KURUMSAL HABERLER


+A A-

Havanın Soğuması İle Artan Hastalıklara Dikkat

Yaz aylarının sonlarına doğru havanın soğuması ile birlikte grip ve nezle gibi bazı hastalıkların görülme sıklığında artış meydana geliyor. Bu durum, genellikle mevsimsel faktörlerden kaynaklanıyor. Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız bu faktörlerin neler olduğuna ve sonbahar mevsiminde en sık karşılaşılan hastalıklara dair ayrıntılı bilgi verdi.


Sonbaharda Bazı Hastalıkların Görülme Sıklığı Neden Artıyor?

Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, ‘’ Hava sıcaklığının düşük seyrettiği mevsimlerde bazı hastalıklarla daha fazla karşılaşılması birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Havaların soğuması ile birlikte kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçiriliyor ve böylelikle bulaşıcı olan hastalıkların yayılması kolaylaşıyor. Yaşam tarzında meydana gelen değişikliklere ek olarak hastalık etkeni olan mikroorganizmalar ile ilgili durumlar da bazı hastalıkların soğuk havalarda daha sık ortaya çıkmasına neden oluyor. Örnek olarak, mevsimsel grip hastalığının nedeni olan influenza virüsünün damlacıkları, nemli ve soğuk havalarda daha uzun süre canlılığını koruyor. Böylelikle daha hızlı olarak yayılma özelliği kazanıyor. Hastalık oluşturma potansiyeline sahip mikroorganizmaların sıcaklık ve nem dışında kuruluk ve güneşin UV ışınlarından da etkilenebilir. Bu faktörler arasında sıcaklığın bir adım önde olur.‘’

Grip ve Nezle Gibi Hastalıkların İyileşme Sürecini Hızlandıracak Neler Yapılabilir?

Virüslere bağlı olarak oluşan grip ve nezle gibi hastalıklar özellikle solunum yollarını etkileme eğilimi gösteriyor diye ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız şu konulara dikkat çekti: ‘’ Grip belirtileri genellikle bir hafta içerisinde geriliyor ancak özellikle hastalığın ilk 3 gününde halsizlik, yorgunluk ve öksürük gibi belirtiler can sıkıcı düzeye ulaşabiliyor. Mevsimsel solunum yolu hastalıklarının belirtilerini gösteren kişilerin özellikle evlerinde kalmalarını ve istirahat etmeleri gerekiyor. Bu süre zarfında mümkün olduğunca yatarak dinlenmek ve sağlıklı beslenmek de önem arz ediyor. Hastalık esnasında evde kalmak, hem bulaşı azaltıyor hem de hastanın daha hızlı toparlanmasını sağlıyor. Grip ve nezle olan kişilerde hava yollarının hastalığa bağlı olarak tıkanması sonrasında nefes alma ile ilgili problemler ortaya çıkabiliyor. İyileşme sürecinde düzgün nefes almanın önemine değinirken yatılan odanın havasının nemlendirilmesi veya yatmadan önce sıcak bir duş alınması gibi uygulamalar sayesinde nefes almada rahatlama sağlanabilir. Aynı zamanda grip hastalığının ateş yüksekliği ile seyrettiği dönemde vücutta sıvı kaybının da meydana gelir. Azalan vücut sıvısının bolca su tüketerek yerine konması gerektiğinin de altını çiziyor.

Dr. Öğr. Üyesi
Kemal Yıldız
İç Hastalıkları
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 17.09.2020 12:00
Son Güncelleme: 17.09.2020 09:30
Oluşturan: Kemal Yıldız