KURUMSAL HABERLER


+A A-

Tüp Bebek Süreci ve Başarı Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Tüp bebek, 1 senelik korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa çiftlerin iyi donanımlı bir tüp bebek ünitesine başvurmaları ile başlayan tedavi sürecidir. Medicana Avcılar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Algül Anıl Yılanlıoğlu tüp bebek süreci ve başarı oranını etkileyen faktörler hakkında konuştu.


Tüp Bebek Süreci ve Başarı Oranını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Tüp Bebek İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Dr. Algül Anıl Yılanlıoğlu, ‘’ 35 yaş altı bayanlarda 1 senelik korunmasız ilişki, 35 yaş sonrası 6 aylık korunmasız ilişki, 40 yaş sonrası da 3 aylık bir deneme süreci sonrası bebek oluşmuyorsa çiftlerin bir tüp bebek merkezine tüp bebek tedavisini başlatmak üzere başvurmalarını istiyoruz. Tedavide adetin 2. veya 3. günü anne adayında bakılan bazı kan tetkileri, hsg filmi,geçirdiği operasyonların epikrizleri ve yaptırdığı tüm tetkik sonuçları eş zamanlı da baba adayının spermiogramı değerlendirilip tüp bebek tedavi sürecine başlanmaktadır. Bunun için insulin iğnesi uçlu iğnelerle subkutan göbek etrafına yapılan zararsız hormon içeren iğneler yapılmaktadır. Bu süreç döneminde hasta 3 ila 5 gün aralarla folikulometri dediğimiz foliküllerin büyüme sürecini takip ettiğimiz ultrason kontrollerine gelmektedir. En büyük folikül ya da foliküller yaklaşık olarak 20mm çapa ulaştığında hastaya çatlatma iğnesini yaptırmaktayız. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra da opu(oosit pick up)işlemi dediğimiz anestezili işlemi uygulayarak büyüttüğümüz oositleri vücut dışına alıyoruz. Eş zamanlı baba adayı da sperm vererek laboratuvar ortamında oosit ve spermleri birleştirip bebeğin ilk hücresi olan embrioyu oluşturmaktayız. Bundan sonra embrioyu 5. güne kadar büyütüp uyguladığımız endometrial hazırlık işlemi sonrası embriomuzu bu sefer anne adayını uyutmadan ultrason kontrolü altında anne adayımıza transfer ediyoruz. ‘’ dedi.

Anne Adayının Hayat Kalitesi Önemli Faktördür

Tüp bebek başarısını arttırmak amacıyla , öncelikle anne adayının hayat kalitesi ve düzenini sağlamak önem taşımaktadır diye kaydeden Dr. Yılanlıoğlu şu konulara dikkat çekti: ‘’  Bunun için düzenli uyku, düzenli beslenme, düzenli spor, minimum çay, kahve ve alkolsüz ,sigarasız hayat aşılanmalı anne adayına. ikinci sırada stresten uzak bir hayat tarzı edinilmelidir. Tüp bebek sürecinde başarıyı etkileyen en önemli faktör anne yaşıdır. Annenin yaşı ilerledikçe doğuştan olan oosit sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Örneğin 30 yaşlarındaki bayanın tüp bebek başarısı %60'larda iken , 40lı yaşlarda bu oran %20'lere düşmektedir. Tüp bebek için beklenen ve bebek sahibi olmak için denenen zaman da önemli. 2 sene bebek sahibi olamamış bir çift ile 10 sene bebek sahibi olamamış çiftin tüp bebekteki başarı oranı da farklıdır. Yine annede çikolata kisti dediğimiz endometriozis varlığı da tüp bebek başarısını olumsuz etkilemektedir.  Endometriozis cerrahisi over rezervini düşürmekte ve varlığı oluşan embrionun rahme tutunmasını engelleyebilmektedir. Baba adayının spermlerinde sayı, hareketlilik ve morfoloji dediğimiz yapısal olumsuzlukların olması da tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemektedir.’’ diye ifade etti.

Op. Dr.
Algül Anıl Yılanlıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 30.03.2021 12:00
Son Güncelleme: 30.03.2021 01:08
Oluşturan: Algül Anıl Yılanlıoğlu