktan sonra Sivas Medicana Hastanesine götürdü. Burada Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Mahmut Aluç tarafından muayene edildi. Yüzüğün, röntgeni çekilen M.G’nin midesinde olduğu görüldü. 5 gün sonra yüzük doğal yollarla çıktı. Çıkan yüzük aileye rahat bir nefes aldırdı.

Röntgende belli oldu

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Mahmut Aluç, çekilen röntgende yüzüğün mide de olduğunu belirlediklerini ifade ederek, “ Hastamız 1 buçuk yaşında. Bundan 6 gün önce bize yüzük yutma şikayeti ile başvurdu. İlk çektiğimiz grafi de yüzüğün mide de olduğunu saptadık ve aileyi bilgilendirdikten sonra rutin prosedürlerinin gereği beklemeye başladık. 6 gün sonra spontan olarak yüzüğün kendisi çıktı. Bu tür hastalarla oldukça sık karşılaşıyoruz. Rutin olarak şöyle bir kural vardır, çocuk ağzına aldığı her şeyi yutabilir. Özellikle küçük çocuklar cisimleri tanımak için elleriyle dokunduktan sonra genellikle ağızlarına alırlar. Bu yutulan cisimler toplu iğne olabilir, çengelli iğne olabilir, para olabilir” dedi.

“Çocuklar çok daha büyük şeyleri rahatlıkla yutabilirler”

Aluç, çocukların tahmin edilemeyecek kadar çok daha büyük şeyleri rahatlıkla yutabildiklerini söyleyerek, “ Çocuklar tahmin edemeyeceğimizden çok daha büyük şeyleri rahatlıkla yutabilirler. Çocuk bir yabancı cisim yuttuktan sonra eğer yemek borusunda kalırsa ona erken müdahale yapılması gerekir. Eğer yemek borusundan midesine düşmüşse beklemek gerekiyor. Mide çıkışında normal fizyolojik bir darlığımız var. Orayı geçtikten sonra genellikle kendiliğinden düşer. Özel bir şey yapılmasına gerek yok. Yalnız eğer yutulan yabancı cisim özellikle küçük disk pillerde olduğu gibi kimyasal bir madde içeriyorsa uzun süre aynı yerde kaldığında orada reaksiyona neden olabileceği için daha hızlı düşmesini sağlamak lazım. O tür hastaları daha yakın takip etmek gerekir” şeklinde konuştu.

Op. Dr.
Mahmut Aluç
Çocuk Cerrahisi
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 06.05.2020 12:00
Son Güncelleme: 13.05.2020 01:08
Oluşturan: Mahmut Aluç