KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sonbaharda Göz Hastalıklarına Dikkat

Yaprakların yavaşça dökülmeye başladığı, yazın sıcaklığının giderek kendini gizlemeye başladığı sonbahar mevsiminde özellikle gözlerde çeşitli sorunlar oluşabildiğini ifade eden Medicana Avcılar Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, özellikle gözde kızarıklık, sulanma, kaşıntı ve yanma, görme bozukluğu ya da kuruluk gibi şikayetlerin sıklıkla görüldüğüne dikkat çekti.


Sonbaharda Göz Hastalıklarına Dikkat

Mevsim Geçişleri Alerjik Hastalıkları Tetikliyor

Medicana Avcılar Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, “Sonbaharda, özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı bugünlerde havada uçuşan polen ve hava değişimi alerjik hastalıkları tetikliyor.” dedi. Sonbahar aylarında sık görülen alerjik konjonktivit, gözün sık görülen bir hastalığıdır. Gözlerde kaşınma, sulanma, yanma, batma, kızarıklık gibi şikayetlerin görüldüğü alerjik konjonktivitte göz kapaklarında şişme de görülebilmektedir. Alerjik konjonktivite ek olarak burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma ve kaşıntı gibi mevsimsel alerjik rinit belirtileri de oluşabilmektedir. Bu durumda soğuk uygulamanın gözde rahatlama sağlayabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, alerjik durumlarda alerjen maddenin uzaklaştırılmadığı müddetçe tam iyileşmenin görülemeyeceğine dikkat çekti. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, “Alerjen ortadan kaldırıldıktan sonra hastaların kaşıntı, yanma, batma gibi şikayetlerini gidermesi için semptoma yönelik ilaç tedavisi kullanılmaktadır.” dedi ve şöyle devam etti: “Mevsim geçişlerinde alerjiye sebep olan etkeni ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmuyor, bu yüzden semptom giderici tedavilerin uygulanması gerekiyor. Gözlerde kaşıntıyı gideren bu ilaçların kullanılmaması durumunda hastaların gözlerini kaşıması sonucu ciddi göz hastalıkları oluşabiliyor. Görme kaybına kadar gidebilen bu durumu önlemek adına hastaların verilen tedaviye ve önerilere mutlaka uymaları gerekiyor.”

Hava Değişimi Viral Göz Hastalıklarına Neden Olabilir

Sonbahar mevsiminde hava değişimi sonucu soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi virüs yoluyla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Adenovirüs enfeksiyonu oluşan hastalarda genellikle soğuk algınlığı benzeri semptomlar görülmektedir. Adenovirüs enfeksiyonunun gözde ciddi enfeksiyonlara neden olabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, bu enfeksiyonun kalıcı görme rahatsızlıklarına neden olabileceğini ifade etti. Adenoviral konjonktivit adı verilen bu durumda hastalarda gözü açamayacak kadar çapak oluşumu şikayetinin ilk belirti olabileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, bu enfeksiyonun oldukça hızlı yayıldığının altını çizdi. Adenoviral konjonktivitten korunmak için özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda dikkatli olunması, aile içinde özel eşyaların birlikte kullanılmaması gerekmektedir. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, “Adenoviral konjonktivit, puslu görme ve hatta görme bozukluğu gibi şikayetlere neden olabilmektedir, bu yüzden bu şikayetleri olan hastaların mutlaka en yakın göz hastalıkları uzmanına danışmaları gerekir.” diyerek uyarılarda bulundu.

Sonbaharda Kuru Göz Hastalığı

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, kuru göz hastalığının mevsim geçişlerinde en sık görülen göz hastalıklarından birisi olduğunu belirtti. Özellikle rüzgarlı ve kuru bölgelerde daha sık görülen göz kuruluğu, telefon ve bilgisayar ekranlarına sık bakılması sonucunda da oluşabilmektedir. Ekranlarda ışık filtrelerinin kullanılması ya da ışık ayarlarının yapılması kısmen kuru göze karşı koruma sağlarken ekrana odaklanma durumunda göz kırpma refleksinin fark edilmeksizin daha az çalışması sonucu kuru göz oluşmaktadır. Özellikle bilgisayar kullanarak çalışmak zorunda olan kişilerde kuru göz problemi daha sık görülmektedir. Gözde yanma, batma hissi ile birlikte gözleri açmada zorluk ve göz yorgunluğu gibi şikayetler görülebilmektedir. “Göz kuruluğu çok ciddi değilmiş gibi gözükse de görmede bulanıklık ve azalma sorunlarına yol açabilmektedir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, bu şikayetlerin oluşması durumunda mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına danışılması gerektiğini belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi
Mustafa Apa
Göz Hastalıkları
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 07.10.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.10.2021 06:23
Oluşturan: Mustafa Apa