KURUMSAL HABERLER


+A A-

Iraklı Hatice Türkiye'de Yeni Yüze Kavuştu

Kafatası kemiklerinin erken kaynamasıyla meydana gelen şekilsel bozukluk, aslan başı diye tabir edilen gözlerin normale göre birbirinden uzak olması, aşırı geniş burun gibi anomalilerle dünyaya gelen 9 yaşındaki Iraklı kız, Beylikdüzü Medicana Hastane'sinde yapılan 10 saatlik ameliyatın ardından hayata yeniden gülümsedi.


Iraklı Hatice Türkiye'de Yeni Yüze Kavuştu

Bu zor ve riskli ameliyat, dört ayrı ekip tarafından gerçekleştirildi. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Kutlu, Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Hidayet Akdemir ve Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Turgut Yoleri'nin katıldığı operasyonda, kafatası, göz çukurları ve burun yeniden şekillendirilerek, normal anatomik yerlerine yerleştirildi. Operasyon sırasında ilk adım, beyin zarı ve beynin korunarak kafatası ön kısmının çıkartılması, yüz derisinin tamamen kaldırılması oldu.

Yeniden Şekil Verildi

Yanlara yayılmış olan göz çukuru, göz küresine zarar verilmeden dört tarafından kesilip serbest küp haline getirildi. Daha sonra burnun üzerindeki geniş kemik köprüsünün fazlası alındı. Burnun kemik yapısının bütünlüğü de sağlandı ve göz çukurları, simetri korunarak normal eksenlerine oturtuldu. Kafatasındaki şekilsel bozukluk da, kafatasının parçalara ayrılarak yeniden simetrik hale getirilmesiyle ortadan kaldırıldı. Kafatası kesilip yeniden şekillendirildi.

Oluşturma: 31.01.2011 12:00
Son Güncelleme: 16.07.2017 01:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu