KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bel Fıtığında Enjeksiyon (Nokta Atış) Tedavisi

Medicana Beylikdüzü Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı , bel fıtığı tedavisinde bir yöntem olan bel fıtığı nokta atış enjeksiyon tedavisi hakkında bilgi verdi.


Bel Fıtığında Enjeksiyon (Nokta Atış) Tedavisi

Bel fıtığı açısından hareketsiz yaşam tarzı, yanlış oturma, ağır iş yükü, az su tüketimi, aktif sigara içiciliği ve aşırı stresli bir iş ortamına sahip olmak tetikleyici durumlar oluşturabilmektedir. Genelde bel ve bacak ağrısı olarak başlayan bel fıtığı ağrısı; öksürmek, hapşırmak, ağır kaldırmak ile topuktan bele kadar yayılması ile kendini gösterir. Bel fıtığında, fıtığa bağlı sinir hasarı, idrar ve dışkı tutamama, ayaklarda yanma, batma ve üşüme gibi özel durumlar dışında ameliyatın düşünülemeyebileceğini ve enjeksiyon tedavisinin bir yöntem olabileceğini aktardı. Bel fıtığı tedavisinde enjeksiyon tedavisiyle birlikte fizik tedavi uygulamaları, davranış tedavi, manuel terapi uygulamaları ve egzersiz ile sonuç alabilmak mümkün olabilmektedir.

Bel Fıtığında Enjeksiyon (Nokta Atış) Tedavisi Nedir?

Bel ağrılarının sebepleri omurlar arasındaki disk adı verilen yapının; zorlanma, ağır kaldırma, yanlış oturma gibi problemler yüzünden sinir kanallarına doğru çıkıntı yapmasıdır. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisinde hasar gören ve ağrıya sebep olan sinir tespit edilir. Farklı şekillerde uygulanabilen enjeksiyon tedavisi, fıtık hangi seviyede ise doğrudan fıtık içine ya da bağlı olduğu sinir çevresine ince iğnelerle girilip tedavi edici ilaçlar enjekte edilir.

Bel fıtığı tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar steroid, ozon ve anestezik ilaçlardır. Uygulanan bu ilaçlar sinir ve fıtık etrafındaki iltihap, ödem ve yapışkanlıkları tedavi etmede kullanılır. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisinde transforaminal epidural enjeksiyonlar şunlardır:

• Transforaminal Epidural Enjeksiyonlar bel fığının çevresinde görülen iltihap ve ödemi tedavi etmek için yararlanılan bir uygulamadır. Transforaminal epidural enjeksiyonda sinir kökü basısına bağlı ağrının ortadan kaldırılması hedeflenir.

• Transforaminal epidural enjeksiyon yönteminde kullanılan ilacın dozu düşük seviyededir. Transforaminal epidural enjeksiyon uygun hastalarda tercih edilmektedir.

Bel Fıtığında Enjeksiyon Tedavisi Neden Uygulanır?

Enjeksiyon tedavisinin başarısız olabilen ameliyatlarda ve bir ayda üç keze kadar uygulanabildiğini belirtti:

“Bel fıtığında enjeksiyon tedavisi başarısız bel ameliyatlarında, iltihap ve ödem oluşumunda, omurilik kanalı daralmasında ve faset eklem rahatsızlıklarında uygulanır. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisi, uygulama yapıldıktan sonra hastaların genelinde ağrının kaybolması hedeflenir. Hastanın halsizlik, kas güçsüzlüğü, uyuşukluk gibi rahatsızlıklarında iyileşme kaydedilebilir. Bel fıtığı enjeksiyon tedavisi ile düzelme sağlanamayan hastalar için tedavi birkaç ay içinde 3 kez uygulanabilir. Hasta ağrısının geçmesi ile iyileşme sağlandığını düşünüp günlük rutinine hemen dönmemeli istirahat etmelidir.”

Bel Fıtığında Enjeksiyon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

“Bel fıtığı enjeksiyon tedavisi fıtık başlangıcı ve hatta ileri düzey fıtığı (patlamış, parça kopmuş ve kanalı daraltmış) olan hastalarda disk bölgesinde oluşan ödem ve iltihabı tedavi etmek, sinir kökü basısını azaltmak ve disk çevresindeki yangıyı ortadan kaldırma amacıyla uygulanır. Tedavinin önemli bir yan etkisi olmaması sebebi ile kullanımı yaygın olabilmektedir. Hastanın erken dönemde ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersize ek olarak enjeksiyon tedavisi tercih edilebilir. Böylelikle daha etkili bir sonuç alınabilmektedir.”

Bel Fıtığında Enjeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde epidural enjeksiyonların uygulama şekillerine göre 3 farklı yöntemle uygulanarak, belin direkt sinir kanalına, kuyruk sokumuna ya da belin orta kısmına uygulamanın yapılabilir.

• Bel fıtığı tedavisinde kuyruk sokumundan uygulanan epidural enjeksiyon, kuyruk sokumuna en yakın yerden kaudal blokaj utrasonografi ve ya radyolojik görüntüleme eşliğinde  yapılmaktadır.

• Bel ortasından yapılan epidural enjeksiyon, kanal daralması orta hat fıtıklarında kullanılan yöntemdir.

• Bel fıtığı tedavisinde direkt, sinir kanalına yapılan enjeksiyon epidural tedavilerde kullanılır ve nokta atış tedavisi olarak da adlandırılabilmektedir.

Bel fıtığında epidural enjeksiyonun, floroskopi cihazıyla müdahale edilecek bölgenin görüntülenmesiyle yapıldığını kaydetti. İşlem süresinin 15-20 dakika sürdüğünü, 3-4 saatlik bir dinlenme süresinden sonra hastanın taburcu edilebileceğini aktardı.”

Op. Dr.
Levent Aydın
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 07.12.2023 12:00
Son Güncelleme: 07.05.2024 03:14
Oluşturan: Levent Aydın