KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ramazan Ayında Susuzluğu Giderecek Besinleri TüketilmeliRamazan Ayında Susuzluğu Giderecek Besinleri Tüketilmeli

Genellikle Ramazan aylarında karşılaşılan yetersiz su tüketimi; mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, tansiyon düşüklüğü ve daha birçok olumsuzluğa davetiye çıkarıyor. Bu olumsuzlukları yaşamamak için su tüketimine özen göstermelisiniz. Medicana Avcılar Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Havva Kılınç ramazan ayında susuzluğu giderecek besinler hakkında bilgi verdi.

Meyve Mutlaka Menüye Eklenmeli

Dyt. Havva Kılınç'a göre:

Salatalık ( %96 oranında su ) salatalık, günlük beslenmenize dahil edilebilecek başka bir sağlıklı ve su deposu sebzedir. Aynı zamanda yüksek su oranı ve düşük kalorisiyle açlık hissini bastırmada birebirdir.

Marul:( %96 ORANINDA SU) Bir fincan (72 gram) marul, 1 gram diyet posasına ek olarak çeyrek fincan (59 ml) su sağlamaktadır.

Kabak:  Yüzde 95 su oranı vardır ve vücut için harika bir su kaynağıdır. Ama pişirildiğinde su içeriğinin bir kısmını kaybeder.

Domates: likopen zengini domates su oranı yüksek olan sebzelerden biridir. Yüzde 94 oranında su içeriğine sahiptir.

Çilek :Ağırlığının yaklaşık % 91’i sudan geldiğinden, çilek tüketmek su alımınıza katkıda bulunacaktır. Ayrıca çilek bol miktarda lif, hastalıklarla savaşan antioksidanlar ve c vitamini, folat ve manganez dahil vitamin ve mineraller sağlamaktadır.

Karpuz:1 fincan (154 gram) karpuz, yarım fincandan (118 ml) fazla suya ve buna ek olarak diyet posasına, c vitamini, a vitamini ve magnezyuma sahiptir.

Turunçgiller: portakal( %95),  limon (%90) , greyfurt(%91) . Oranında su içererek susama hissini önleme yardımcı olurlar.

Ananas:  yüzde 87 oranında su içeriğine sahiptir. Antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin yanında, ananas bromelain enzimi bakımından da zengindir. Bromelain kanser hücreleri ile savaştığı ve yeni kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Gün boyu Susamamak İçin Sahurda Neler Tüketmeliyiz?

Sadece iftar da değil. İftar ve sahur arasına yayarak yavaş yavaş ve yudum yudum şekilde kişinin ağırlığına bağlı olarak minimum 2 litre tüketilmeli diye kaydeden Dyt. Havva Kılınç  şu konulara dikkat çekti: ‘’  Minimum 2 litre su tüketilmeli. Bir seferde fazla miktarda içmek yerine suyu zamana yayarak tüketin. Çay ve kahve tüketimi kısıtlanmalı. Fazla kafein alımı daha fazla susamanıza sebep olacaktır. Besinlere eklenilen tuz miktarını sınırlayın. Aşırı yağlı ve baharatlı yemek tüketiminden kaçının. Pişirme yöntemi olarak kızartma yerine ızgara, fırında, soteleme, buğulama yöntemlerini tercih edin

 İftar ve sahurda yeterli miktarda sebze ve meyve tükettiğinizden emin olun. Asitli içecekler veya meyve sularını tüketmek daha fazla susuzluk çekmenize neden olabilir. Bunun yerine ramazan ayı boyunca su ve maden suyuna yönelin.’’

Oluşturma: 28.04.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.03.2024 02:52
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu