KURUMSAL HABERLER


+A A-

GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ NASIL OLMALI?


GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

Hamilelik bir sürü kısıtlamalar ile birlikte gelir. Özellikle söz konusu olan şeyler gıda ürünleri ise. Bir bakmışsınız bütün ürün etiketlerini okur, bütün gıda içeriklerini internet'te araştırır hale gelmişsiniz. Bu balık çok miktarda civa içeriyor mu? Hamile iken kahve içebilir miyim? İstediğim peyniri yiyebilir miyim? Hamilelikte yeme ve içme alışkanlıkları ile ilgili bazı kırmızı çizgiler varken, bazı konularda daha esnek davranılabiliyor. Özel Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Okan Özden konu hakkında bilgi verdi.

Hamilelik macerasına başlayan birçok hastanın ilk sordukları sorulardan birisinin de artık kahve içip içemeyecekleri olduğunu belirten Op.Dr. Okan Özden ‘’Kahve artık birçoğumuzun günlük rutini haline geldi. Hele bir de üzerine hamileliğin verdiği yorgunluk ve uyku hali binince olmazsa olmazlardan sayılabiliyor. Peki, kafein hamilelikte zararlı mı? Kafein plasentadan bebeğe geçebildiğinden yüksek dozlarda alındığında maalesef azalmış doğum ağırlığı veya düşük yapma gibi sıkıntılara yok açabilmekte. Amerikan Jinekoloji ve Obstetri Derneği'nin kılavuzuna göre günlük 200 mg'a kadar kafein tüketimi güvenli kabul ediliyor’’ dedi.

Peki, günlük tükettiğimiz kahveler ne kadar kafein içeriyor?

Kafein içeriği kahvenin tipine ve hazırlanma yöntemine göre değişiklik gösterdiğini belirten Op. Dr. Okan Özden ‘Kafein sadece kahvede değil; çikolata, gazlı içecekler, enerji içecekleri gibi gıdalarda da mevcuttur. Hamilelikte kafeini tamamen kesmenize gerek yok ancak ne kadar tükettiğinizi kontrol etmekte de fayda var. Her ne kadar yukarıdaki listede içeceklerin yaklaşık kafein değerleri belirtilmiş olsa da favori kahve zincirinize gittiğinizde içeceğinizin kafein içeriğini gösteren etiketleri okumanızı öneririm’’ dedi.

Op. Dr.
Okan Özden
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 09.06.2020 12:00
Son Güncelleme: 09.06.2020 12:45
Oluşturan: Okan Özden