KURUMSAL HABERLER


+A A-

Obeziteden kurtulmak birçok hastalığın önüne geçiyor

Dünya Obezite Gününde açıklamalarda bulunan Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Ekici, obezitenin birçok hayati tehlikeye sahip hastalığa yol açtığını ve obezite tedavisi sonrası bu hastalıkların yaklaşık yüzde 90’ının tedavi edildiğini belirtti. Peki, obezitenin yol açtığı ölümcül hastalıklar neler? Kimler obezite tedavisi olmalı? Obezitenin tedavisi nasıl yapılmakta?


Obeziteden kurtulmak birçok hastalığın önüne geçiyor


“Kansere, kısırlığa ve kalp hastalıklarına sebep oluyor”

Doç. Dr. Uğur Ekici, obezitenin sanıldığından daha ciddi sonuçlar doğurduğunu söyleyerek bu konuda şunları belirtti:

“Obezitenin kendisi zaten bir hastalık. Tabii yanında birçok rahatsızlığa ya da ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Hipertansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kolesterol, kalp hastalıkları, uyku apnesi, solunum sıkıntıları, diz ağrıları, bel ağrıları, kas - eklem ağrıları, migren, kısırlık; meme, bağırsak, yumurtalık kanserleri gibi kanserler obezite nedeniyle ortaya çıkar. Obezitenin kendisi ve yan hastalıkları ölümcül sorunlara yol açmaktadır.”


“Obezite tedavisi sonrası birçok hastalık son buluyor”

Obezite ameliyatlarının tüm türlerini göz önüne aldığımızda yaklaşık başarı şansı birbirine yakın. Ameliyat sonrası hipertansiyon ve diyabeti tamamen atlatan hastaların oranı yaklaşık %70 civarında. İnsülin iğnesi kullanırken hap ile tedaviye dönen hastaların oranı da oldukça fazla. Tüp mide ameliyatı toplamda diyabeti ve hipertansiyonu %90 oranında engellemektedir.


Diz ağrıları, kolesterol yüksekliği kilo vermeye bağlı olarak ameliyat sonrası devam etmemektedir. Kalp hastalıkları da şekerin, tansiyonun ve kolesterolün azalmasına bağlı olarak azalmaktadır. Böbrek hastalıkları, şeker hastalığının ortadan kalkmasına bağlı olarak ciddi oranda azalmaktadır. Uyku apnesi sendromu olan hastaların ameliyat sonrası bu hastalıklarını tamamen atlattıklarını gördük. Tüm hastalıklara bakıldığında başarı şansı %80’in üzerinde. Yani obezitenin cerrahi tedavisiyle birlikte obezitenin sebebiyet verdiği hastalıklar büyük oranda ortadan kalkmaktadır.


Obezite tedavisinde en sık kullanılan yöntemler nelerdir?

“Obezitenin birçok tedavisi vardır. Cerrahi tedaviler ve endoskopik işlemler en sık kullanılan yöntemlerdir. Hastaların obezlik derecesini ve vücutlarının kilo durumunu belirleyebilmek için kullanılan vücut kitle endeksi kriterine göre cerrahi ya da endoskopik işleme karar verilir.

Bu değerlere göre vücut kitle endeksini 20-25 arası normal, 25-30 arası fazla kilolu, 30-35 arası obez, 35 ve üzeri ise morbid obez olarak değerlendiriyoruz.

Vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan ve obezite ile birlikte herhangi bir yandaş hastalığı olan ya da hiçbir yan hastalığı olmaksızın vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan hastalarımıza cerrahi tedavi uygulamayı uygun görüyoruz. Bu endeksin altında kalan fazla kilolu hastalarımıza ise cerrahi olmayan, endoskopik yöntemlerle müdahale ediyoruz.


“En çok tüp mide tercih ediliyor”

“Cerrahiye uygun hastalar için birçok yöntem var. En çok tercih edileni ise tüp mide. Sadece biz değil tüm dünyadaki cerrahların yaklaşık %75’i ilk yöntem olarak tüp mide ameliyatı yapmaktadır. Çünkü tüp mide ameliyatının kendine özgü ciddi avantajları vardır. Hasta açısından daha tolere edilebilir bir yöntemdir. Mide bağırsak sisteminin normal işleyişini, akış sistemini bozmamaktadır. Vücut için gerekli olan bir takım vitaminlerin ve minerallerin emilimini engellememektedir. Bu nedenle vücut kitle endeksi uygun hastalarda ilk olarak bu yöntemi tercih etmekteyiz.”


Mide balonu tedavisi nedir?

“Endoskopik yöntemlerin içerisinde en çok uygulananlar ise mide balonu ve mide botoksudur. Mide balonu 15-20 dakikada uygulanan bir işlemdir. Hafif bir anestezi ile endoskopi yardımıyla mide içerisine bir balon gönderilerek şişirilir ve midenin hacmi küçültülmektedir. Bu sayede daha az yemeyi ve hastaların bu süreç içerisinde kilo vermesini sağlar. Bu yöntemin etkisi 6 ay sürmektedir. 1 yıllık olan balonlar da var. Bir yıllık balonlar tekrar şişirilmeye müsait olduğu için 6’ncı ayın sonunda tekrar bir şişirme yapılabilmekte, yeni bir balon takılmasına ihtiyaç kalmamaktadır.


Mide botoksu nedir?

“Mide botoksunda ise midenin belirli bölgelerine mide kaslarının çalışmasını engelleyen ilaç uygulanır. Bu ilaç midenin kasılıp içerisindeki içeriği bağırsaklara aktarmasını sağlayan kasları gevşetmektedir. Bu sayede midenin içindeki besinler daha uzun süre kalarak vücutta iştah hissini azaltır ve tokluk hissi verir. Kasların gevşemesi, Kişinin yemek sıklığı ve yeme miktarı azalacaktır. Dolayısıyla midenin boşalma süresi uzadığı için hasta daha az acıkmaktadır. Kozmetik amaçlı yapılan botoksla aynı ilaçtır.”

Oluşturma: 01.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 06.12.2021 03:39
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu