KURUMSAL HABERLER


+A A-

Katarakttan ömür boyu kurturabilirsiniz : Akıllı Mercek

Son yıllarda en çok tercih edilen göz tedavi yöntemlerinden biri olan akıllı mercek operasyonu hakkında bilgiler veren Medicana Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yaşar, akıllı mercek operasyonunun 5-10 dakika kadar kısa sürdüğünü ve hastanın aynı gün günlük yaşamına dönebildiğini belirtti. Akıllı mercek nedir? Tedavi süreci nasıl uygulanır? Kimler akıllı mercek kullanabilir?


Katarakttan ömür boyu kurturabilirsiniz : Akıllı Mercek


Akıllı mercek nedir?

“Akıllı mercek tedavisi, uzağı, yakını ve orta mesafeyi net bir şekilde görmenizi sağlayan, yakın gözlüğü ortadan kaldıran bir teknolojidir. Katarakt tedavisinde kullanılan akıllı merceklerde operasyon süresi yaklaşık 5-10dk kadardır. Damla anestezisi ile yapılır ve tamamen ağrısızdır. Göz içerisine hekiminizle beraber kararlaştırdığınız en uygun göz içi merceğiniz yerleştirilir.


Bizler kliniğimizde İngiltere, Amerika üretimi Avrupa birliği ve FDA sertifikalı en kaliteli ve en yeni teknoloji ürünü mercekleri kullandığımız için herhangi olumsuz bir yorum almadık. Zaten bu mercekler ömürlük ve herhangi bir bakım gerektirmiyor. Bu operasyon sonrasında kişinin ömür boyu gözlüğe veya kontakt lense ihtiyacı kalmamakta.”


Sadece katarakt hastalarına mı uygulanır?

“Görmemiz için ışıkları gözümüzün retina tabakasına odaklayan merceğimizin zamanla kesifleşerek netliğini yitirmesine Katarakt denir. Katarakt genellikle yaşlanmayla oluşur. Bununla birlikte göze alınan darbeler, ilaç kullanımı, genetik hastalıklar, UV ışınına uzun süre maruz kalma, elektrik çarpması, radyasyon maruziyeti de katarakta neden olabilmektedir.


Akıllı mercek için Kişilerin katarakt hastalığı olması gerekmez. 40 yaş sonrası gözünde refraktif kusuru olan (Myopi, Hipermetrop, Astigmat, Presbiyopi) her kişi bu operasyonla gözlüklerinden ömür boyu kurtulabilmektedirler. 40 yaş öncesinde ise bu operasyonun uygulanabilmesi için kişinin mutlaka bir katarakt hastalığının olması gerekmektedir. Bu tedavi sonrasında hasta, artık ömür boyu bir daha katarakt hastası olmaz.”


Tedavi nasıl gerçekleşir, ne kadar sürer?

“Tedavisi damla anestezisi altında uygulanan yaklaşık 10 dk süren bir cerrahi girişimdir. Bu cerrahi işlem tamamen ağrısızdır. Bu mercek operasyon sonrası kişinin Uzağı, Orta Mesafeyi ve Yakını net görmesini sağlar. Dikiş gerektirmediğinden çok hızlı rehabilitasyon sürecine sahiptir ve hastalar çok kısa sürede net görmeye başlamaktadırlar. PHACO metodunda yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılır. Katarakt bu ses dalgaları ile temizlenir ve göz içerisine yüksek teknoloji ürünü Trifokal (Üç odaklı) göz içi lensi yerleştirilir. Göze koruyucu antibiyotikli damla veya merhem uygulanır ve göz rondel ile kapatılır.”


“Mercekler ömürlüktür, bakım gerektirmez”

Akıllı merceklerin bir ömür, bakım gerektirmeden kullanılabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yaşar, tedavi sonrası yapılacakları madde madde şöyle anlattı:

  • Operasyon sonrası size kullanacağınız ilaçlar ve göz damlaları hakkında bilgilendirme yapılır.
  • Hangi damlaları ve ilaçları hangi sıklıkla uygulayacağınız anlatılır.
  • Aksi belirtilmedikçe göz kapatma rondelinizi operasyondan yaklaşık 2 saat sonra çıkartabilirsiniz ve damlalarınızı göz üzerine damlatmaya başlayabilirsiniz
  • Eğer diğer gözünüze de işlem yapılacak ise genellikle ertesi gün yapmaktayız.
  • İlk 4 gün göze su kaçırılmaması gerekmektedir.
  • İlk 1 ay göze dokunulmamalıdır.
  • Akıllı merceklerin halkalı yapısı gereği bazen 3 ay kadar (Nörojenik adaptasyon süreci) ışıklar etrafında hareler görülebilmektedir. Genellikle 3.ayın sonunda bu durum ortadan kalkmaktadır.
  • Genellikle operasyon sonrası 1 hafta sonra tamamen net bir görüş sağlanabilmektedir. Bazı kişilerde bu süre çok daha kısadır.
  • Operasyon sonrasında iyileşme tamamlanınca sportif faaliyetlerinizi sürdürebilmenizde herhangi bir engel bulunmamaktadır.
  • Koşma, yürüme, basketbol, tenis, scuba vs gibi aktivitelerinizi iyileşme süreciniz tamamlandıktan sonra rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • 6 aylık periotlarla rutin göz kontolünüz haricinde sizden herhangi bir şey beklenmez.
  • İmplante edilen mercek ömürlüktür herhangi bir değişim veya bakım gerekmemektedir.
Dr. Öğr. Üyesi
Özgür Yaşar
Göz Hastalıkları
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 22.02.2021 12:00
Son Güncelleme: 22.02.2021 09:59
Oluşturan: Özgür Yaşar