KURUMSAL HABERLER


+A A-

Tüp Bebek tedavisinde annenin yaşı önemli mi?

Normal koşullar altında çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisi, özellikle son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz, Türkiye’deki tüp bebek tedavilerinde başarı oranının birçok ülkeye göre yüksek olduğunu belirterek tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenleri aktardı.


Tüp Bebek tedavisinde annenin yaşı önemli mi?


“Yurtdışından birçok çift tüp bebek tedavisi için Türkiye’ye geliyor”

Dr. Öğr. Üyesi Korkmaz, tüp bebek tedavisinde Türkiye’nin yüksek başarı oranları sağlaması nedeniyle yurtdışından birçok hastanın ülkemizi tercih ettiğini belirterek şunları söyledi:

Gelişen teknoloji ve laboratuvar koşullarının iyileşmesi ile birlikte tüp bebek tedavisinde ciddi aşama kaydedilmiştir. Tüp bebek tedavisini yapan doktorların da bu işlem ile ilgili bilgisi yıllar geçtikçe artmış ve sonuç olarak tüp bebek tedavisinde ciddi başarı oranları sağlanmıştır. Ülkemiz tüp bebek tedavisinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alır. Ülkemizdeki tüp bebek merkezlerine, yurt dışından ABD gibi gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere pek çok farklı ülkeden çift tedavi için gelir. Tüp bebek merkezlerindeki yüksek başarı oranı ve uygun maliyetler, çiftlerin bu kararı almasında etkilidir. Alanında deneyimli sağlık çalışanları ile yürütülen bu işlem sayesinde çocuk sahibi olmayı arzulayan çok sayıdaki çift hayallerine kavuşabilir.


Tüp Bebekte anne yaşı başarıyı etkiler

“Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin başında anne adayının yaşı gelir. Kadınların genç olduğu işlemlerde başarı oranı daha yüksektir. Annenin yaşı ilerledikçe başarılı gebelik oranı azalır. Farklı merkezlere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte 35 yaş altı anne adaylarında başarı şansı %68-70 arasındadır. 42 yaşından büyük kadınlarda başarılı gebelik oranları %10’lara kadar gerilemektedir. İşlem için anne adayından elde edilecek yumurtanın sayısı ve kalitesi de yaşla birlikte düşüş gösterir.


Anne yaşının yanı sıra yumurta ve sperm kalitesi, varsa önceki hamilelik durumları, ovaryan stimülasyon protokolünün doğru uygulanması, rahmin gebelik için uygunluk durumu gibi pek çok faktör de tedavi başarısını etkiler. Tüp bebek tedavisinde hekim görüşü önemlidir. Bu nedenle kesin bir başarı oranı vermek zor olduğu için annenin o anki durumun muayene ile gözlenmesi gerekebilir.”


Tüp Bebek tedavisinde ikiz ya da üçüz bebek sahibi olmak mümkün mü?

Dr. Öğr. Üyesi Korkmaz, tüp bebek tedavisinin sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için genellikle tekil gebeliğin hedeflendiğini belirtti.

“Embriyo transferi, tüp bebek tedavisinin önemli bir aşamasıdır. Sperm ve yumurtaların laboratuvar ortamında yapay olarak döllenmesinden sonra birden fazla embriyo elde edilir. Bu embriyolardan çeşitli parametreler göz önünde bulundurularak en kaliteli olanı seçilir ve anne rahmine yerleştirilir. Embriyonun rahme sorunsuz bir şekilde tutunmasıyla da başarılı bir gebelik sağlanmış olur.


Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen ana unsurlardan biri embriyo transferidir. Anne rahmine birden fazla embriyo nakledilmesi gebelik şansını artırırken çoğul gebelik dediğimiz ikiz, üçüz gebelik ihtimalini de artırmış olur. Çoğul gebelik, tüp bebek tedavisinde doktorlar tarafından çok da istenen bir durum değildir. Çünkü çoğul gebelik; erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde amaçlanan, hastanın tekli gebelik yaşamasıdır.


Ülkemizdeki Tüp Bebek Yönetmeliği’nin, anne rahmine nakledilecek embriyo sayısına sınırlandırma getirdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Düzgün korkmaz; tüp bebek merkezlerinin bu yönetmelik doğrultusunda hareket ettiğini ifade etti. Yönetmeliğe göre 35 yaşından genç kadınlarda 1. ve 2. uygulamada sadece bir embriyo transfer edilebilirken 3. denemede ise bu sayısı ikidir. 35 yaş üzeri kadınlarda gebelik şansı daha düşük olduğundan ilk denemeden itibaren iki embriyo nakledilebilir.”

Oluşturma: 22.02.2021 12:00
Son Güncelleme: 22.02.2021 09:58
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu