KURUMSAL HABERLER


+A A-

Şekere veda

20 yıldır şeker hastalığı ile mücadele eden ve vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan Raziye Özsüslü, gastrik bypass ameliyatı ile şeker hastalığına veda etti


Şekere veda

İzmir’de yaşayan 53 yaşındaki Raziye Özsüslü, 20 yıldır Tip 2 diyabet ile mücadele ediyordu. İnsülin kullanmasına rağmen şekeri bir türlü düşmeyen 91 kilo ağırlığındaki hasta, uygulanan gastrik bypass ameliyatı ile şekerinden kurtuldu. Vücut kitle indeksi ılımlı yükseklikte olan ve şeker hastalığı olmayan hastalara tüp mide ameliyatının uygulandığını, yüksek doz insülin kullanan ve buna rağmen şekeri  düşmeyen hastalarda ise gastrik bypass ameliyatının tercih edildiğini ifade eden Medicana International İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol, “Raziye Hanım, kilo kaybıyla birlikte ve ameliyata bağlı hormonal değişiklikler sayesinde şeker hastalığından kurtulacak” dedi.

Dünyada her 10 saniyede bir kişi şeker hastalığına bağlı organ hasarı yüzünden hayatını kaybederken, obez hastalar arasında şeker hastalığı görülme oranı ise azımsanmayacak kadar fazla. Tip 2 şeker hastalığı olan yüksek kilolu kişilerin, şeker hastalığını yenmesindeki en etkili yöntem ise cerrahi olarak öne çıkıyor. Hayatının tüm döneminde kilolu bir kişi olduğunu söyleyen 53 yaşındaki Raziye Özsüslü, 20 yıldır şeker hastalığı ile mücadele ettiğini ifade ederek, “çok rahatsızlık vermeye başlamıştı. İnsülin tedavisi görmeme rağmen şekerim bir türlü düşmüyordu. Hemen her gün hastaneye gidip gelmekten yorulmuştum. Sonrasında ameliyatla şeker hastalığından kurtulabileceğimi duyduğumda bir dakika bile tereddüt etmedim” dedi.

Vücut Kitle İndeksi 35'in Üzerindeydi

Sadece şeker hastalığı olan kişilerin gastrik bypass ameliyatı yapılmadığını bu ameliyatın uygulanabilmesi için vücut kitle indeksinin de belli bir rakamın üzerinde olması gerektiğini belirten Medicana International İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol, “Raziye Hanım’ın vücut kitle indeksi 35’in üzerindeydi  ve Tip 2 diyabeti vardı. Ayrıca 91 kiloydu. Hastamız, vücut kitle indeksinin yüksek olması nedeniyle ve insülin kullanmasına rağmen kontrolsüz şekeri olduğu için ameliyat için gerekli şartları taşıyordu” dedi.

Yüzde 85 Oranında Şeker Hastalığı Bitiyor

Her hastaya aynı ameliyat tekniğinin uygulanmadığının altını çizen Doç. Dr. Varlık Erol, “Hastaya uygun tedavi yöntemini belirlemek çok önemli. Vücut kitle indeksi ılımlı yükseklikte olan, şeker hastalığı olmayan ve hareket kabiliyetinde kısıtlama olmayan kişilerde tüp mide ameliyatını tercih ediyoruz. Raziye Hanım gibi yüksek doz insülin kullanan ve buna rağmen şekeri düşmeyen hastalarda gastrik bypass ameliyatını daha çok tercih ediyoruz çünkü gastrik bypass ameliyatından sonra şeker hastalarının bu ameliyatlardan fayda görme oranı tüp mideye oranla daha fazla. Hastamız, kilo kaybıyla birlikte ve ameliyata bağlı hormonal değişiklikler sayesinde yüzde 85 oranında şeker hastalığından kurtulacak. Hastamızın vücut kitle indeksinin 25’in altına düşmesini ve bir yıla kalmadan 60 kiloya düşmesini bekliyoruz” diye konuştu.


Prof. Dr.
Varlık Erol
Genel Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 26.02.2021 12:00
Son Güncelleme: 02.07.2024 02:11
Oluşturan: Varlık Erol