KURUMSAL HABERLER


+A A-

Miyop ve Astigmat Nedir ve Tedavileri Nelerdir?

Gözler, çevremizdeki nesneleri görmemizi sağlayan en önemli organlardan biridir. Bazen odaklanma sorunu, netlik kaybı ya da bulanık görme gibi problemler yaşanabilir. Bu sorunlar arasında en çok bilinen miyop ve astigmat hakkında merak edilenleri Medicana Avcılar Hastanesi Göz Hastalıkları Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa cevapladı.


Miyop ve Astigmat Nedir ve Tedavileri Nelerdir?

Miyop ve Astigmat Nedir?

Miyop ya da miyopi, uzak mesafedeki nesnelerin net olarak görülemediği, odaklanmada sıkıntı yaşama durumu olarak tanımlanabilir. Astigmat ise hem uzağı hem de yakını görmede yaşanan sıkıntıya verilen isimdir. Miyopiye sahip hastalar yakın mesafeleri rahat görebilirken, astigmatizmada yakındaki nesneler de bulanık görülür. Her iki rahatsızlık da ışığın göze girerken oluşan kırılma sorunundan kaynaklanır. Düşük dereceli miyop ve astigmat fark edilmeyebilir. Bu yüzden gözün parçaları ve davranışlarının incelenmesi için göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenli göz taraması yapılmalıdır. Miyopun daha fazla görüldüğünü belirten Medicana Avcılar Hastanesi Göz Hastalıkları Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, ‘’Her iki rahatsızlık da çok yaygın olarak görülebilmektedir. Miyop ve astigmat gözün kornea ya da iç tabakasında bulunan anomalilere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Miyop genellikle genetik faktörlere bağlı, doğuştan olabileceği gibi sonradan telefon, tablet ekranı gibi göz yoran cihazların fazla kullanımına bağlı da olabilir. Astigmat ise genellikle doğuştan gelmekte birlikte bazı göz hastalıkları, yaralanma gibi olaylar sonucu sonradan da oluşabilmektedir.’’ dedi.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyopiye sahip bireyler genellikle uzaktaki cisimleri bulanık görürler. Miyop belirtisine örnek olarak; otobüs numaralarını, uzaktaki yazıları ya da küçük cisimleri ayırt edememek verilebilir. Tabelaları okurken zorlanma yaşayabilirler veya okuyamayabilirler. Kitap okurken ya da telefona bakarken göze çok yakın tutarak bakmak zorunda kalabilirler. Bunların dışında Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, “Hastalar, gece araba kullanırken görme zorluğu yaşayabilirler. Yazıları okurken gözlerini kısmak zorunda kalabilirler. Gözlerini sürekli ovalama ihtiyacı duyabilirler. Göz kısmaya ve ovalamaya bağlı baş ağrısı sorunu çekebilir ve günlük yaşamda zorluk yaşayabilirler.’’ ifadelerini kullandı.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmatın birçok çeşidi olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, ‘’Astigmat sorunu yaşayan bireyler genel bir görme sorunu yaşarlar. Yakın ve uzak farketmeden bulanık görme sorunuyla baş başa kalırlar. Gece ışıkları netleyememe, bulanık görme ve odaklanma sorunu yaşarlar. Gözlerde kayma ve göz yorgunluğu, buna bağlı baş ağrısı sorunu yaşayabilirler.’’ dedi. Ayrıca astigmat genellikle doğumdan itibaren olduğu için çocuklarda belirtilerin takip edilmesinin önemli olduğunu ekledi. Özellikle ilkokul çağlarında astigmat sıkıntısı yaşayan çocuklar daha küçük yaşlarda da belirti gösterebilir. Çok sık göz kırpma, televizyona yakın oturma ve göz ovalama gibi davranışlar çocuklarda görüldüğü zaman hemen bir göz hastalıkları doktoruna başvurulması gerektiğini vurguladı.

Miyop ve Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyop ve astigmat için benzer tanı yöntemleri kullanılır. Görme şikayetleri yaşayan bireyler için göz muayenesi yapıldıktan sonra hastalığının tanısı konulabilir. Tanı konulduktan sonra miyop ve astigmat için bazı tedavi yöntemlerinin olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, ‘’Miyop ve astigmatın derecesine göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Genellikle oluşan görme sorunlarının önüne geçmek için gözlük ya da lens kullanılmaktadır. Gözlük veya lens miyopi ve astigmatın numarasını düşürmemekle birlikte ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Çok küçük derecelerde olan miyop ve astigmat için gözlük veya lens kullanımına gerek duyulmayabilir. Bireylerin yaşam kalitesinin çok düştüğü durumlarda bazı cerrahi operasyonlar da uygulanabilir. Gerekli görüldüğü takdirde lazer göz ameliyatı yapılabilir. Bunun haricinde miyop ve astigmata yol açan korneadaki hataları düzeltmek için korneaya yönelik bazı cerrahi girişimler de uygulanabilir.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Dr. Öğr. Üyesi
Mustafa Apa
Göz Hastalıkları
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 07.10.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.10.2021 06:24
Oluşturan: Mustafa Apa