KURUMSAL HABERLER


+A A-

Obeziteyi ‘Endoskopik’ Yöntemle Alt Edin

Hastamız, aynı gün taburcu olabilir veya bir gece kontrol amaçlı tutulabilir sonrasında ise günlük hayatına dönebilir.


Obeziteyi ‘Endoskopik’ Yöntemle Alt Edin

Medicana Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Çolak, ameliyatsız mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen endoskopik yöntemle obezite operasyonuna ilişkin merak edilenleri anlattı.

Öncelikle Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Tanım olarak obezite, kilo ve boy ile yapılan vücut kitle endeksi dediğimiz bir hesaplama yöntemi ile belirlenmektedir. Vücut kitle endeksinin 25’in üzeri olması kilolu, 30 ve üzeri olması ise obez olarak değerlendirilmektedir.

Obezitede öncelik, yaşam tarzı değişiklikleridir. Bunların başında diyet ve fiziksel aktivitenin artırılması gelmektedir. Ancak 6 aylık profesyonel bir desteğe rağmen yeterli kilo kaybının sağlanamaması durumunda alternatif tedaviler gündeme gelmektedir. Bunları özetleyecek olursak; endoskopik yöntemler ve cerrahi yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. Endoskopik yöntemler mide botoksu, mide balonu ve endoskopik mide küçültme işlemi olarak özetlenebilir. Cerrahi yöntemler ise muz mide ameliyatı olarak da isimlendirilen sleeve gastrektomi ve mide by pass ameliyatı olarak özetlenebilir. Son yıllarda dünyada bazı merkezlerde yapılmaya başlanan endoskopik yöntemle, yani ağızdan bir kamera yardımı ile mideye girilmek suretiyle yapılan bir işlemdir. Bir cerrahi değildir ve işlem sırasında karında herhangi bir kesi veya ameliyat izi olmaksızın baştan sonra endoskopik yöntemle yapılan bir işlemdir. Hasta anestezi altında uyutulurken, endoskopik özellikli cihazlar yardımı ile midenin içerisinden dikilerek mideyi küçültmeye ve mide hacmini azaltmaya yarayan bir yöntemdir.

Prof. Dr. Yaşar Çolak ‘’İşlem sonrası hasta aynı gün taburcu olabilmekte veya işleme bağlı olarak bir gece hastanede kontrol amacı tutulabilmektedir. Ertesi gün hastamız taburcu olmakta ve günlük hayatına dönebilmektedir. İşlemden beklenen yaklaşık yüzde 30’luk bir kilo kaybıdır. Örneğin 120 kiloluk bir insanda yaklaşık 35 kiloluk bir kayıpla 85 kiloya indirebilen bir yöntemdir.’’

Kimler Yaptırabilir?

  • 18 yaş üstü
  • Vücut kitle endeksi 30 ve üzeri olanlar
  • 6 aylık diyet ve egzersize rağmen ideal kiloya ulaşamayan kişilerde uygulanabilen bir yöntemdir.


Risk Azalıyor

Prof. Dr. Yaşar Çolak ‘’İşlem tamamen endoskopik bir yöntem olduğundan karında bir kesi olmayacak, aynı şekilde mide kesilip çıkartılmayacağı için de ameliyata bağlı dikiş yerinden karın içine kaçak gibi ameliyatın istenmeyen risklerinin olmadığı bir yöntemdir. Ayrıca ameliyattan farklı olarak hastalar hızla taburcu olabilmekte ve hızla gündelik işlerini yapar hale gelebilmektedirler.’’ dedi.


Hasta Şikayetleri Kısa Sürüyor

Bu işlem güvenli bir yöntem olarak kabul edilmekte olup, işlem sonrası birkaç gün mide ağrısı, yanma ve bulantı gibi şikâyetlere yol açabilmektedir. Bu şikâyetler bazı ilaç ve önerilerle yönetilebilmektedir. Yöntem, ameliyat olmadığı için ameliyatta karşılaşabilecek kanama, mide kaçağı gibi riskleri de barındırmamaktadır.

Yaklaşık 2 Hafta Yumuşak Gıdalar ile Beslenmelisiniz

Prof. Dr. Yaşar Çolak işlemden 8 saat sonra su içimine başlanabileceğini, ertesi gün yarı katı yumuşak gıdalara geçilebileceğini ve yaklaşık 2 hafta bu tarz yumuşak gıdalarla beslendikten sonra katı gıdalara geçilmesini öneriyor.

Prof. Dr.
Yaşar Çolak
Gastroenteroloji
MEDICANA ATAŞEHİR
Profili Gör
Oluşturma: 24.02.2022 12:00
Son Güncelleme: 27.04.2022 11:33
Oluşturan: Yaşar Çolak