KURUMSAL HABERLER


+A A-

Yer çekiminin de etkisiyle vücutta sarkmalar oluşabilir

Son dönemde çocuk sahibi olan kadınlar arasında popüler bir hale gelen annelik estetiğiyle sarkmış vücut dokusu toparlanarak, vücudun doğum öncesindeki haline döndürülmesi hedefleniyor. Annelik estetiğinde genellikle kırk yaşından sonra, uygun olan vakalarda karın germe ve meme dikleştirme operasyonları gerçekleştiriliyor. Ameliyattan sonra hasta, kendini daha iyi ve özgüvenli hissediyor.


Yer çekiminin de etkisiyle vücutta sarkmalar oluşabilir


Peki, vücudun estetik operasyon geçirmeden, egzersizlerle eski haline dönmesi mümkün mü? Doğum yapan ve vücudundaki deformasyonlardan memnun olmayan kadınların başvurduğu bu yöntem ne kadar etkili? Bu operasyona her kadının ihtiyacı var mı? Medicana Bahçelievler Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Özgür Karakaş, annelik estetiğiyle ilgili tüm merak edilenleri anlattı.

Annelik Estetiği Nedir?

Medicana Bahçelievler Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Özgür Karakaş, annelik estetiğinin tanımı hakkında şunları söyledi:

“Annelik estetiği; doğumların bitiminden sonra, yaklaşık 40’lı yaşlardan sonra, uygun olan vakalarda yapılan karın germe ve meme dikleştirme işlemidir.

Hamilelik esnasında karın duvarındaki kaslarda gevşeme oluşur ve karın büyümeye başlar. Bunun sonucu olarak karın duvarında ve karın cildinde gevşemeler, sarkıklıklar ve çatlaklar oluşur. Aynı süreç içerisinde süt vermeye bağlı olarak memelerde sarkmalar ve şekillerinde bir takım bozukluklar meydana gelebilir. İnsan vücudunun yerçekimine olan direnci de zaman içerisinde zayıfladığı için, kilo alıp vermelerde, yer çekiminin de etkisiyle vücutta sarkmalar oluşabilir.

Annelik estetiğinde yaptığımız şey, kadın vücudunda gerek doğumun ve zamanın getirmiş olduğu, gerekse çocuklarla ilgilenmenin ve ev işlerini yapmanın getirmiş olduğu tüm deformasyonları geri döndürmektir. Karın germe ve meme dikleştirme ameliyatının kadın hayatındaki çekicilik, kendini iyi hissetme, psikolojik olarak kendini daha genç ve dinamik olma üzerinde etkisi vardır. Biz de ameliyatlarımızı bu amaç doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.”

Estetik Olmadan Sadece Spor Yapılarak Vücut Toparlanabilir mi?

Egzersizle sanılanın aksine derinin toparlandığını değil, kasların sıkılaştığını aktaran Op.Dr. Ali Özgür Karakaş, “Sıkılaşma denilen şey sadece kaslarda oluşur. Kasla derinin arasında ilişkiyi sağlayan bağlar, doğum ve kilo alıp vermenin sonucunda deformasyona uğrayarak gevşeyebilir. Deri kendi elastik yapısını kaybedebilir. Bu elastik yapı çoğu zaman sporla veya zayıflamayla geri dönmez. Bu gibi durumlarda en iyi, en hızlı şekilde sonuç verecek şey cerrahi girişimdir. Cerrahi operasyon esnasında sarkan kısımlar vücuttan uzaklaştırılır ve vücuda yeniden şekil verilir.” açıklamasını yaptı.

Ünlüler Neden Daha Çabuk Toparlanıyor?

Ünlü isimlerin kısa sürede doğum kilolarını vermesi ve neredeyse doğumdan önceki kusursuz vücuduna kavuşması hakkında da görüşlerini dile getiren Op. Dr. Karakaş, “Bütün insanların genetiği ve zamanın getirmiş olduğu deformasyonlara cevabı farklıdır. Bu açıdan baktığımızda ünlülerin tabii ki, bir takım ek gıdalar, ek uygulamalar ve egzersizlere başvurdukları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ünlülerin bu tarz uygulamalarla vücuttaki deformasyonları daha çabuk toparlamasını sağlayıcı girişimleri olabilir. Ancak annelik estetiği için cerrahi uygulamaların vereceği sonucu hiçbir şeyin veremeyeceğini düşünüyoruz. Bütün kadınlar ünlü veya ünsüz olsun bizim gözümüzde kıymetlidir, değerlidir. Bizim önerimiz annelik estetiğinin, fazla zaman geçirilmeden, yaş aralığının fazla uzatılmadan yapılmasıdır.” dedi.

Annelik Estetiği Ne Kadar Sürede Yapılır?

Op. Dr. Karakaş, sözlerine şöyle devam etti: “Biz hastalara karın germe, karın duvarı onarımı, meme dikleştirme ve memeye şekil verme operasyonunu eş zamanlı olarak yapıyoruz. Bu operasyonlardan karın germe yaklaşık 2 saat sürerken meme dikleştirme (silikonlu ya da silikonsuz) yaklaşık 3 saat sürmektedir. Toplam annelik estetiği operasyonu 5 veya 6 saat içerisinde tamamlanmış olur.”

Annelik Estetiğinde İyileşme Süreci Nasıldır?

“Karın germe ve meme büyütme ameliyatı karın ön duvarı üzerinde yapılan bir ameliyat olduğu için hastalar rahat bir şekilde uyuyup kalkabilir ve günlük aktivitelerini yerine getirir. İlk 72 saat bizim için çok önemli. 72 saatten sonra hasta, ağrı sızı olmadan günlük hayatına döner. Beşinci ve altıncı günden itibaren duş almaya başlayabilir. Hasta onuncu günden itibaren de günlük ev işlerini yapmaya başlayabilir ve günlük rutinlerini yerine getirebilir. Hastanın aktif iş yaşamına katılması ise 1 ay sürer. Tam iyileşme için bu süreç gereklidir. Bu tip operasyonlarda, hastanın bizimle olan iletişimi ve iş birliği, aynı zamanda hastanın günlük aktivitelerinde bizim önerilerimize uyması önem taşır.”

Annelik Estetiği Her Kadın Tercih Edebilir mi?

“Uygun hastalarda bu operasyonu her kadın tercih edebilir. Bunun bir yaş sınırı yoktur. Özellikle artık doğum yapmayı düşünmeyen ve vücudundaki deformasyonlardan şikâyetçi olan kadınlar üzerinde annelik estetiğinin güzel sonuçlar verebileceğini düşünüyoruz. Ameliyatın kişi üzerinde cerrahi bir stres oluşturacağı, hastanın genel olarak toparlanmasının zor olacağı, iyileşmesinin bozulacağı durumlarda bu operasyonun gerçekleştirilmesini uygun bulmuyorum.“

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Annenin, bebeğe süt verme işlemini kestikten sonra yaklaşık 1 yıl beklemesini öneriyoruz. Çünkü memeler hormon bağımlı organlardır ve hormonların etkisinin çekilip memenin eski haline dönmesi yaklaşık 1 yıl sürer. Annelik estetiğinde meme ve karın estetiği eş zamanlı yapılacağı için 1 yıl gerekir. Fakat iki, üç ya da beş yıl sonra da yapılabilir. Bu konuda bir standart

Oluşturma: 27.07.2020 12:00
Son Güncelleme: 27.07.2020 01:18
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu