KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sindirim Sistemi Hastalıkları Tedavi Edilmez İse; Mide ve Kolon Kanserine Neden Olabilir

Vücut için gerekli olan besinlerin alındığı, parçalandığı ve emildiği sindirim sisteminde pek çok farklı organ bulunur. Ağız, yutak, yemek borusu gibi organlarla başlayan sindirim sistemi, mide, ince ve kalın bağırsaklar ile son bulur. Sindirim sisteminde bulunan organların fazla olması, bu bölgede görülen hastalıkların da geniş bir yelpazede yer almasına neden olur. Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız sindirim sistemi hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında konuştu.


Yemek Borusunda Ülser Oluşumuna Neden Olabilir

Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, ‘’ Çoğunlukla, bulantı, kusma, dışkılama problemi ve sindirim sisteminde yer alan ilgili organının bulunduğu bölgede rahatsızlık hissi ve / veya ağrı gibi yakınmalara yol açan bu rahatsızlıklar, var olan hastalığın türüne ve niteliğine göre farklı şekilde ve farklı şiddette de olabilir.  Sindirim sistemi organları, pek çok farklı hastalığa ev sahibi yapabilirler. Hazımsızlık, ishal, kabızlık, reflü ve gastrit gibi rahatsızlıkların yanı sıra ülseratif kolit, pankreatit, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, kanser türleri de sindirim sistemi hastalıklarından bazılarıdır. Halk arasında hazımsızlık olarak bilinen dispepsinin sık karşılaşılan bir sindirim sistemi problemidir. Bu rahatsızlığın karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı ve baskı hissi ile karakterize olur. Hazımsızlığın reflü, ülser ya da safra kesesi hastalıklarına bağlı olarak gelişen ikincil bir rahatsızlıktır. Hazımsızlığın tedavisi için öncelikle hastalığın neden kaynaklandığının saptanmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Gastroözofageal reflü hastalığı, mide içeriğindeki besinlerin ve mide asidinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanabilir. Patolojik reflü vakaları mutlaka tedavi edilmelidir. Mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın gevşemesine bağlı olarak oluşan bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde yemek borusunda ülser oluşumuna neden olabilir.’’ diye ifade etti.

Kusma, İştah Kaybı ve Şişkinlik Önemli Belirtileridir

 Halk arasında mide iltihabı olarak da bilinen gastritin en yaygın nedeni helikobacter pylori adlı bakteridir diye kaydeden Dr. Yıldız şu konulara dikkat çekti: ‘’ Aynı zamanda mide kanserine de yol açabilen bu durumda bulantı, kusma, iştah kaybı, şişkinlik, kanlı dışkı ya da dışkı renginde koyulaşma gibi semptomlar görülebilir. Sindirim sistemine ait organlarda gelişen ya da bu bölgeye metastaz yapan kanser türleri de sindirim sistemine ait kanser türleri olarak tanımlanabilir. Özofagus (yemek borusu), mide ve kolon kanserleri en sık görülen sindirim sistemi kanserleridir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi bu kanser türlerinde de erken tanı ve uygun tedavi hayati önem taşır. Sindirim sisteminin önemli organlarından biri olan karaciğere bağlı hastalıklar da sindirim sistemi hastalıkları olarak değerlendirilir. Hepatit B ve C gibi bulaşıcı hastalıkların yanı sıra siroz, kist ve tümörler de karaciğer hastalıklarının bir kısmıdır. Sindirim Sistemi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir? Sindirim sisteminde pek çok farklı organ bulunmasından dolayı sindirim sistemine ait hastalıklarının tek bir tedavi yöntemi bulunmadığını söyleyen Medicana Avcılar Hastanesi uzman hekimleri, sindirim sistemi hastalıklarının tanısının önemini vurguladı. Hastanın öyküsü ve muayenesi sırasında elde edilen bulguların değerlendirilmesi için pek çok farklı tetkikin yapılabileceğini belirten uzmanlar, bu tetkiklerin laboratuvar testleri, radyolojik görüntüleme yöntemleri ve endoskopik incelemeler yoluyla yapılabileceğini belirtti. Elde edilen tüm bulguların ışığında sindirim sistemine ait hastalığın tanısının koyulmasının ardından tedaviye başlanır. Tedavinin şekli ve süresi var olan hastalığın niteliğine göre farklı şekillerde yapılabilir. İlaçlı ya da cerrahi olabilen tedavi yöntemleri sayesinde kişinin yaşam kalitesi artırılır. Genellikle tedaviye ek olarak kişinin beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi gerekir.’’ dedi.

Dr. Öğr. Üyesi
Kemal Yıldız
İç Hastalıkları
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 06.08.2020 12:00
Son Güncelleme: 06.08.2020 03:03
Oluşturan: Kemal Yıldız