KURUMSAL HABERLER


+A A-

Aşıyla Önlenebilen Tek Kanser

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim ağzı kanseri, basit yöntemlerle önlenebiliyor. Düzenli olarak yaptırılacak jinekolojik muayeneler ve PAP smear testiyle birlikte bu kanser türü erken tanınabiliyor. Bunun yanında rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilen tek kanser türü olarak biliniyor.


Aşıyla Önlenebilen Tek Kanser


Ülkemize yeni gelen 9’lu aşı ile sadece rahim ağzı kanserinden değil,  genital siğil, vulva, vajina ve anüs kanserlerine karşı da korunabiliyor. Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Soner Pul, HPV’ye karşı geliştirilen 9’lu aşı hakkında bilgi verdi.

HPV, en sık cinsel yolla bulaşan ve oldukça yaygın görülen bir enfeksiyondur. Cinsel hayatı aktif insanların hayatları boyunca yüzde 50 ihtimalle HPV’ye yakalanacağı ve enfekte olan kadınların rahim ağzı kanseriyle karşılaşabileceği bilinmektedir.  HPV’den aşılanarak da korunulmaktadır.  Aşı ile özellikle HPV HPV bulaşması olmadan korumaya başlayarak rahim ağzı ve diğer HPV’ye bağlı kanserler ve öncü lezyonların oranını azaltma hedeflenmiştir. Bu amaçla üç aşı tipi geliştirilmiştir. Bunlardan sonuncusu olan 9’lu aşının ülkemize de geldiği bilinmektedir.

Erkeklere de Uygulanabiliyor

HPV aşısı; HPV’nin, 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 tiplerine karşı geliştirilmiş bir aşıdır ve kas içine uygulanır. İçerisinde virüse ait yüksek düzeyde saflaştırılmış, enfeksiyöz olmayan proteinler vardır. Yani canlı aşı değildir ve aşıdan enfeksiyon kapılmaz. Yeni 9’lu aşı, 9 yaşından büyük çocuklara ve yetişkinlere yönelik bir aşıdır. Aşı sadece rahim ağzı kanserinden korumakla kalmaz, genital siğil, vulva, vajina ve anüs kanserlerine karşı da koruyucudur. Zaten bu kanserlerin hepsi HPV ile ilişkilidir ve hem bulaştırıcılığın azalması hem de penis bölgesi siğil ve anüs kanserinden koruyucu etkisi sebebi ile erkeklere de uygulanabilir.

HPV’ye Bağlı Hastalık Geçirmek Aşıya Engel Değil

Ancak, bu aşı HPV ile ilişkili hastalıkların tedavisinde kullanılmaz. 9’lu aşıda bulunan HPV tiplerinden herhangi biriyle ilişkili kronik enfeksiyonu veya hastalığı halihazırda mevcut olan kişilerde herhangi bir etki göstermez. Bununla birlikte daha önceden HPV ile enfekte olmuş veya olmamış kişiler, 9’lu aşıda bulunan diğer HPV tipleriyle ilişkili hastalıklara karşı da korunma sağlayabilir. Kısacası daha önce HPV’ye bağlı bir hastalık geçirmeniz aşı olmaya engel değildir.

Emzirme Döneminde de Uygulanabiliyor

Eğer kişi, aşının içerdiği maddelerden herhangi birine karşı alerjik ise veya daha önce 4’lü aşıda ya da 9’lu aşının bir dozunda alerjik reaksiyon yaşadıysa aşı uygulanmamaktadır. Bu aşının da yiyecek ve içeceklerle, diğer aşılarla, doğum kontrol haplarıyla etkileşimi yoktur, aşı sonrası duş alınabilir. Enjeksiyon yapılan bölgede hafif ağrı, şişlik, kızarıklık, morluk ve kaşıntı olabilir. Enjeksiyon sonrası hafif baş ağrısı, ateş, yorgunluk, baş dönmesi ve bulantı olabilir. 9’lu aşı 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Eğer aşılama programı esnasında hamile kalındıysa, aşılama çocuk doğduktan sonra tamamlanmalıdır. Emzirme döneminde uygulanabilir.

Düzenli Jinekolojik Muayene Şart

HPV’nin yüzden fazla tipi bulunmaktadır 9’lu aşı her tipe karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı uygun tedbirlerin alınmasına devam edilmelidir. Aşıyla birlikte rutin jinekolojik muayenelerin yaptırılması, aşıdan sonra da rutin PAP smear testinin uygulanmasına devam edilmelidir.


Op. Dr.
Soner Pul
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA INTERNATIONAL ISTANBUL - BEYLİKDÜZÜ
Profili Gör
Oluşturma: 12.09.2023 12:00
Son Güncelleme: 12.09.2023 10:04
Oluşturan: Soner Pul