KURUMSAL HABERLER


+A A-

Klima Çarpmasına Bağlı Olarak Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yaz aylarında pek çok farklı ortamda kullanılan klima, kişinin serinlemesini sağlayarak konforunu artırsa da zaman zaman farklı hastalıklara yol açabilir. Kişinin sürekli olarak dış ortamdan klimanın çalıştığı bölgeye girip çıkması, klimanın hava sirkülasyonunu doğru şekilde yapmaması, terliyken klimalı ortama girilmesi, klimanın bakımının düzenli olarak yapılmaması gibi pek çok etken, klima ve klima çarpmasına bağlı olarak görülen hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir. Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız yaz aylarında sık görülen klima çarpması hakkında önemli bilgiler verdi.


Klimanın Düzenli Olarak Temizlenmesi Gerekir

Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, ‘’ Ciddi ısı değişimlerine bağlı olarak kas ağrısı, kas tutulması, baş ağrısı ve kramp gibi şikayetlere yol açabilen klima tutulmasının yanı sıra klimanın düzenli olarak temizlenmemesi de hastalıklara yol açabilir. Lejyonella bakterisinin neden olduğu hâlsizlik, kuru öksürük, ateş gibi pek çok farklı semptom, ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Ofis, mağaza, ev ve arabada, ortamın etkili bir şekilde serinletilmesi için kullanılan klima, yanlış kullanıldığında pek çok farklı rahatsızlığa yol açabilir. Halk arasında klima çarpması olarak bilinen bu durum, çoğunlukla kişinin çok sıcak ortamdan aniden soğutulmuş ortama girmesiyle oluşur. Kişinin vücudunun nemli ya da terli olması, klimanın serinliğinin vücut tarafından daha etkin bir şekilde hissedilmesine yol açar. Benzer şekilde terin klima önünde kurutulması ya da klimanın direkt olarak kişinin üzerine soğuk hava üflemesi de ısınmış kasların aniden soğumasına neden olur. Bu durumda kişide bel, boyun ve sırt tutulmaları görülebilir. Klima kullanılırken iç ile dış ortam sıcaklık farkının 10 dereceyi aşmaması gerektir. Klimanın doğru şekilde kullanılması, kas spazmı oluşumunun önlenmesinde etkilidir. Kas spazmı tek başına yalnızca ağrı ve geçici hareket kısıtlılığına yol açsa da bu durum baş ağrısına da neden olabilir. Özellikle gerilim tipi baş ağrısı ve migren atakların tetiklenmesine yol açan hatalı klima kullanımı, baş ağrısı ataklarının daha uzun sürmesine ve atakların normalden daha şiddetli olmasına yol açabilir.’’ diye ifade etti.

Alerjik Nezle Hastalıklarına Yol Açabilir

Vücudun farklı bölgelerindeki kasların tutulmasına yol açabilen klima çarpması, kişinin göğsüne bıçak saplanmış gibi ağrılar hissetmesine de neden olabilir diye kaydeden Dr. Kemal Yıldız, ‘’ Bilinçsiz kullanılan klimanın, ortamda bulunan nem miktarını kontrolsüz bir şekilde azaltır. Kuru havada enfeksiyonların daha kolay yayıldığını ve bu durumun bademcik iltihabı ve alerjik nezle gibi hastalıklara yol açabilir. Klimaların düzenli olarak bakımının yapılmaması, filtrelerinin olması gerektiği gibi temizlenmemesi, farenjit, larenjit ve sinüzit gibi farklı üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Kişinin yaşamını kaybetmesine yol açabilecek kadar ciddi bir hastalık olan zatürreye de yol açabilen klima çarpması, genellikle burun tıkanıklığı, kuru öksürük, hapşırık, yorgunluk, hâlsizlik, kas ve eklem ağrıları, kramp, baş ağrısı, yüksek ateş, bulantı, kusma, bilinç bozukluğu gibi pek çok belirtiye neden olabilir. Klimanın önüne serinlemek için geçilmemesi gerekir. Özellikle çalışma alanlarındaki klimaların bulunduğu konum nedeniyle kişiyi çarpabileceğini, gerektiğinde klimanın fan hızının yavaşlatılması ya da hava akımının kişinin direkt olarak üzerine gelmemesi için yönlendirilmesi gerekir. Klimanın bulunduğu ortama terliyken girilmemesi, klimanın hava akımına direkt olarak maruz kalınmaması, odanın %40 ila %50 aralığında nem oranına sahip olması, dış ortam ile iç ortam sıcaklık farkının 10 dereceden fazla olmaması gerekir. Klimanın bulunduğu ortamın düzenli olarak havalandırılmasını ve klima bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.’’ dedi.

Dr. Öğr. Üyesi
Kemal Yıldız
İç Hastalıkları
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 06.08.2020 12:00
Son Güncelleme: 06.08.2020 02:56
Oluşturan: Kemal Yıldız