KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hollandalı Hasta Medicana'da Şifa Buldu

Hollanda’da yanlış tedavi yüzünden yürüyemez hale gelen Hürsev Sevinç, Medicana Nörolojik Bilimler Omurga ve Ortopedi Merkezi’nde yapılan operasyonla ayağa kalktı.


Hollandalı Hasta Medicana'da Şifa Buldu

Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşı Hürsev Sevinç’in belinde disk kayması olduğu için Hollanda’daki bir klinikte ameliyat oldu ve Hollanda’daki doktorların yanlış tedavisi sonucu yürüyemez hale geldi. Hollanda’da hiçbir hastanede şifa bulamayan Sevinç, Türkiye’de nadir yapılan ve yeni başlanmış bir teknik olan ciltten direkt vida yardımıyla kemiklerin birbirine bağlanması tekniği ile Medicana Nörolojik Bilimler Omurga ve Ortopedi Merkezi’nden yürüyerek taburcu oldu.

Ameliyatı olan Hürsev Sevinç yaşadıklarıyla ilgili; “Hollanda’da ameliyat olduktan sonra sağ dizimde bir uyuşma başladı ve bu yüzden oturamaz, yürüyemez olmuştum. Hiçbir iş yapamıyordum. Hiçbir şey taşıyamıyordum, çok acı çekiyordum ve psikolojim bozulmuştu. Hollanda’da doktora gittiğimde hiçbir şeyim olmadığını söyleyip beni geri gönderiyorlardı. Orada hep doktorların yanlış yönlendirmelerine maruz kaldım. Medicana’da ameliyat olduktan sonra kendimi çok iyi hissediyorum. Bulunduğum şehirde benden daha kötü durumda olan arkadaşlarım da var. Ben onlara bir örnek olacağım ve tavsiyede bulunacağım.” şeklinde konuştu.

Ameliyatı yapan Medicana Nörolojik Bilimler Omurga ve Ortopedi Merkezi’nden Op. Dr. Soner Büyükkınacı ise; “Hasta bize daha önce ameliyat olmuş bir şekilde geldi. Hollanda’da geçirdiği ameliyattan sonra sıkıntıları geçmemiş, hatta daha da artmış ve günlük hayatını yaşamakta zorlanan bir hasta konumundaydı. Geldiğinde ciddi şikayetleri vardı. Hatta bizimle konuşurken el kasılmaları yaşıyordu, hareketlerinde ciddi zorlanmalar vardı. Yaptığımız incelemeler sonucunda belinde kayma oluştuğunu saptadık. Aynı zamanda diğer ameliyatla fıtığın yeterince alınmadığını ve bu yüzden bacak ağrılarının hiç geçmediğini saptadık. Tabii ki sadece fıtık ameliyatı bu durumda yeterli değildi. Yapılması gereken bir stabilizasyon yani bel kemiklerinin birbirine bağlanması ameliyatı gerekliydi. Bunun için de dünyada uygulanan birçok teknik var. Fakat şu an İstanbul’da çok nadir uygulanan yeni başlanmış bir teknik olan ciltten direkt vida yardımıyla kemiklerin birbirine bağlanması tekniğini hasta üzerinde kullandık. Bizim yaptığımız bu ameliyat, İstanbul’da beşinci vakaydı. Yani çok nadir yapılan bir işlem. Hasta şuan çok iyi gündelik işlerinin tümünü yapabilecek durumda” dedi.

Fıtık veya Bel Kayması ameliyatı olacak kişiler çok dikkat etmeli!

Nörolojik Bilimler Omurga ve Ortopedi Merkezi’nden Op. Dr. Soner Büyükkınacı bu tarz ameliyatları olacak kişileri de uyararak şunları söyledi; “ Öncelikle ameliyatı gerçekleştirecek doktorun yeterli teknik bilgi ve tecrübeye sahip olması lazım, daha sonra teknolojik omurga cerrahisine uygun ileri düzey görüntüleme cihazları ve ona uygun ameliyat aletlerinin olması gereklidir. Seçtiğiniz merkezin omurga cerrahisi üzerine özel olması, hastalara sunulacak tedavi alternatiflerini ve tedavinin başarısını arttıracaktır.”

Oluşturma: 23.08.2012 12:00
Son Güncelleme: 16.07.2017 01:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu